UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
Privire critică asupra unor idei formulate de Osho EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
Privire critică asupra unor idei formulate de Osho EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
Privire critică asupra unor idei formulate de Osho EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
Privire critică asupra unor idei formulate de Osho EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
Privire critică asupra unor idei formulate de Osho EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
Privire critică asupra unor idei formulate de Osho EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
Privire critică asupra unor idei formulate de Osho EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
Privire critică asupra unor idei formulate de Osho EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
Privire critică asupra unor idei formulate de Osho EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


Privire critică asupra unor idei formulate de Osho

In jos

Privire critică asupra unor idei formulate de Osho Empty Privire critică asupra unor idei formulate de Osho

Mesaj  Admin Lun Sept 10, 2012 2:37 pm

"Oamenii se casatoresc atunci cand se indragostesc. Dar ei nu stiu nimic despre
iubire; misterul iubirii le este absolut necunoscut. De fapt, numesc “iubire” cu totul
altceva. Pofta o numesc “iubire”, iar casatoria din dragoste e de fapt doar o pofta.
Iubirea nu e niciodata oarba. Pentru ca exista o confuzie si oamenii n-au putut trage
o linie de demarcatie, au inceput sa vorbeasca despre “iubirea oarba”.
Iubirea îţi dă o perspectiva clara, ochi proaspeti. Pofta e, desigur, oarba, pentru ca e
biologica si nu are nimic in comun cu spiritualitatea.
Căsătoriile nu sunt altceva decât nişte afaceri ale politicienilor şi preoţilor, nişte
încătuşări la care oamenii aderă de bunăvoie. “Jurăm în faţa ofiţerului de stare civilă
credinţă şi dăruire partenerului de viaţă…” – este o insultă adusă iubirii! A aduce
iubirea în faţa preoţilor sau a politicienilor este cel mai urât lucru pe care îl poate
face cineva; de fapt, este o crimă de neiertat. Iar asemenea legăminte sunt complet
stupide: “Suntem de acord să ne căsătorim şi promitem că nu ne vom despărţi şi nu
ne vom înşela niciodată.” Nu înseamnă prin aceasta că punem legea deasupra
iubirii? Legea este doar pentru aceia care nu cunosc ce este iubirea. Legea este
pentru cei care sunt orbi, care au uitat limbajul inimii şi trăiesc doar prin comenzile
minţii.
Noi suntem ceea ce cunoaştem, ceea ce simţim. A cunoaşte ceva înseamnă a te
identifica cu acel ceva. A cunoaşte iubirea înseamnă să iubeşti; a cunoaşte divinitatea
înseamnă sa devii divin. Autocunoaşterea înseamnă realizare; cunoaşterea înseamnă
să fii.
Iubirea nu se naşte în voi decât dacă deveniţi un cerc perfect: un întreg mulţumindu-
se cu sine. Atunci iubiţi tot ceea ce vine spre voi.
Iubirea nu este o relaţie între două persoane. Ea este un stadiu al conştiinţei tale.
În momentul în care simţi că nu mai eşti dependent de nimeni, în fiinţă ţi se
instalează o tăcere profundă, o relaxare lipsită de febrilitate şi tensiune. Dar asta nu
înseamnă că atunci vei înceta să iubeşti. Din contră, vei cunoaşte pentru prima dată
o nouă dimenisune, o nouă calitate a iubirii, o iubire care nu se mai limitează la
cuvinte, şi care se apropie mai degrabă de prietenie pură.
Oricât de dureroase ar fi experienţele iubirii, pătrunde în iubire fără să eziţi, pentru
că, dacă o eviţi – aşa cum face majoritatea oamenilor -, vei rămâne blocat în ego.
Atunci viaţa nu îţi va mai fi un pelerinaj, nu va mai fi un râu care curge spre ocean,
ci va deveni o mlaştină.
Iubirea pare să fie ca un medicament; este cerută doar de cei în suferinţă.
Daca iubirea ta este atat de mare pentru a contine si renuntarea, numai atunci se
poate numi iubire. Daca renuntarea este destul de mare ca sa contina si iubirea,
abia atunci este cu adevarat renuntare. Si cea mai mare crestere posibila este atunci
când un om le manifesta pe amandouă.
De câte ori libertatea se întâmplă într-o conştiinţă, din interior ea se simte ca
libertate, iar din exterior ca iubire.
Iubirea iti acorda libertatea de care ai nevoie si te ajuta sa fii tu insuti. Iubirea nu e o
relatie intre doua persoane. Ea este un stadiu al constiintei tale.
Cand dragostea si ura lipsesc, deopotriva totul devine clar si nedeghizat.
Doar cei care sunt pregatiti sa devina nimeni sunt capabili sa iubeasca.
Iubirea este hrana sufletului, la fel cum alimentele hranesc trupul fizic, iubirea
hraneste sufletul. Daca trupul nu primeste alimentele de care ai nevoie, el devine
slab. La fel se petrec lucrurile si cu sufletul. Daca nu beneficiaza de iubirea de care
are nevoie, devine slab, se poate chiar imbolnavi.
Iubirea si meditatia sunt doua aripi pe aceiasi umeri, ele se echilibreaza reciproc.
Numai atunci cand le cultivi pe amandoua poti creste, poti deveni implinit."
Osho

Nu la toate popoarele există exact aceleaşi legi, şi, în plus, legile omeneşti sânt în continuă schimbare şi transformare, conform necesităţilor şi trebuinţelor de moment ale unei anumite societăţi. Nimeni nu este obligat să se căsătorească la starea civilă sau să facă o cununie religioasă, dacă nu vrea acest lucru...
Nu vă mai consideraţi victime ale societăţii, deoarece nu sunteţi. A te considera
victimă înseamnă a te considera neputincios, slab, neajutorat, supus voinţei altora.
Dacă tu crezi că ai liber arbitru şi îţi poţi influenţa soarta, ar fi bine să şi faci ceva în
acest sens. Să iei decizii şi hotărâri în mod conştient. Dacă nu, vei continua să fii o
victimă, a cărei soartă rămâne dependentă de voinţa altora, amabilitatea altora,
bunăvoinţa altora, inconştienţa altora...
Nu te mai plânge de alţii, ci începe să iei decizii în aşa fel încât să poţi oricând să ...râzi. Să râzi de încercările celor din jur de a-ţi influenţa şi controla mersul vieţii tale, destinul tău. Da, alege să râzi ! Very Happy Începe cu... un zâmbet ! Smile Unul de şmecher. Vă arăt io vouă ! Smile De azi io decid, dragii mei, ce fac cu viaţa mea, aşa că degeaba vă agitaţi să îmi impuneţi, să mă forţaţi, să mă condiţionaţi, să emiteţi pretenţii, să mă fentaţi, etc. Să zicem că o atitudine eficientă ar fi cea bazată pe relaţiile win-win (câştig-câştig). Când toţi au ceva de câştigat, totul este ok. Chiar dacă azi câştigi tu, şi mîine eu...
Este un pas înainte pe calea de a conştientiza mai bine adevărul, şi de a trăi o viaţă
mai plăcută, la un nivel de trai mai ridicat. Binele atrage binele, şi răul rău. De aceea
este... bine să faci bine, atât ţie cât şi celor din jurul tău, în mod constant şi...
conştient...

"Căsătoriile nu sunt altceva decât nişte afaceri ale politicienilor şi preoţilor, nişte
încătuşări la care oamenii aderă de bunăvoie. “Jurăm în faţa ofiţerului de stare civilă
credinţă şi dăruire partenerului de viaţă…” – este o insultă adusă iubirii! " -Osho
Smile Eşti politician ? Eşti preot ? Smile Înseamnă, conform ideii de mai sus, că instituţia
căsătoriei nu este şi "afacerea" ta, ci doar o încătuşare la care tu aderi de bunăvoie.
Dar, dacă tu şi toţi ceilalţi oameni aderaţi "de bună voie", atunci care este de fapt...
problema lui Osho ? Very Happy Înseamnă că doar el are o problemă, dar încearcă să te
convingă că este şi ...problema ta ! Cine aderă de bună voie înseamnă că îşi asumă în
mod conştient datoriile şi responsabilităţile căsniciei. Dar Osho vrea să te convingă că
trebuie să faci ceva împotriva lui al tău "de bună voie", adică împotriva voinţei tale, a
alegerii tale normale şi libere...
Unii vor să îi determine pe alţii să gândească conform tiparelor lor personale de
gândire, şi să se conformeze modului lor de a se comporta. Şi cu mulţi le reuşeşte
manevra, prin folosirea instrumentului persuasiunii. Un Maestru sau Învăţător
spiritual adevărat nu procedează niciodată în acest mod... forţat şi distructiv,
scoţând în evidenţă doar părţile negative ale unui anumit lucru, fiinţă, proces,
fenomen... Căsătoria nu are doar aspecte negative, ci şi multe altele pozitive. Cine
vede doar partea negativă, demonstrează faptul că are o gândire... negativă ! Wink
Concluzia : judecaţi, analizaţi, dar nu vă lăsaţi în mod naiv şi uşor... influenţaţi, de
teoriile celor care forţează o schimbare, în necunoştinţă de cauză, pedalând pe
frustrările lor, în încercarea de a schimba ...lumea. Din câte ştiu, Osho nu a fost
niciodată ...căsătorit ! Deci a fost în totală necunoştinţă de cauză privind experienţa
de viaţă a căsătoriei, lansând tot felul de presupuneri, presupoziţii şi ipoteze,
din ...imaginaţia lui... Mai ştim unii şi alţii şi câte ceva despre copilăria sa cam
nefericită, şi putem concluziona faptul că omul a refulat în teoriile sale despre
familie, datorită suferinţei, blocajelor şi adversităţile sale proprii privitoare la copilăria şi familia sa...
Relax... căsătoria nu reprezintă ceva negativ. Căsătoria, ca şi viaţa ta, este aşa cum
ţi-o faci TU, nu cum spun tăt felul de mari teoreticieni că este sau ar trebui să fie !
Căsătoria este, înainte de toate, o experienţă de viaţă deosebită, inefabilă, profundă,
din care ai foarte multe de învăţat despre TINE şi ceilalţi oameni. Dar... repet :
nimeni nu te poate obliga să trăieşti această experienţă, dacă nu vrei să o trăieşti !
"...încătuşări la care oamenii aderă DE BUNĂVOIE ." Wink
“Jurăm în faţa ofiţerului de stare civilă credinţă şi dăruire partenerului de viaţă…” –
este o insultă adusă iubirii! A aduce iubirea în faţa preoţilor sau a politicienilor este cel mai urât lucru pe care îl poate face cineva; de fapt, este o crimă de neiertat." -Osho
Pentru ...unii... care nu înţeleg rolul şi rostul căsătoriei "de bunăvoie şi nesilit de
nimeni" ! Wink
Doar Criminalul trăieşte cu ideea de ...crimă în mintea sa...
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Privire critică asupra unor idei formulate de Osho Empty Re: Privire critică asupra unor idei formulate de Osho

Mesaj  Admin Mar Sept 11, 2012 8:16 pm

Nici o instituţie din lume nu poate să îţi aprobe iubirea ! O instituţie, cum este cea a sfatului, poate doar să certifice faptul că ambele persoane şi-au asumat un ANGAJAMENT de comun acord, în ce priveşte relaţia lor, prin libera lor voinţă. Se pare că sunt mulţi oameni care nu înţeleg nicicum faptul că, actul căsătoriei reprezintă un angajament asumat de cineva faţă de altcineva, în faţa societăţii, care antrenează datorii şi răspunderi reale, şi nu poveşti de dragoste şi iubire.
Osho : "Dar ei (oamenii) nu stiu nimic despre iubire; misterul iubirii le este absolut necunoscut. De fapt, numesc “iubire” cu totul altceva."
Deci şi el recunoaşte faptul că oamenii nu se căsătoresc din iubire, şi că, căsătoria nu prea are nimic de-a face cu iubirea, ci cu anumite interese personale şi de grup. Şi atunci, de fapt, se agită absolut degeaba să lovească în instituţia căsniciei pe tema ...iubirii !
Toate căsătoriile sânt din interes. Dragostea intră clar la capitolul interese personale. Iubirea nu. Şi, datorită faptului că oamenii habar nu au ce este iubirea, toţi cei care leagă iubirea de căsătorie, de fapt,... habar nu au ce vorbesc ! Concluzie pe baza raţionamentelor lui Osho ! Very Happy
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Privire critică asupra unor idei formulate de Osho Empty Re: Privire critică asupra unor idei formulate de Osho

Mesaj  Admin Mar Sept 11, 2012 8:21 pm

Angajamentul este un lant de gat... Aşa este !!! Ăsta este adevărul ! Smile Dar tu singur, prin propria ta voinţă te înhami la acest jug, care poate fi foarte plăcut, sau foarte neplăcut, în funcţie de alegerile şi deciziile tale ! Liber consimţamant... Consimţământ mutual... Nimeni nu te obligă cu nimic. Orice neplăcere este consecinţa deciziilor şi alegerilor tale, mai mult sau puţin conştiente, mai înţelepte sau mai... puţin Smile
De ce se plâng oamenii ? De teamă şi de frică ! De aia plâng toţi plângăcioşii Wink
Dacă cineva spune că a fost obligat să se căsătorească, acel om inseamna ca a cedat fricii, din anumite motive personale...
Dacă tu nu vrei să te căsătoreşti, care este problema ta referitor la cei care... vor ? Tu ai o problemă, daca te opui ! Daca te iei de alţii că nu fac bine, deşi ei constituie marea majoritate, şi tu o ...mică minoritate. Smile A te opune institutiei căsătoriei, a o acuza, a o ponegri, reprezinta o atitudine... ANTI-SPIRITUALĂ ! Nici un Învăţător sau Maestru nu şi-ar permite să se lase pradă unei astfel de atitudini... Poate că este un bun subiect de... meditaţie... Wink
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Privire critică asupra unor idei formulate de Osho Empty Re: Privire critică asupra unor idei formulate de Osho

Mesaj  Admin Mar Sept 11, 2012 8:44 pm

Tu eşti acelaşi mereu, şi burlac, şi în căsnicie şi în afara ei. Dacă eşti slab şi temător, aşa eşti şi vei rămâne şi burlac şi căsătorit. Dacă eşti altcumva, vei rămâne acelaşi altcumva. Cui îi este frică de o experienţă de viaţă, se cheamă fricos. De partenerul de cuplu de ce ţi-ar fi frică ? Şi dacă nu ţi-e frică de el, atunci în mod clar îţi frică de... tine ! De faptul că nu o să faci... faţă ! Că vei fi manipulat, înşelat, abuzat, etc. Ăsta este... adevărul... Nu-i aşa ?...

Actul căsătoriei consfinţeşte un ANGAJAMENT liber consimţit ! Te angajezi ca de bună voie şi nesilit de nimeni să iei în căsătorie pe fericitul partener, la bine şi la greu, până moartea vă va despărţi... Moartea pasiunii... Smile Se enumeră acolo datorii şi obligaţii, şi restul sunt prevăzute în Codul familiei.
Cine iubeste, iubeste întotdeauna, neîntrerupt, indiferent de faptul că există sau nu un act, o relaţie directă, sau vreun sentiment, din partea partenerului... Aceasta inseamna.... neconditionarea iubirii.... nu-i asa ?
Oamenii sânt liberi şi trebuie să rămână liberi. Libertatea este o problemă psiho-mentală. Asta înseamnă că poti renunţa oricând la angajamentele asumate, daca nu iti este... frică...
Poţi să iubeşti, dar să nu fii compatibil, ca relaţie de cuplu, cu partenerul ales. Şi atunci conştientizezi că iubirea nu are de-a face cu căsnicia, căci iubirea este o stare, după cum afirma şi iubitul nostru Osho, care nu depinde de o persoană, nu este CONDIŢIONATĂ de ea. Doar dragostea este condiţionată de anumite condiţii, pe care trebuie să le îndeplinească o anumită persoană faţă de tine !
N-am nimic cu Osho, în afară de... iubirea ce ne ...leagă, ca un ...lanţ... gros şi luminos Smile
Nimic nu este veşnic. Doar...iubirea... Părerea mea...
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Privire critică asupra unor idei formulate de Osho Empty Re: Privire critică asupra unor idei formulate de Osho

Mesaj  Admin Mar Sept 11, 2012 8:53 pm

Ideile lui Osho, şi ale altor teoreticieni, te influenţează, fără să conştientizezi foarte bine acest lucru, în privinţa deciziilor şi alegerilor pe care le efectuezi. Unii oameni chiar caută să aplice principiile acestora în practică, în viaţa de zi cu zi, în mod forţat şi planificat, fără să înţeleagă prea bine despre ce este vorba, de fapt...
Orice Maestru indică şi explică o Cale spre succes, şi fiecare Cale îşi are principiile şi regulile sale. Se poate ca nu oricine să înţeleagă care este calea, regulile şi principiile.
De exemplu, Osho a formulat mai sus un principiu clar, în sensul că, căsătoria reprezintă o afacere a preoţilor şi politicienilor, dar fiecare intră în căsătorie de bunăvoie.
Regulile şi principiile reprezintă un set de astfel de afirmaţii, care îţi direcţionează gândirea şi comportamentul, într-o anumită direcţie. Osho avea propria lui viziune despre modelul ideal al civilizaţiei omeneşti, şi a pedalat pe astfel de afirmaţii, prin care dorea să inducă schimbări şi transformări sociale conform ...viziunii sale.
"Doar cei care sunt pregătiţi să devină nimeni sunt capabili să iubească." -Osho
Această afirmaţie, cu care sânt de acord, deoarece şi eu am formulat-o cam la fel, mai demult, înainte de a o citi la el, surprinde o legitate, o regulă cu caracter general. Deci Osho are principiile şi regulile sale clare, dar acestea sânt mai greu de desprins de contextul poveştilor în care la plasează. Deoarece şi eu le am pe ale mele, îmi este mai uşor să le identific la el şi la alţii.
Cel ce se crede Cineva, un om important, un superior, o personalitate marcantă, etc, nu poate intra în starea de iubire, care este o stare de conştiinţă specială, după cum a remarcat şi Osho, datorită centrării asupra individualităţii sale, asupra a ceea ce îl SEPARĂ de ceilalţi, exceptând ceea ce îl uneşte ! Când conştientizez starea de iubire, simt cu adevărat că sunt un NIMENI, în sensul că nu are mare importanţă individualitatea mea, ci mai mult ceea ce mă leagă şi mă uneşte de ceilalţi oameni.
Conştientizarea stării de iubire este strâns legată de conştientizarea unităţii indisolubile existente între toţi oamenii, dar şi a asemănărilor şi deosebirilor dintre ei...


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Sept 25, 2012 11:38 am, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Privire critică asupra unor idei formulate de Osho Empty Re: Privire critică asupra unor idei formulate de Osho

Mesaj  Admin Mar Sept 11, 2012 9:00 pm

Am impresia că cei care nu vor să se căsătorească, o fac din cuza anumitor frici, mai mult sau mai puţin ascunse. Angajamentul este un fel de jurământ de credinţă, şi asta cred că sperie anumiţi oameni. Este un posibil motiv, şi cred că pot exista şi altele. Aceste "altele" sunt interesant de analizat...
Sunt de acord şi cu faptul că compatibilitatea trebuie verificată înainte de a te căsători. Eu am făcut greşeala de a crede că oamenii se schimbă pe parcursul vieţii, că învaţă şi evoluează împreună, sprijinindu-se şi ajutându-se unul pe altul. Dar oamenii normali nu procedează aşa. Ei vor să fie liberi şi să evolueze liberi, şi îi deranjează să aibă pe cineva superior tot timpul în preajmă, deoarece îi face să se simtă inferiori, nu le conferă impulsul şi dorinţa de a se ridica la înăltimea partenerului. Este o problemă de mândrie şi orgoliu personal. De aceea partenerii ar trebui să se situeze cam la acelaşi nivel, pentru a putea convieţui împreună fără frustrări şi refulări de acest gen...

Un motiv comun marii majorităţi a oamenilor, pentru care nu se simt foarte liberi în căsătorie : sentimentul de DEPENDENŢĂ. Problema libertăţii, din acest punct de vedere, însă, este urmatoarea : orice om este dependent de ceilalţi oameni, în n moduri, dintre care, pe unele le conştientizează, dar pe majoritatea lor... ba. Toţi suntem Unul, toţi suntem în legătură permanentă unii cu altii, toţi suntem părţi ale aceluiaşi sistem, de aceea suntem dependenţi unul de altul, şi ceea ce fac alţii ne afectează, indiferent de faptul că vrem sau nu. Cine are o problemă în legătură cu dependenţa, are o problemă cu... iubirea, deoarece conştientizarea faptului că suntem dependenţi unul de altul nu ar trebui să conducă la manifestarea unei tendinţe de emancipare, de SEPARARE, ci la conştientizarea stării de iubire care izvorăşte din conştientizarea UNIUNII tuturor oamenilor. Suntem dependenţi unii de alţii, indiferent că vrem sau nu asta ! Să accepţi această dependenţă, şi s o aprobi, ca fiind un lucru normal şi natural, în relaţia de cuplu, reprezintă un nivel superior de conştientizare spirituală ! Nimeni nu a fost, nu este, şi nu va fi complet liber vreodată, deoarece toţi sântem legaţi unii de alţii. A fi complet liber presupune a te... separa în mod complet de toţi oamenii, de lume, de viaţă, de Divinitate, etc. Iar acest lucru, ştim cu toţii, este.... imposibil... Nu-i aşa ?... Wink


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Sept 25, 2012 11:50 am, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Privire critică asupra unor idei formulate de Osho Empty Egalitate, superioritate, inferioritate, unicitate

Mesaj  Admin Mar Sept 25, 2012 11:09 am

Osho : "Nimeni nu este superior, nimeni nu este inferior, şi nu există nici persoane
egale între ele. Fiecare este unic. Egalitatea este, din punct de vedere psihologic, o aberaţie. Nu toţi oamenii pot fi un Albert Einstein sau un Rabindranath Tagore. Însă aceasta nu inseamnă că Rabindranath Tagore este superior pentru că nu poţi fi asemenea lui. Nici el nu poate fi ca tine. Eu cred că fiecare reprezintă o manifestare unică. Trebuie deci să renunţăm la toate ideile de superioritate, inferioritate, egalitate şi inegalitate şi să le înlocuim cu ideea nouă de unicitate. Într-adevăr, fiecare individ este unic.
Priveşte doar cu mai multă iubire şi vei vedea că fiecare individ are ceva propriu, un lucru pe care nu îl mai are nimeni altcineva." Osho

"Egalitatea este, din punct de vedere psihologic, o aberaţie."
Smile Amuzant... Smile Analizează întîi semnificaţiile termenilor "egalitate" şi "egal" :
EGALITÁTE = 1. Faptul de a fi egal, stare a două sau a mai multor lucruri egale între ele. ♦️ Uniformitate, uniformizare. ♦️ (Sport) Situație în care mai mulți participanți realizează același număr de puncte în cadrul aceluiași concurs.
2. Principiu potrivit căruia tuturor oamenilor și tuturor statelor sau națiunilor li se recunosc aceleași drepturi, și li se impun aceleași îndatoriri, prevăzute de regula de drept; situație în care oamenii se bucură de aceleași drepturi și au aceleași îndatoriri.
EGÁL = Care este la fel cu altul într-o anumită privință; (despre cetățeni, națiuni etc.) care au aceleași drepturi și aceleași îndatoriri.
Fără egal = excepțional, neasemuit, neîntrecut."

Dpdv psihologic, cât şi din alte puncte, există egalitate între oameni, deoarece egalitatea nu presupune ceva absolut, ci : "Care este LA FEL cu altul într-o ANUMITĂ PRIVINŢĂ" ! Wink

2. "Nimeni nu este superior, nimeni nu este inferior, şi nu există nici persoane egale între ele. Fiecare este unic." Osho
Smile Existenţa unicităţii nu implică inexistenţa sau imposibilitatea stabilirii unor IERARHII şi SISTEME DE CLASIFICARE ORDONATE PE BAZA UNOR SCALE CE EXPRIMĂ ANUMITE CUANTIFICĂRI (Măsuri, măsurători). Ba chiar din contra ! Unicitatea existentă din anumite puncte de vedere, face posibilă existenţa unor clasificări comparative, şi stabilirea unor ierarhii. Şi în orice sistem ierarhic există ...poziţii superioare şi inferioare, UNELE FAŢĂ DE ALTELE. O poziţie ierarhică poate fi considerată a fi relativă, conform definiţiei :
RELATÍV = 1. Care se referă, se raportează la ceva sau la cineva, care are legătură cu ceva sau cu cineva.
◊ Loc. prep. Relativ la... = în legătură cu..., referitor la..., cu privire la...
2. Care are o valoare dependentă de anumite condiții, de un sistem de
referință etc.; evaluat, determinat cu aproximație; condiționat, limitat, variabil.
♦️ Care depinde de un termen în absența căruia ar fi fără sens.
♦️(Adverbial) Aproximativ, mai mult sau mai puțin, aproape.
3. Care privește relația dintre termeni considerați independenți de această relație. ♦️ Care nu există decât în relație cu altceva. "
Poziţiile ierarhice au "o valoare dependentă de anumite condiții, de un sistem de referință etc.", "se referă, se raportează la ceva sau la cineva", au o "legătură cu ceva sau cu cineva", şi există doar "în relație cu altceva".
În psihologie există o multitudine de clasificări, categorizări, ierarhizări, care
scot în evidenţă asemănările şi deosebirile existente între oameni, egalitatea lor privind anumite aspecte, şi poziţiile ierarhice superioare şi inferioare privind anumite aspecte care deosebesc oamenii unii de alţii. Există de exemplu categorii de temperamente, care evidenţiază asemănările existente între anumiţi oameni, şi în acelaşi timp deosebirile dintre cei ce aparţin unei categorii, faţă de ceilalţi care aparţin celorlalte categorii. Pe o scală a intensităţii energetice a reacţiilor, oamenii ocupă poziţii superioare şi inferioare raportate la poziţiile lor, unii faţă de alţii.

"Nimeni nu este superior, nimeni nu este inferior, şi nu există nici persoane
egale între ele." Osho
Dacă privim această afirmaţie relativ la aspectul moral, al dezvoltării moralităţii, la fel vom constata faptul că există asemănări mari între anumiţi oameni, şi deosebiri între adeştia şi alte categorii, care se situează pe alte niveluri de dezvoltare morală.
Dacă ne raportăm la nivelul de conştienţă al oamenilor, la fel, vom putea stabili categorii (grupări) de oameni asemănători care diferă între ele, datorită nivelurilor diferite existente.
Nu afirm că există egalităţi perfecte, absolute, deşi există ipoteza că în faţa lui Dumnezeu toţi oamenii sânt egali. În mod ştiinţic probabil că această ipoteză nu va fi validată niciodată, dar ...nici invalidată. În mod logic, argumentele pro par totuşi să fie mai puternice decât cele contra...
"Egalité... fraternité..." "Principiu potrivit căruia tuturor oamenilor și tuturor statelor sau națiunilor li se recunosc aceleași drepturi, și li se impun aceleași îndatoriri, prevăzute de regula de drept. Situație în care oamenii se bucură de aceleași drepturi și au aceleași îndatoriri" = egalitate, în faţa legii...

"Nu toţi oamenii pot fi un Albert Einstein sau un Rabindranath Tagore. Însă
aceasta nu inseamnă că Rabindranath Tagore este superior pentru că nu poţi
fi asemenea lui." Osho
Ba tocmai asta rezultă în mod logic, şi... altele ! Einstein a fost superior majorităţii
datorită genialităţii sale privind descoperirile sale în domeniul fizicii, dar a fost inferior altora privind alte aspecte, din alte domenii, cum ar fi cel al sportului, al artelor, etc.
Ca de obicei, însă, excepţiile întăresc regula, şi cineva trebuie să reamintească asta în permanenţă celor care tot cad în plasa argumentării aducând în sprijinul teoriilor lor excepţiile de la reguli, nu... regulile !
Einstein a fost un om... excepţional, adică o excepţie, din anumite puncte de
vedere. Din altele, însă, a fost un om obişnuit, banal ! Anumite activităţi le desfăşura în acelaşi mod ca şi marea majoritate a oamenilor...

" Trebuie deci să renunţăm la toate ideile de superioritate, inferioritate, egalitate şi inegalitate şi să le înlocuim cu ideea nouă de unicitate." Osho
Smile Amuzantă această ...inocenţă naivă Smile Atât teoretic, dpdv logic, cât şi practic, aseastă renunţare prin ...înlocuire este... imposibilă. Cine crede contrariul, să încerce să demonstreze teoretic şi practic, şi se va... convinge.

"Priveşte doar cu mai multă iubire..." Osho
Smile Cum poate privi oare cineva cu ...puţină iubire, sau cu ...multă iubire ? Smile De parcă iubirea ar fi ceva ce poate fi ...reglat, mai ...tare, mai încet, de la un fel de... robinet intern, când şi cum vor muşchii tăi... Smile
Poeţii ăştia... Smile Ce ...plictisitoare şi anostă ar fi viaţa... fără ei... Smile
De aceea îi... iubim, nu-i aşa ? Very Happy
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Privire critică asupra unor idei formulate de Osho Empty Re: Privire critică asupra unor idei formulate de Osho

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum