UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
ATITUDINEA POZITIVĂ EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
ATITUDINEA POZITIVĂ EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
ATITUDINEA POZITIVĂ EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
ATITUDINEA POZITIVĂ EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
ATITUDINEA POZITIVĂ EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
ATITUDINEA POZITIVĂ EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
ATITUDINEA POZITIVĂ EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
ATITUDINEA POZITIVĂ EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
ATITUDINEA POZITIVĂ EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


ATITUDINEA POZITIVĂ

In jos

ATITUDINEA POZITIVĂ Empty ATITUDINEA POZITIVĂ

Mesaj  Admin Vin Iul 05, 2013 7:37 pm

DESPRE ATITUDINEA POZITIVĂ - DECLARAŢIE DE INTENŢIE :
Deşi mai fac uneori glume privind slăbiciunile şi defectele umane, ale celorlalţi şi ale mele însumi, în scopul detensionării, refuz să îmi concentrez atenţia asupra lor, în mod conştient, deoarece această orientare atitudinală ar atrage în viaţa mea o mulţime de manifestări ale slăbiciunii şi defectelor umane.
Prefer să îmi orientez atenţia în mod conştient doar asupra calităţilor, aptitudinilor şi capacităţilor umane, şi a metodelor de dezvoltare şi perfecţionare a lor. Astfel atrag în viaţa mea o mulţime de manifestări ale acestor aspecte pozitive asupra cărora îmi îndrept atenţia, şi contribui în mod conştient la manifestarea şi evoluţia lor.
Procedând astfel, prin atitudinea mea contribui la manifestarea şi evoluţia binelui general, şi anihilarea manifestării tuturor aspectelor negative. Sunt un centru de atracţie, stimulare şi manifestare al binelui, şi nu pot decât să mă bucur pentru asta, şi să mă simt bine şi împlinit, din toate punctele de vedere. Am tot timpul un bun motiv să zâmbesc Smile


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin Iul 05, 2013 7:53 pm, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

ATITUDINEA POZITIVĂ Empty Re: ATITUDINEA POZITIVĂ

Mesaj  Admin Vin Iul 05, 2013 7:42 pm

Andrei Katona : Ahahaaaa.... !!! F tare ! Unele organizatii mari si / sau multinationale isi definesc asa zisa "misiune". Si o afiseaza peste tot. In principiu despre ce stiu si ce vor ele sa faca dar si cum si cat respecta ei clientul si ce valori peste valori ii ofera acestuia... Cand e sa o aplice in practica insa sunt mici probleme. Asa deci, facand analogia, iti sugerez sa-ti faci un poster mare ca sa o poti citi si eventual imbunatati zilnic si sa fi f atent la aplicarea in practica. In alta ordine de idei declaratia are o mare deficienta: se refera strict la tine, motiv pt care m-as intreba printre altele de ce ai mai postat-o... Deci nu fi egoist, propune-ti sa oferi ceva celor din jurul tau, din multimile de bine pe care le atingi. Atfel s-ar putea sa nu intereseze pe nimeni ca esti un centru de atractie a binelui si cat de implinit esti tu. Ba din contra, s-ar putea sa-i afectezi pe cei din jur cu aspectele negative pe care tu nu vrei sa le bagi in seama... Asadar incerc sa te ajut cu o viziune de marketing asupra declaratiei tale. Si astept cu interes sa simt campul magic pozitiv pur din jurul tau, limpede ca apa lacurilor din munti si fara nici o alta influenta si distorsiune...Smile)) Keep walking...

Katona Nicolae : Aceasă declaraţie reprezintă un model de afirmaţie pozitivă, prezentată în scop inspiraţional. Iniţial am vrut să o denumesc "Crezul", sau ceva de genul, dar nu mi s-a părut potrivit datorită conotaţiei religioase. Un model, atât pentru mine, cât şi pentru alţii. Un model din care oricine poate să se inspire. Ea prezintă în fapt un mecanism determinist cauzal care poate fi înţeles de oricine doreşte să atragă manifestări pozitive in viaţa sa. Egoistul o va privi ca pe ceva egoist, dar cel ce cauă metode şi tehnici practice pentru a le aplica personal, va înţelege limpede faptul că a găsit ceva ce poate fi cu adevărat aplicat de el, în mod eficient. Nu este aşadar vorba de vreo misiune afişată pe frontispiciu, ci de calea care conduce la evoluţie, manifestarea binelui general, şi adevăr. Bineînţeles, însă, că fiecare o va interpreta conform sistemului său propriu de credinţe şi convingeri, cum va putea el, conform înţelegerii sale...
miercuri la 18:20 · Editat · Îmi place

"În altă ordine de idei declaraţia are o mare deficienţă: se referă strict la tine, motiv pt care m-aş întreba printre altele de ce ai mai postat-o... Deci nu fi egoist, propune-ţi să oferi ceva celor din jurul tău, din mulţimile de bine pe care le atingi. Atfel s-ar putea să nu intereseze pe nimeni că eşti un centru de atracţie a binelui şi cât de împlinit eşti tu".

Nu ai înţeles faptul că efectele atitudinii mele, cât şi a oricui aplică metoda, reprezintă o minunată ofertă adresată celorlalţi, căci este o cale foarte eficientă de manifestare si dezvoltare a binelui comun, general, al tuturor, în care este bineînţeles inclus şi binele meu propriu, şi binele propriu al oricărui altcuiva. Reciteşte : "Procedând astfel, prin atitudinea mea contribui la manifestarea şi evoluţia binelui general, şi anihilarea manifestării tuturor aspectelor negative. Sunt un centru de atracţie, stimulare şi manifestare al binelui, şi nu pot decât să mă bucur pentru asta, şi să mă simt bine şi împlinit, din toate punctele de vedere. Am tot timpul un bun motiv să zâmbesc "

Doar persoanele care au căutat deja metode practice aplicabile în viaţa de zi cu zi, pot să aprecieze în mod real şi corect utilitatea şi importanţa unei metode practice, deoarece au dobândit experienţa necesară.
Ceea ce omul cu experienţă înţelege că reprezintă o metodă practică, cel fără experienţă priveşte ca pură teorie speculativă...

"Cand e să o aplice în practică însă, sunt mici probleme."

Este foarte normal şi firesc să fie aşa, să existe probleme de rezolvat, deoarece nimeni nu este perfect, deci nimeni nu are o viziune perfectă privind căile şi metodele practice... perfecte. Bineînţeles că şi eu am problemele mele inerente, căci nici eu nu sunt perfect. Însă un bun observator poate observa faptul că unii oameni sunt mai aproape de perfecţiune decât alţii. Altfel spus, există oameni de la care marea majoritate au multe de învăţat. Dacă vor, bineînţeles...

Andrei Katona : Bine, bine... Zici ca cei ce pot aprecia utilitatea sunt cei ce au aplicat sau au incercat sa aplice. Daca au reusit nu ? Ca daca n-au reusit ii pierzi din start. Dar nu toata lumea are nevoie sa aplice vreo metoda sau o acea metoda. Pur si simplu fiindca nu are formata o necesitate in acest sens, sa zicem. De ce sa-ti pui bentita dc nu ai parul lung ? Ha ?
Intradevar n-am prea inteles oferta ta minunata, in ce fel ii minunateste pe altii... Adica oferta ta minunata in care contribui la binele general poate fi minunata la ce nivel ? De tara ? De continent ? De glob ? Daca stau langa tine ma atinge sau trece general peste mine ? Si cat contribui ? Probabil semnificativ, nu ? Smile) Va simti cineva ceva ?
Practica inseamna actiune. Actiunea inseamna fapte. Si ele trebuie sa graiasca, acelui fin observator... Asa ca vin pana la voi, sa simt binele si volatilizarea tuturor aspectelor negative. Ca apropo, anihilarea are conotatie si rezonanta strict negativa. Ti-as propune sa o inlocuiesti si ca si termen si ca si solutie. Practica, zic.Smile) Ca daca le anihilam avem o alta problema... Unde le ingropam...:Smile))

Katona Nicolae : Probabil că exprimările prea simple şi fără exemplificări sunt mai greu de înţeles pentru unii care au tendinţa de a complica lucrurile. Aplicarea practică se referă la relaţiile interumane. Dar nu orice metodă se potriveşte oricui, bineînţeles. Această metodă nu poate fi aplicată de un om care este atras de slăbiciunile şi defectele umane, trăind cu convingerea că el le poate îndrepta, că trebuie să lupte împotriva lor, pentru eradicarea lor, în mod activ.
Să exemplific, pentru a fi mai bine înţeles : când noi doi ne întâlnim, nu aduc în discuţie slăbiciunile sau defectele tale, ale mele, sau ale altuia. Discuţiile cu mine nu capătă un aspect de bârfă, o orientare asupra vreunui lucru negativ. Ele nu capătă însă nici o orientare pur spirituală, deoarece ştiu că nu eşti interesat de teoriile în acest domeniu, fiind un om foarte pragmatic, foarte centrat pe sine, şi pe teoriile de marketing, management, leadership, etc. Afirmaţiile tale de mai sus dovedesc clar asta.
Cel ce aplică în practică o teorie, face dovada aplicării prin atitudinea sa, modul său de gândire şi comportament. Dar, privind modul de acţiune, de a înfăptui conform teoriei, în practică se întîlnesc două tipuri de manifestări : active şi pasive, în sensul că faci ceva, şi nu faci altceva, conform teoriei. A nu face anumite lucruri nerecomandate este la fel de important cu înfăptuirea unora recomandate. Prin aceste idei vreau să subliniez fapul că nu doar ceea ce faci este important, ci şi ceea ce nu faci. Puţină lume înţelege asta, de aceea majoritatea oamenilor pun preţ numai pe înfăptuire. De aceea ei emit tot felul de reproşuri şi pretenţii...
Un exemplu elocvent : bunul ascultător. Omul care are răbdarea şi bun-simţul de a te asculta, fără să te întrerupă, fără să te contreze, fără să te critice, fără să încerce să îţi dovedească că ai greşit undeva, fără să încerce să te îndrepte cu ceva, fără să îţi ia vorba din gură, etc. Cîţi oameni de acest gen cunoşti ? Aşa este că ei sunt extrem de rari ? Aşa este că ei dovedesc, fără a face nimic, faptul că au o atitudine deschisă, permisivă, înţelegătoare, blândă, conciliantă, amabilă, etc ? Majoritatea oamenilor simt nevoia de a fi ascultaţi, deoarece nimeni nu îi ascultă. Este foarte greu să găseşti buni ascultători în ziua de azi. Toţi vor să vorbească, să se afirme, să se impună, să se evidenţieze...

"Zici ca cei ce pot aprecia utilitatea sunt cei ce au aplicat sau au incercat sa aplice. Daca au reusit nu ? Ca daca n-au reusit ii pierzi din start."

Nu. Există mulţi oameni care au tot încercat tot felul de tehnici şi metode prezentate teoretic, dar care s-au dovedit inaplicabile în practică, din diverse motive. Ori nu au înţeles ei metoda, mecanismul, ori pur şi simplu metoda era greşită, inaplicabilă în mod practic, de nimeni, deşi părea atrăgătoare din pdv teoretic (al efectelor promise). Există foarte multe astfel de metode.
Eu nu pierd şi nu câştig pe nimeni. Este vorba doar de rezonanţă. Unii sunt atraşi prin rezonanţă, alţii sunt respinşi prin disonanţă. Cei ce au dobândit o anumită experienţă, pot recunoaşte, pe baza experienţei lor anterioare, asemănările şi deosebirile unei noi metode, cu cele experimentate de ei deja. Pot remarca din start anumite avantaje şi dezavantaje.
Cine nu are experienţă, trebuie să şi-o formeze, inevitabil, prin încercări succesive, până dau de o metodă potrivită lor, personalităţii, aptitudinilor şi capacităţilor lor.
Important de înţeles faptul că existe metode adecvate fiecăruia, pentru fiecare nivel, care asigură succesul, adică dezvoltarea personală şi evoluţia progresivă, pas cu pas.
Spune-mi ce metode şi tehnici foloseşti, ca să îţi spun cine (la ce nivel) eşti...
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

ATITUDINEA POZITIVĂ Empty Re: ATITUDINEA POZITIVĂ

Mesaj  Admin Vin Iul 05, 2013 9:42 pm

Puterea îi este dată fiecăruia, pentru a putea ajuta.
Fericiţi sânt cei ce se pot bucura, când, conform puterii lor, pot ajuta. Ei au, astfel, acces, la o sursă inepuizabilă de fericire...
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

ATITUDINEA POZITIVĂ Empty Re: ATITUDINEA POZITIVĂ

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum