UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mar Ian 08, 2013 8:33 pm

OAMENI CARE AUD VOCI :
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t198988-50.html
Forumul Softpedia oameni care aud voci...
Esti aici: Forumul Softpedia > Life & Entertainment > Medicina > Psihiatrie si psihologie Pagini: 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 ,

SINTEZĂ - Extras, doar postările mai relevante :
Franco22 08 ian 2007: Daca ar fi existat o explicatie clara si demonstrabila, valabila pentru orice caz, ar fi fost de mult cunoscuta pentru toata lumea. Deocamdata, nu cred ca are cineva autoritatea sa emita, la modul general, mai mult decat o parere personala. In cazul cand vocile ii indeamna pe cei care le aud sa faca lucruri pe care acestia le considera "rele" sau "foarte rele", acesta este un indiciu ca vocea este purtatoarea de cuvant a unei parti respinse din propria minte. Respingerea acestor ganduri a avut la baza tocmai judecarea dura a lor (si a sursei lor) cum ca ar fi un "lucru foarte rau". In unele cazuri sursa lor, partea respinsa din propriul psihic, ajunge sa comunice cu partea "principala" prin "voci", cu ajutorul unui mecansim asemenator cu cel care ne ajuta sa avem senzatii foarte "palpabile" in timpul viselor.
Pot fi puse urmatoarele intrebari: vocea are timbrul cuiva cunoscut? in ce momente apare? ce lucruri "rele" spune? Cel mai important: in ce consta puterea ei asupra celui care o aude? ce simte acesta fata de voce, dorinta de a se supune, frica, simpatie, dezaprobare ?
Solutia cea mai la indemana este discutia si chiar negocierea cu vocea. La urma urmei, este doar o voce, nimic mai mult. Elementul cheie pentru reusita acestor demersuri este renuntarea la judecarea vocii ca fiind "rea". Acesta nu inseamna transpunerea in fapta a propunerilor pe care le face, ci doar aceeptarea si "iertarea"
acestei voci. Si apoi, intelegerea motivelor pe care le are...
Ana_Karr 08 ian 2007 : Curs de Psihiatrie :
"Elementele esentiale din schizofrenie
Tulburari de perceptie:
• Pseudohalucinatii • Halucinatii • Iluzii
Tulburari cantitative si calitative
Tulburarile cantitative
1. Halucinatiile auditive :
• caracter campin (din mediul imediat inconjurator) si extracampin (ne vorbeste unchiul de la Satu Mare)
• pot fi prezente la una sau la ambele urechi
• voci cunoscute/necunoscute
• de bine/de rau
• Halucinatii imperative – modifica comportamentul – au cel mai mare grad de risc; apar foarte frecvent in schizofrenie
2. Halucinatii vizuale
• sunt intalnite in schizofrenie destul de des si in sevrajul toxicomaniei
• in schizofrenie – imagini cu caracter mistic, religios
• in sevraj – animale care asediaza bolnavul (gandaci, soareci).
Sevrajul alcoolic (Zoopsie)
• poate participa activ/pasiv fata de halucinatii
3. Halucinatii olfactive/gustative
• frecvent in schizofrenie se intalneste schimbarea gustului/mirosului mancarii
Tulburarile senzorialitatii (de persecutie)
Halucinatia = perceptie fara obiect de perceput. Halucinatiile pot fi :
• auditive (cele mai frecvente) – atat la adult cat si la copil; daca se desfasoara in plan mental – pseudohalucinatii
• vizuale
Halucinatia este perceputa in plan psiho-senzorial
Pacientul relateaza perceperea de zgomote, voci, conversatii, care îl ameninta
Reprezinta un mecanism de aparare al individului fata de unele conflicte; individul poate auzi voci care îl invinuiesc sau care îi corecteaza gandurile, activitatile
Pot fi halucinatii : • olfactive • gustative • vizuale
Pot exista manifestari halucinatorii care apar la individul normal :
halucinatie de adormire/trezire = halucinatii hipnagogice"
In fine ... e un intreg curs in care se descriu pe larg caracteristicile schizofreniei. Ti-am extras doar fragmentul in care apare faza cu "vocile". Parerea mea este sa nu se astepte "impacarea" cu vocile. Schizofrenia are tratament care o tine sub control. Nu se vindeca si evolueaza. Medicamentele ii incetinesc evolutia.
pixel3cs 04 feb 2007 : da exista oameni care aud voci. daca esti medium poti auzi voci care iti spun informatii, dar cine altceva se ofera asa dragut sa ofere
informatii decat diavolul ? eu odata am trait o experienta, nu auzeam voci dar auzeam ganduri care-mi spuneau lucruri nevrute, unele pareau adevarate, era interesat nerusinarea lor, indrazneala si mai ales inteligenta cu care se legau intre ele. am fost chinuit f. mult in acea experienta. mai tarziu am aflat ca aveam farmece, deci daca auzi voci sa stii ca sunt de la diavol. nu te mai lua dupa faze ca esti schizofrenic, eu nu am crezut niciodata asta si pana la urma diavolul nu se mai ascundea sa nu il vad si de multe ori se arata dinadins numai ca sa se mandreasca si sa-mi spuna "vezi asta de la mine a fost, vezi cum le fac eu impotriva voastra!, asa
le fac la toti". cine nu crede sa se abtina si sa se roage sa nu aive: asemenea experiente care te chinuie. peace.
i0nutzb 04 feb 2007 : eu imi aud vocea mea. eu mai vorbesc şi cu mine. şi am discuţii
interesante. cel mai nasol e când sunt discuţii în contradictoriu, dar... trec peste ele.
e normal ? (am vorbit serios...)
mianna 05 feb 2007 o cheama cumva Constiinta? Smile
i0nutzb 05 feb 2007 : depinde, dacă te cerţi cu conştiinţa pe teme politice, da... altfel, nu ştiu cum o cheama Smile
mianna 05 feb 2007 : fii serios, mey! politica-i singura tema unde domnisoara Constiinta-si ia vacanta Smile
i0nutzb 05 feb 2007 : deci CLAR nu e conştiinţă Smile
DtzDanutz 05 feb 2007 : Si eu sunt in aceiasi situatie cu i0nutzb, si parca tot vocea mea este, si des am discutii in contradictoriu, de cele mai multe ori se intampla :
Eu: nu fac asta
Vocea: asa e bine si normal.
Deci, de multe ori ma convinge vocea, dar nu fac lucruri rele, sau cand sunt de fata cu cineva, doar cand sunt singur in momente de liniste. Mi se intampla sa ii spun ca nu mai fac niciodata cum zice si incerc sa nu-i dau atentie, dar cand cred ca am scapat, sunt pus iarasi intr-o situatie in care intervine, si parca ma face sa-i inclin dreptate. ORICUM ma pot controla si sunt constient ca vorbesc in gand cu cineva si pot sa iau decizii singur, doar ma sfatuieste nu ma obliga. Mai sunt in situatii cand discutam pe anumite teme fara sa discutam in contradictoriu si ne intelegem bine, sper ca este normal ceea ce mi se intampla.
tudorel666 13 May 2007, 20:49 :
Citat pe Vali Matei [quote name='vali matei' post='2729899' date='Apr 21 2007, 10'] : "Acum nu as vrea sa cad eu in pacatul generalizarii, dar in masura destul de semnificativa posturile sunt cam ...anti-psihiatri. Eu sunt psihiatru (nu junior, nu in cursul specializarii, ci chiar practicant de cativa ani). Voiam sa va zic ca e posibil ca unii psihiatri sa se grabeasca, sa nu fie poate profesionisti, dar in principiu majoritatea se descurca. Adica inteleg si pot
raspunde diferitelor probleme. Si nu e chiar asa ca te categorisesc
undeva si-ti dau un kil de medicamente (citez aproximativ). E drept ca psihiatria are de-a face si cu clasificarile (si chestia asta, desi discutabil, desigur) a contribuit la medicalizarea psihiatriei (lucru considerat de bine, ca inainte era cam prea...speculativa). Si cu medicamentele are de-a face, dar nu e regula ca vei primi un pumn de medicamente ca sa te transforme in zombi (asta e un cliseu extrem de intalnit, ca te duci la psihiatru si te umple de buline care te fac apoi zombi). Sigur ca unele medicamente pot avea efecte secundare dar in principiu orice decizie medicala (si deci si psihiatrica) necesita cantarirea riscurilor si majoritatea psihiatrilor nu vor da medicamente care sa faca mai mult rau decat bine. Vreau sa spun ca nu prea da nimeni medicamente cu potential pericols grav (si sunt putine medicamente in psihiatrie cu potential grav, majoritatea dau efecte secundare, asa e, unele neplacute, dar nu grave). Si dincolo de clasificari, din nou, cei mai multi psihiatri stiu
ca nu exista boli, exista bolnavi (asta ca sa inchei si eu cliseisitic!). Iar
despre acele asa-zise "voci" cu care se deschide threadul nu sunt convins ca sunt intr-adevar halucinatii auditive."
Tudorel666 :
"Doctore, ai incercat vreodata medicamentele pe care le prescrii pe
propria piele? Sunt convins ca, daca ai facut-o,le-ai folosit pe cele mai slabe! Eu am fost tratat cu rispolept si aveam numai ganduri de
sinucidere dupa cateva luni! Am intrerupt tratamentul, impotriva
indicatiilor medicilor, si mi-am revenit! Am luat si alte medicamente, la care mi s-a spus la fel, ca efectele "secundare" nu sunt chiar asa de rele, dar nu a fost deloc asa! Mi-am luat atunci soarta in propriile maini, am renuntat la orice tratament psihiatric, si acum ma simt EXCELENT, cu tot cu propria mea voce interioara, care mi-a devenit un consilier si un prieten extraordinar de capabil, ajutandu-ma sa trec prin incercari in care toti au ramas uimiti de capacitatea mea de stapanire, FARA A MAI LUA MEDICAMENTE!
Pentru cei care nu viziteaza aria de religie si nu ma cunosc, arat ca eu sunt unul dintre cei care vorbesc cu propria voce interioara, am fost diagnosticat cu tulburare psihotica si delir religios, si ajunsesem sa ma cred nebun si eu, lasandu-ma influentat de PARERILE doctorilor psihiatri !
Acum m-am convins ca nu sunt si ca, urmand sfaturile acestei voci,
mintea mea se dezvolta din ce in ce mai mult, ba chiar am reusit sa-mi ajut si sotia, copiii, prietenii sa se poata controla psihic mult mai bine si sa fie mult mai fericiti si mai impacati cu ei insisi si cei din jur!
Sunt convins ca, daca as face contestatie, diagnosticul medical ar cadea fara nici o problema in fata unei comisii competente si ca mi-as putea relua serviciul, dar mai astept sa-mi revin din furia acumulata ca am putut fi tratat astfel de niste oameni inteligenti, medici, si ca m-am putut lasa prostit de aberatiile unor trogloditi ce se erijeaza in purtatori ai cuvantului lui Dumnezeu!
Daca exista in tara asta medici psihiatri sinceri interesati de cercetare, ma pot pune oricand la dispozitia lor, in limita timpului meu liber, spre a se convinge ca judec mai mult decat rational, sunt sanatos tun si nu am nici pe dracu, cu toate ca vorbesc zi de zi cu fel de fel de entitati, printre care, cea principala, este Isus !"


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Ian 09, 2013 7:22 pm, editata de 3 ori
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mar Ian 08, 2013 9:15 pm

Citat (Franco222 @ May 9 2007, 20:47) :
"Inteleg ca "auzi" discursul a diverse personaje si din cauza asta ai fost considerat nebun si ai petrecut ceva vreme in spital, pierzandu-ti si slujba.
Nu stiu insa de ce ii acuzi pe preoti pentru necazurile acestea. (la cat scrii e posibil sa fi explicat undeva si sa nu fi vazut...)"

Tudorel666 : "Am avut cancer si am crezut ca voi muri. Era un cancer la piele, care nu
dadea metastaze, dar se refacea dupa fiecare tratament. Daca nu s-ar fi vindecat, urma sa-mi manance intai obrazul, ca era pe fata si ajunsese deja in apropierea nasului, apoi se intindea la ochi, la gura samd, pana imi cuprindea toata pielea sau ma hotaram eu sa termin mai repede. In aceasta situatie, cand cancerul ma manca mereu si supura permanent, traind zilnic cu gandul ca voi muri in chinuri cumplite, a mai intervenit si teroarea iadului ce-mi fusese insuflata de biserica, dar ma temeam nu atat pentru mine, cat pentru copiii mei, mama, tata, sotia si fratii, ca eu voi ajunge in rai, ca urmare a chinurilor suferite, iar ei in iad. Am studiat Biblia si vietile sfintilor fara oprire, posteam, ma duceam la biserica, ma spovedeam, ma impartaseam, faceam nu stiu cate rugaciuni pe zi si noaptea, pana cand am cazut psihic, cum era de asteptat.
Numai ca orice rau are si o parte buna! Studiul zilnic si asiduu al bibliei m-a facut pana la urma sa-mi dau seama ca am fost inselat de biserica si ca lucrurile cu viata vesnica, iadul si raiul stau cu totul altfel!
Acum sper ca intelegi de ce sunt asa de furios pe aceasta biserica ce ii face pe oameni sa traiasca in intuneric sub amenintarea unui foc ce nu exista in realitate! Daca nu era biserica, eu NU IMI PIERDEAM SERVICIUL, deoarece cancerul s-a vindecat acum, dar mi-a ramas cutiuta agatata de coada ca as fi nebun!
Nu vreau sa fac contestatie la decizia de pensionare, desi sunt constient ca am sanse de reusita, pana nu ii dau in judecata pe mincinosii din BOR !"
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mar Ian 08, 2013 9:25 pm

Citat (beaucafea @ May 10 2007, 14:09) :
Una e sa spui ca auzi voci, ca te deranjeaza, dar poti sa la controlezi si alta sa actionezi in consecinta, ie: sa dai biserica in judecata."

Tudorel666 : "Am auzit ca se pot castiga ceva bani daca ceri daune morale. De fapt,
banii ma intereseaza! Crezi ca un om interesat de bani este nebun? Atunci 99,99% din oameni sunt nebuni, nu crezi ?"

Beaucafea : Eu nu am spus ca esti, ci ca asa ai fi considerat daca dai biserica in
judecata pentru ca doctrina ei nu corespunde cu ce-ti spun tie vocile
(sincer si mie mi se pare o absurditate)

Tudorel666 : Nu pentru asta ii dau in judecata, ci pentru ca din cauza gogoritelor ei
am ajuns la nebuni! In privinta doctrinelor din capul meu, vreau sa
demonstrez ca totul se poate interpreta si altfel, fara a fi nevoie sa sperie
oamenii cu tot felul de chinuri doar pentru ca nu cumva sa scada cifra de
afaceri a BOR!
...Cand ai cancer si stii ca vei muri, ai mancarimi permanente, pe fata ai o
rana ce supureaza permanent si te desfigureaza, banii s-au dus naibii,
familia nu are ce sa manance si ce sa imbrace, nu mananci nimic timp de
49 de zile si te rogi tot timpul sperand intr-o minune, crezi ca liberul
arbitru mai are vreo putere?!

Citat (naughtydream01 @ May 11 2007, 03:41) :
Hoo, psiho anal istule! Eu încă nu am Dumnezei impuşi. In my head.
Încă nu înţeleg de ce te plângi de ceea ce se pare că tare-ţi mai place...

Tudorel666 : Imi place sa am dumnezei AUTOimpusi, si-mi place sa ma plang, ca mult timp nu am avut nici lacrimi sa plang. Ai ceva impotriva ?

Citat (naughtydream01 @ May 11 2007, 03:46) :
Iar visele tale nu mai sunt doar păreri. Diengieros!
Cancerul e in în capul tău. buh, oricât de multă plăcere mi-ar face să...
discut... cu tine, mă retrag la nani cu cimpoaie sforăinde. Noapte bună.

Tudorel666: Am facut doua serii de citostatice, radioterapie si patru operatii, plus ca
l-am avut pe fata ani de zile si am fotografii cu el! Ar fi cam greu sa falsific atatea date, nu crezi ?

Lostinthedark : pai da, interesanta poezioara. oricum, despre "oamenii care aud voci" nu poate vorbi decat cel care a simtit pe pielea lui raceala acelor vorbe, care a auzit ecoul acelor tipete care se repeta la nesfarsit, care atunci cand se lasa amagitoare noaptea se teme si nu mai are lacrimi sa planga, care incearca sa respire, dar caruia ii lipseste aerul. de cateva luni nu am mai inchis un ochi toata noaptea. ecoul acelor tipete si plansetul pe care il aud incontinuu ma infioara. cateodata am senzatia ca ceva ma urmareste, dar sunt doar eu. tot cei din jur spun ca ii mint, spun ca vreau sa atrag atentia, dar ei nu au simtit frica, nu au simtit vreodata ca le lipseste aerul...

Tudorel666 : Am avut si eu o perioada senzatia aceea nedefinita de frica, dar am
scapat de ea. In mod sigur este vorba despre o durere refulata in interiorul tau si de care nu esti constient. Imediat ce vei constientiza despre ce este vorba, te vei simti mai bine. Daca doresti, contacteaza-ma pa PM si putem discuta mai mult, desi nu promit nimic, pentru ca inca stiu destul de putine si eu.
Inca ceva, sunt sigur ca nu e vorba de "halucinatii", cum se grabesc multi
sa concluzioneze.
...(02 iunie 2007) S-ar parea ca nimeni nu mai aude "voci". Totusi, eu sunt sigur ca toti aud. De unde stiti oare ca propria voce interioara este chiar a voastra, totdeauna, si ca nu-si mai baga si altii "coada" ?

Lostinthedark : pai intotdeauna exista cineva care isi baga "coada"....acum depinde de noi daca il acceptam sau nu. poate intr-o zi va face parte din viata noastra si poate ca la un moment dat va lua locul prietenilor care pana in acel moment fusesera alaturi de noi. si poate ca, in incercarea de a-l alunga, ne atasam de el si cand pleaca sau cand ne ignora. ne simtim ca si cum am fi pierdut un prieten...........dar, in fond, cine mai stie ce e vis si ce e realitate??..





Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mar Ian 08, 2013 10:10 pm



Woland : "HALUCINÁŢIE, halucinaţii, s.f. Tulburare psihică constând în perceperea
unui obiect sau a unui fenomen fără ca acesta să existe în realitate."
Daca auzi un sunet care nu are o realitate fizica obiectivabila, deci nu se percepe pe calea stimularii receptorilor auditivi ai urechii interne, atunci se cheama ca ai halucinatii. Oricat de mult ti-ai dori tu sa fie altfel, asta este.
Ceea ce auzi tu drept discurs al lui Isus sau al vecinului de la parter, sau al prietenului tau imaginar, reprezinta consecinta activarii anormale unor circuite neuronale cu proiectie in aria auditiva a creierului. Plastic vorbind, ar fi vorba de scurtcircuite neuronale care aprind lumina la bucatarie in loc sa porneasca televizorul.
Evident ca acest fenomen produce tulburari de "integrare in mediu" cum le place psihiatrilor sa spuna, care se constituie in boli psihice.
Pe de alta parte, este de luat in considerare faptul ca aceste "scurtcircuite" pot sa existe si in zone mai putin... evidente decat cele senzitiv-senzoriale, adica sa se manifeste in zone mai subtile ale psihicului, si astfel alterarile functionale sa fie mai complexe.
Caracteristic este faptul ca marea majoritate a bolnavilor isi neaga vehement conditia, si tind sa isi dea dreptate lor, impotriva tuturor celorlalti. Ajung astfel sa traiasca intr-o lume pe dos, in care ei ar fi putinii normali.

Tudorel666 : Tu stii ca e realitate ceea ce ti se intampla si nu e un simplu vis.
Citat (Woland @ Jun 3 2007, 14:22) : "HALUCINÁŢIE, halucinaţii, s.f. Tulburare psihică constând în perceperea unui obiect sau a unui fenomen fără ca acesta să existe în realitate."
Dupa definitia asta de doi bani, imaginatia este si ea tot o tulburare psihica !

Woland : "IMAGINÁŢIE, imaginaţii, s.f. Capacitate omenească de a crea noi reprezentări sau idei pe baza percepţiilor, reprezentărilor sau ideilor acumulate anterior." Confunzi conceptele.

Lostinthedark : iei totul exact asa cum ti se da, si in momentul in care apare ceva nou
incerci sa justifici, desi nu poti. La chestia asta esti pe dinafara, si stiu ca pare greu de crezut, dar e adevarat. si eu te asigur ca nu am halucinatii, dar probabil ca nu intelegi....
Citat (Woland @ Jun 4 2007, 22:50) :Adevarat, nu inteleg. Fii mai explicit.

Pana acum ai tot dat definitii. pai daca tu in fiecare noapte ai auzi raceala acelor vorbe si ecourile lor nesfarsite, daca in fiecare noapte ai varsa sute de lacrimi, te-ai mai baza pe definitii?? ai vrut vreodata sa respiri si ai simtit ca iti lipseste aerul??ai simtit vreodata nevoia sa plangi, dar nu ai avut lacrimi? nu? pai probabil ca ti-ai schimba putin punctul de vedere...zic eu...poate. [oricum acum situatia nu mai e aceeasi]
Eu zic sa te mai gandesti putin, si sa nu te grabesti sa tragi o concluzie, pentru ca ar putea fi eronata.....si nu mai da vina pe halucinatii. E mult mai usor asa, dar nu functioneaza intotdeauna.

Mianna : bun, s-o luam usurel: daca nu-s halucinatii, ce-s ?

Woland : Rolul definitiilor este acela de a delimita conceptele, de a pune ordine in
lumea in care ne invartim. Cumva, reusim astfel sa delimitam si normalul de anormal, in limite rezonabile, sa le spunem.
Faptul ca universul psihic al individului este atat de complex, fluid si greu cuantificabil nu inseamna ca tot ce vine din aceasta zona poate fi considerat normal.
Daca iti cumperi un televizor care afiseaza imagini rasturnate, nu cred ca esti tentat sa il consideri un caz particular al normalului general, ci il duci la reparat.
Asa cum spuneam, pacientii tind sa isi dea dreptate lor, si tu nu faci exceptie.

Citat (mianna @ Jun 4 2007, 23:17) : bun, s-o luam usurel: daca nu-s halucinatii, ce-s?

Lostinthedark : e pura realitate..


Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mar Ian 08, 2013 10:37 pm

Mianna : sigur nu era radioul? Smile

Lostinthedark : pai, ca toti ceilalti, incerci sa justifici. nu prea iti iese, nu?

Mianna : ti se pare ca seamana a justificare? asta-ti revine tie, din pacate Smile

Lostinthedark : din pacate eu nu trebuie sa justific nimic. ca toti ceilalti, probabil ca ai
impresia ca nu sunt in toate mintile...putin imi pasa.

Mianna : recunoasterea ar fi fost primul pas Smile

Christig : parerea mea e ca threadul asta ar trebui inchis. e simplu, cine aude voci e defect la neuron, mai bine spus are o problema in hardware sau software.

Tudorel666 : Sunt oameni care vad aura corpului uman si pot pune diagnostice destul
de bune. Si acestia sunt tot nebuni si au halucinatii ?
Ai dreptate, Mianna, nu justifici, ci incerci sa dai o explicatie rationala unui fenomen pe care nu il intelegi. Partea proasta este ca nu observi ca , dorind sa fii rationala, faci nebun un semen de-al tau, si il faci sa sufere doar pentru faptul ca poate auzi sau vedea ceea ce tu nu poti.
Bineinteles ca nu se incadreaza in marea masa a "normalitatii", dar nici Einstein nu a fost normal, nu? A fost cu totul deosebit! La fel sunt si cei care pot sustine pe corpul lor obiecte din metal, de parca ar fi magneti.
Daca nu ar fi un fenomen pe care sa-l poate vedea toata lumea, si oamenii acestia ar fi categorisiti imediat drept nebuni.

Mianna : cand va auzi toata lumea vocile voastre, mai discutam. intre timp, eu raman la conceptul de "realitate" acceptat in momentul de fata.

Woland : Nu exista nici o dovada ca Einstein ar fi fost anormal.
Ce e aceea aura a corpului ? Cum reusesc acei oameni sa o vada ? Ce fel de diagnostice pun ei ?

Christig : sunt nebuni sau sarlatani. daca exista alta stare a materiei gen "aura" o gaseai in manualu de fizica. dar pe unii atat va duce capul.

Tudorel666 : Nu-ti impune nimeni sa crezi fara dovezi, dar asta nu inseamna ca trebuie sa consideri realitatea perceputa de tine ca fiind singura adevarata. Daca ar fi asa, toti daltonistii ar trebui sa-i considere mincinosi pe cei ce pot percepe culoarea rosie, pe motiv ca aceasta culoare lipseste din realitatea lor.

Mianna : da iote ca ei isi dau seama ca-s daltonisti, si ca doar li se pare ca griul
ala-i gri Smile

Tudorel666 : Orice geniu este "anormal" pentru ca este cu totul diferit de ceilalti
oameni in domeniul in care iese cu mult in evidenta. Nu confunda "anormal" cu paranormal !
Aura este un fel de radiatie ce se poate observa de jur-imprejurul corpului uman, sau a anumitor organe. In functie de culoarea ce se poate percepe, poti sa-ti dai seama daca organismul sau organul respectiv este sanatos.
Pt. Mianna : Exact. Dar, daca situatia era inversata, adica ei sa fie singurii care sa
perceapa aceasta culoare si ceilalti nu, sigur li s-ar fi spus ca au halucinatii si sunt nebuni.
Pt. Christig : Dupa ceea ce afirmi tu, ar trebui sa deducem ca deja fizica a descoperit
tot ce se putea descoperi si ca nu mai este nimic nou de aflat ! Ce te face sa fii atat de sigur ca acesta nu este un fenomen inca nedescoperit ? Daca ai sti putina fizica si putina biologie, atunci ai sti si ca ochiul uman poate percepe doar o mica parte a radiatiilor luminoase si in nici un caz tot spectrul luminos. Deci poti sa fii mai mult ca sigur ca sunt extrem de multe lucruri si fenomene care sunt in jurul nostru, dar nu le putem observa si studia, pentru ca nu le putem percepe.

Christig : nu stiu unde erai tu cand rezolvam eu lagranjieni si hamiltonieni la cursul
de mecanica analitica la magurele; iar ca biologie tin sa-ti spun ca am facut si medicina si probabil am mai multe cunostinte gen foveea centralis si rodopsina decat o sa ai tu vreodata; pentru interesantii aia care "aud voci" cele mai destepte minti pamantene n-au descoperit decat o explicatie si un singur tratament ..."spitalul 9" Smile asa ca daca vreodata ai sa auzi voci nu e nici ingeru' nici necuratu, e creieru' tau defect, s-a stricat vreo rotitza Smile
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mar Ian 08, 2013 10:53 pm

...Woland : Au trecut vocile, urmeaza halucinatiile cu sobolani si broaste pe pereti,
tipice in delirium tremens.

Tudorel666 : Ce destept esti, mai omule, vad ca esti doct si la fizica si la medicina.Felicitari! Ce folos insa ca ai ajuns sa crezi ca le stii pe toate si ca esti la fel ca papa de la Roma, adica , stii tu cum: infailibil, nu?
Referitor la spitalul 9, daca nu ai aflat inca, acest spital si toate celelalte cu acelasi profil, nu reusesc sa vindece mai pe nimeni si scot pe banda rulanta legume si handicapati. Ma rog, or fi ca tine si or fi invatat medicina la Magurele si mecanica umplerii buzunarelor in...spital.
Si inca ceva, se pare ca eu sunt mai destept decat cele mai destepte minti pamantene, ca am reusit sa-mi revin in pofida unor minti "luminate", ca si a ta, ce mi-au spus ca ma asteapta balamucul periodic, pana mi-o canta popa aleluia. Io-te ca nu au avut dreptate si acum nu numai ca nu depind de porcariile lor de medicamente, dar ma simt si excelent, sunt plin de viata, si mi-am pastrat si "vocile" care imi sunt cel mai bun prieten pe care l-am avut vreodata.

Christig : si ce ti spun vocile cele?

Tudorel666 : Sa am mai multa incredere in mine insumi, ca sunt o fiinta deosebita!

Christig : foarte tare. e bine ca nu te indeamna la tampenii. si tu esti constient ca nu exista in realitate ?

Tudorel666 : Ce vrei sa spui cu asta? Ce intelegi prin realitate ?
Citat (icynoangel @ Jun 13 2007, 09:20) : "Pai toti suntem deosebiti ... adica, cum sa zic, ne deosebim de ceilalti."
Mie-mi spune ca sunt perfect.

Lostinthedark : ce inseamna la tine realitate? probabil te referi doar la ceea ce vezi si
auzi TU. oricum, se pare ca toti traim in aceesi crunta realitate, in care fiecare are un loc. numai ca unii sunt cu una sau doua trepte mai sus(sau mai multe). pana nu vei intelege ca nu poti vedea si auzi tot ceea ce exista, nu ii mai judeca pe altii....nu are rost. si, pana nu stiti ce se intampla cu adevarat, mai bine stati cuminti in bancutele voastre. stii, mie mi-ar parea rau daca intr-o buna zi as redeveni ca voi. chiar daca in
momentul de fata sunt total ignorata de toti, "vocile" acelea sunt prietenii mei....chiar cei mai buni.

Mianna : deocamdata Smile presupun ca vor aparea si cele care sa te contrazica. Smile
parerea mea, nu adevar universal valabil, sa ne-ntelegem.


Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mar Ian 08, 2013 11:12 pm

Tudorel666: Ce vrei sa spui cu voci care sa contrazica ?

Dlaptes (apr 2008) : Salut, Am citit cu interes acest forum. Practic de un an si ceva am constientizat si eu existenta acestor voci intr-o maniera foarte neplacuta. Pe mine personal au incercat sa ma controleze( manipuleze), m-au torturat psihic si FIZIC in incercarea lor de control si subjugare.
Deci atentie Tudorel666 la alegerea ta. Mentionez ca in urma acestui ATAC mi-am pierdut un job bun in exterior, si era cit pe ce sa imi pierd si familia.
Woland, vreau sa-mi explici daca poti , cum este posibil ca o voce aparent nevinovata (boala psihica) te poate tortura fizic, sa dea comenzi trupului tau, desi tu te opui cu toata puterea spiritului si a mintii.
Momentan iau medicatie bazata pe Rispen (rispolept) si Carbamazepina , dar o consider ca pe o sansa acordata stiintei. Singurile efecte pe care le-am observat in urma acestei medicatii sunt : o intensitate mai mica a vocilor, acestea sunt neclare. (ATENTIE fost o perioada lunga in care in urma medicatiei nu mai faceam sinapsele corect sau cu o anumita latenta)
S-au incercat diverse abordari din prisma vocilor de manipulare la nivel social,vmental, afectiv. Eu consider ca exista ceva dincolo de o afectiune psihica, si constintizarea acestui lucru, urmata de masuri, este singura cale de a rezolva problema.

d4ark46 : ok..carei faza ca ziceati careva ca este 'vocea diavolului'
1- nu sunt credincios. sunt ateu (ateu= om care nu este de nici o parte. ca sa intelegeti toti)
2-vocile alea is cu mine tot timpu. imi zic ce sa fac. mereu. ma BAZAM la un moment dat pe ele asa mult, incat am ajuns ca un sclav. faceam lucruri neobisnuite... iar cand
mi se zicea ce am facut, ramaneam masca.
ex. intr-o noapte m-a trezit 'vocea', si am facut dupa ea. mai exact: m-am dus in bucatarie, am luat acul de tricotaj al bunicii, si am inceput sa dau in geam cu el. asta e una dintre multele pe care le-am avut.
acum incerc sa o desprind de mine... constientizand PERSONAL ca face parte din mine . de cand incerc asta, cu mult efort, am devenit 'aliati'.
multi miau zis ca sunt nebun, ca trebe sa ma duc la doctor. nu-i ascult. pentru ca, fiind ateu, cred in MINE. si nu in altcineva. si numai eu insumi ma pot ajuta in cazul
acesta.

Maltese : Si daca vocile iti spun altceva?

Balalaika : ...Deci....in depresiile severe,cele clinice,pot exista episoade in care pacientul poate avea tulburari de perceptie.M-am gandit mai de graba la depresie pentru ca schizofrenicul nu are coerenta in gandire,se destructuralizeaza si se deterioreaza la nivelul cerebral .Ori aici observ ca nu e cazul.

Adinaclaudia21 : Eu aud voci de 3 ani de zile......am fost la psihiatru iar acesta imi spune ca asta este din cauza ca mi-a crescut nivelul de dopamina din creier si iau pastile.....acum aud mult mai rar si mai incet, dar nu stiu ce sa zic ?
Am fost si la biserica m-am rugat in acelasi timp si cred ca amandoua au dat roade.Vocile imi spuneau ca sunt 2 demoni, un diavol si un inger pazitor......cine vrea sa stam de vorba, despre alte detalii sa spuna !

Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mier Ian 09, 2013 12:52 am

355 : Citat (aaalexandraaa @ 14th July 2008, 11:42) : "Se numesc halucinatii auditive.... eu cunosc doua cazuri cand apar: cand se consuma anumite tipuri de droguri, si in cazul schizofrenicilor."
Citat Mig VWFan' post='4898526' date='14th July 2008 : "Terminati cu depresiile, voci= sindrom discordant= schizofrenie"
355 : Tin sa va contrazic aici. A avea halucinatii auditive nu inseamna numai
schizofrenie, ci si tulburari de personalitate, asta dupa un diagnostic de la un medic psihiatru din Bucuresti.

AmRenascut : La fel cum 2 medicamente care interacţionează între ele amplificându-şi unul efectul celuilalt pot duce la perturbări psihice, aşa pot şi televizorul cu biblia, administrate în paralel şi în exces, să-ţi afecteze stare psihologică. Sfatul meu e să o laşi mai uşor cu Exorcistul şi cu Apocalipsa după Ioan, găseşte-ţi ceva de făcut care să-ţi ţină mintea ocupată: un sport, jogging, învaţă să faci ceva nou, etc. Încearcă totuşi să eviţi psihiatrul. Cabinetul psihiatrului trebuie să fie o ultimă soluţie, când
simptomele pe care le ai îţi afectează extrem de negativ calitatea vieţii.
Odată ce intri pe mâna unui psihiatru, oricât de sănătoasă eşti el tot o să-ţi găsească minim un "diagnostic" pentru care o să te îndoape cu antipsihotice, benzodiazepine sau antidepresive care or să te transfoarme într-un zombie. Oricât de sănătoasă mintal intri, o să ieşi ori cu adevărat nebună ori spălată la creieri să crezi că eşti nebună.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rosenhan_experiment

M3th0dman : O problemă de percepţie : După un weekend la munte cu puţin somn şi mult alcool, când am ajuns acasă am păţit ceva interesant. Dacă auzeam un grup de persoane vorbind, şi nu le vedeam, percepeam că persoanele respective sunte cele
cu care eram la munte. De menţionat că în locurile în care auzeam grupul de persoane, putea fi frecventat şi de cele cu care am fost iniţial.
N-a fost prima experienţă de lipsă de somn + alcool (=multă oboseală), dar a fost prima în care auzeam vocile altora, la altcineva. M-am speriat un pic, dar după două nopţi de somn zdravăn n-am mai auzit nimic dubios.
Există vreo explicaţie psihologică/psihiatrică ?

Q_Q : autosugestia nu te scapa de schizofrenie.

Cleopatra8 (dec 2010) : Buna eu sunt Cleo, si aud voci, dar de fapt nu voci, ci conversatie.El imi spune tot timpul lucruri urate neadevarate, care la urma nu se adeveresc, dar ma dispera, spune lucruri si adevarate despre mine. Cateodata sunt mai multe persoane care ma blastama si zic ca iadul este.asigurat pt mine, si orice as face spune ca pacatuiesc, nu ma pot uita la icoane sau lucruri sfinte ca ma gandesc ca un monstru cand vad poza, noaptea daca ma trezesc imi turuie intruna si nu ma lasa, chiar si visele spune el ca mi le controleaza.
Prima data a inceput groanic, tot auzeam ca moare prietena mea, si ca eu sunt de vina si incepeam sa urlu ca in gura de sarpe, si am fost internata din spital dar numai D-zeu ma putea ajuta. in 6 luni miracol a disparut tot mi-am revenit totul era perfect pana acuma 1 luna de zile. Este cumva altfel, nu asa de agresiv. Ce am observat
este ca daca ma duc afara la plimbare si imi mai aerisesc capul, nu mai aud o perioada. Cateodata spune lucruri adevarate despere mine si imi aminteste cat sunt de pacatoasa, si intru in atac de panica, chiar acum 2 zile a spus ca ei numai vb cu mine pt ca numai vor sa vada pe mama si pe sotul meu suferind atata, atata blasfemie cat am facut chiar cred ca o sa ajung in iad, mi groaza cand sunt in situatii cand te gandesti oare ar veni din partea lui D-zeu ? Va rog mult daca cineva are aceeasi probl sa spune ce si cum se manifesta la d-voastra.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mier Ian 09, 2013 1:06 am

355 : Am si eu o ipoteza. Ma gandeam ca multi dintre cei care aud astfel de voci, in special cei care aud vocea aceea rea, sunt credinciosi, religiosi, nu vor sa manie pe Dumnezeu cu unele ganduri care vin in minte fara voia lor. De la acest lucru, care poate s-a intamplat multora, de la gandul acesta negativ incep sa isi ceara iertare de la Dumnezeu, iar negand ceea ce ti-a venit in minte fara sa vrei gandurile negative vin unul peste altul, nelasandu-te sa-ti gasesti linistea. Acum imi puneam intrebarea, daca acesti oameni ar accepta ceea ce le vine in cap, sau poate chiar ceea ce
vocea le spune, presupun ca "tortura" asta s-ar opri. Pentru cei credinciosi inainte de aceasta acceptare si lasare a gandurilor si vocilor sa curga, sa faca un "pact" cu Dumnezeu in care sa-si ceara scuze pentru toate gandurile negre, care au fost si vor fi, pentru ca nu este vina lor.
Este posibil ca aceste ganduri si voci sa dispara odata cu aceasta acceptare ? Imi cer scuze daca am suparat pe cineva, dar se regaseste cineva in ceea ce am spus, poate nu neaparat cei care aud voci, ci si oamenii obisnuiti ? A incercat cineva acest lucru.
ps: prin acceptare vreau sa zic o lasare a gandurilor sa curga, fara a te impotrivi. Nu inseamna a asculta vocile, care te pot indemna la lucruri foarte rele !

Arkimond : Aud voci in cap, dar nu ma indeamna sa fac chestii care nu vreau sa le
fac, pur si simplu is niste voci care nu ma lasa sa gandesc clar... Imi deregleaza modul de a gandii, de exemplu cand invatz si e liniste apar aceste voci, ca sa le indepartez pun o piesa sau ceva foarte incet, dar sa se auda. Ma enerveaza ca apar exact atunci cand vreau sa un exercitiu, un algoritm .
Momentan sunt la universitatea de nord baia mare, studiez informatica si de fiecare data cand sunt singur si lucrez de exemplu la un website, aud multe multe voci ceva de genu ca si in filmul bruce almighty cand toti se roaga, doar ca la mine nu se roaga, nu am avut traume de niciun fel si totusi le aud si nu stiu cum sa scap de ele.
Aveti sugestii ? dar sugestii care sa le incerc eu singur, nu cu cineva sau sa ma duc undeva sa ma verifice sau alte drumuri. Va multumesc.

Insight : Banuiesc ca si intreprinzi diverse activitati mentale menite sa te scape de ele, care, dimpotriva, au efect contrar. Ce anume faci pentru a le contracara? Exista pe undeva si vreo teama legata de posibilele consecinte?
In loc sa te chinui sa le "stingi", ai putea incerca sa scrii pe o foaie, cat mai exact ce auzi, in momentul in care apar. Vezi ce se intamplă.

Arkimond : ok, o sa incerc sa le scriu, dar sunt prea anonime, nu inteleg nimic. Si tu
auzi voci din astea ?

Stlx : Nu iei tu ceva medicamente în ultima vreme? Dacă da, verifică acolo pe
instrucţiuni ce efecte secundare pot să aibă.

Arkimond : nu iau, sunt sanatos tun. Nu apar foarte frecvent, odata pe saptamana,
odata pe luna, cand cum... o sa incerc sa scriu ce aud, si aud in capul meu, nu am halucinatii auditive.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mier Ian 09, 2013 1:22 am

Sygeplejersken : nu cred ca ai schizofrenie, ptr ca schizofrenia apare de obicei intre 18- 25 ani, exista diferite forme, iar diagnoza nu se pune oricum, trebuie indeplinite anumite conditii, conform ICD-10, F-20 trebuie sa fie prezente anumite simptome pozitive si negative. Negative sunt de genul: te izolezi social, esti fara initiativa, pasiv, lipsit de interes, de emotii. Simptomele pozitive: halucinatii auditive, vizuale, olfactive etc.
Consulta un medic psihiatru, nu stiu cum este in Romania, dar exista multe medicamente antipsihotice bune care sa regleze excesul de dopamina, antipsihotice de generatie noua care nu dau prea multe efecte secundare. Mult succes.

Arkimond : am scris si ma mai repet inca odata, daca aveti sfaturi de dat care sa le pot incerca eu singur, nu imi dati sfaturi sa ma duc la o persoana cu diploma ca nu am un inceput de schizofrenie, vocile astea le aud de cand am inceput facultatea, de cand am inceput sa imi storc si eu creierii. Si mai ales asta e un topic pentru oameni care aud voci dar nu sunt bolnavi mintal, si nu am "halucinatii" , teoretic stiu ce sunt
halucinatiile, ce aud eu stiu sigur ca e in capu' meu, halucinatiile de care vorbesti tu ar fi sa cred ca le aud dintr-o parte. Astea apar doar cand ma concentrez asupra algoritmilor mai mult de o ora sau doua daca nu fac pauza. Si e frustrant.
Vorbesc cu parintii, am prieteni, ai mei stiu de prietenii pe care ii am, in cel mai rau caz daca as avea halucinatii, prietenii pe care ii am ar fi imaginari si la fel si mama mea, daca stau bine si ma gandesc, inca mama imi face de mancare si traiesc pe
spinarea ei deocamdata. Deci nu, nu cred ca am halucinatii vizuale si nici auditive.

Sygeplejersken : vocile pe care tu le auzi sunt halucinatii auditive, ptr ca ele nu exista in realitate.

Stlx : Infostoc, mi s-a întâmplat şi mie în studenţia cu algoritmi. Ţin minte că eram într-o intersecţie, aşteptam culoarea verde şi dialogul meu interior eu cu mine (sau monolog) se transformase în ceva absurd, erau fraze care în sine aveau un înţeles, dar nu se legau una de alta, era clar o dereglare de "unitate centrală". Doar că eu tocmai începusem să iau nuştiuce, ori somnifere ori stimulante, nu mai ţin minte acuma, şi mi-am dat seama imediat că de-acolo e, nici nu m-am speriat, am întrerupt
tratamentul. Dar, dacă mi s-ar mai întâmpla încă o dată şi n-aş descoperi de la ce e, medicamente, ceaiuri exotice sau altceva, la ce doctor mi-ai recomanda să merg? Ţinând cont că azi mai greu găseşti un medic bun şi eu am experienţe cu medici de familie care nu pot diagnostica o fractură de deget, un tataie prof univ de neurologie la care mă duc cu furnicături puternice şi scurte în cap şi-mi pune doar întrebări despre job, familie şi viaţă sexuală până devin oleacă agresivă să-i dau motive să creadă că-s probleme psihiatrice, dacă tot nu are nicio altă idee şi-s pe banii mei la
consultaţie...prin urmare, dacă mi s-ar întâmpla din nou, unde ar fi cel mai sigur să mă duc ?

Arkimond : stiu si eu ca nu exista, ia zi, cand te gandesti, sunt halucinatii auditive ?
Smile ale mele sunt un fel de ganduri, le aud doar eu, dar le aud fara sa vreau.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mier Ian 09, 2013 1:32 am

Sir_Obsoletus : Citat (Arkimond @ 16th April 2011, 13:15) : "nu iau, sunt sanatos tun. Nu apar foarte frecvent, odata pe saptamana, odata pe luna, cand cum... o sa incerc sa scriu ce aud, si aud in capul meu, nu am halucinatii auditive."
Atunci ce sunt ? Şi eu am halucinaţii auditive atunci. Câteodată aud melodii de la Judas Priest sau Manowar cu toate instrumentele şi notele. Şi nu dă drumu' nimeni la muzică.

Orlovisk : Cam tarziu raspunsul... Sunt ganduri recurente care apar ca urmare a suprasolicitarii functiilor psihice in efortul de a memora, de a gandi. Pentru ca aceste ganduri le si auzi, in cap, le poti considera halucinatii auditive. Oricum ele sunt in
indicator deosebit de important, care iti arata ca faci un efort cu muuuult mai mare fata de potentialul tau intelectual, si ca sistemul nu doar ca da sa crape, dar a si crapat. Sunt multi studenti, mai ales de la politehnica, care din cauza efortului de a intelege matematicile superioare, informatica, au ajuns la psihiatrie, si functie de simptome, pot fi catalogati chiar schizofreni.
Cand ne decidem pentru o cariera in viata, noi simtim inconstient ce putem face si ce nu. Dar daca gura targului, parintii, etc. ne bruiaza aceasta voce interioara, si decidem sa mergem inainte ca rusii spre Berlin, in 1945, pretul platit e foarte mare (200.000 de rusi au murit in 2-3 luni, ucisi de cateva zeci de mii de adolescenti si
veterani germani). Lasa-l domnule sa fie tamplar, daca asta vrea. Nu medic, nu informatician, nu cosmonaut. Decat nebun cu pensie de boala 100$, mai bine tamplar, nu crezi? Sau orice altceva poti face tu.

Arkimond (oct 2012) : am scapat de ele, de atunci pana acum le-am mai auzit o data.
Da, ai dreptate. Dar nu cred ca din cauza efortului depus mai mare decat potentialul meu intelectual.
Uite acum lucrez in domeniu, imi storc creierul de 3 ori mai mult decat atunci, si nu mi se mai intampla nimic.
Sa presupunem mai intai credinta in iad si rai, lasand la o parte putin lucrurile care nu apartin de partea sufleteasca, s-ar putea intampla multe doar din cauza faptei astuia ("vocile din cap").
M-am gandit multa vreme la nebunie, la tot felu de ratiuni logice, si apoi ma lovit partea spirituala. E singurul loc unde am gasit raspunsuri.
Daca ma credeti bine, daca nu se putea si mai bine. Fiecare ce alege, doar m-am hotarat sa impartasesc asta cu cine doreste sa citeasca ultimul meu mesaj.

Aaz (oct 2012) : cred ca vocile ce le auzi sunt de fapt gandurile tale.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mier Ian 09, 2013 5:09 pm

Este foarte util să ascultăm cu atenţie părerea celor ce au experienţă practică, în orice domeniu de interes personal. Dar trebuie conştientizat faptul că nu oricine are o anumită experienţă, este specialist sau expert, deoarece, după cum se vede şi mai sus, nici persoanele care au cea mai multă experienţă, nu au putut oferi nici o explicaţie clară şi concisă despre fenomenul vocilor. Rămân însă deosebit de importante OBSERVAŢIILE LOR DIRECTE asupra fenomenului în cauză, şi nu neapărat tentativele lor de a îl explica, deoarece studierea atentă a observaţiilor lor poate conduce în mod real şi eficient la întregirea unui tablou de ansamblu al realităţii fenomenale.
Pentru a înţelege fenomenul vocilor, ar trebui să îţi poţi răspunde la următoarele întrebări :
1. Cine aude voci ?
2. De câte feluri sânt vocile ?
3. Ce sânt vocile, care este provenienţa lor ?
4. Care este relaţia omului cu vocile ?
5. Cum poate fi controlată relaţia personală cu vocile ?
6. Care sânt riscurile şi beneficiile intrării, în mod conştient, într-o relaţie personală cu vocile (cultivarea şi dezvoltarea acestui fenomen) ?
7. Ce este, cu adevărat, normal, şi ce este patologic în cazul percepţiei vocilor ?

La aceste întrebări, şi nu numai, voi încerca formularea unor răspunsuri, conform viziunii mele personale asupra lumii şi vieţii. A încerca să îţi formulezi şi tu, propria ta viziune, documentându-te asupra fenomenului, reprezintă un demers creativ. Pe acest forum există multe articole care au legătură cu fenomenul vocilor, din mai multe şi variate puncte de vedere.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Mier Ian 09, 2013 7:08 pm

1. CINE AUDE VOCI ?
Din studiile mele efectuate până acum, concluzia mea personală o voi prezenta sub forma următoarei ipoteze de lucru : "ORICE OM AUDE VOCI."
Toate informaţiile care vor fi tratate în cadrul încercării de a răspunde la următoarele întrebări, vor contribui, în final, ca argumente, la validarea sau invalidarea acestei ipoteze. Dacă ea va fi invalidată, atunci va urma să încercăm un răspuns la alte întrebări, de genul :
De ce doar anumiţi oameni pot auzi voci ? Ce fel de "dotări" particulare sânt necesare pentru a auzi vocile ? De ce anumiţi oameni nu pot auzi deloc, nici o voce ? Etc.
În mod normal, ar fi trebuit să încep cu altă întrebare : "Ce sânt vocile ?", şi să încerc o definiţie (definire) a lor. Intenţionat, însă, nu am procedat aşa, doarece este foarte util să conştientizezi şi rolul sistemului tău de convingeri personale, care bruiază orice demrrs al cunoaşterii şi înţelegerii realităţii. De aceea, eu afirm, în cadrul ipotezei : şi tu auzi voci, ca oricare alt om, dar este posibil să nu fi conştientizat niciodată realitatea acestui fapt, deoarece nu i-ai acordat niciodată vreo atenţie specială !
În plus, dacă eşti convins de faptul că tu nu ai auzit, nu auzi, şi nu vei auzi niciodată voci, această convingere îşi are suport doar în faptul că tu ai o anumită REPREZENTARE PERSONALĂ asupra acestor voci, şi a fenomenului ca atare, care nu corespunde cu realitatea, cu descrierile obiective ale celor ce sânt diagnosticaţi ca prezentând anumite forme de patologie psihomentală. Mai concret : aceste voci nu sânt similare vocilor oamenilor, transmise prin unde sonore pe calea aerului, şi recepţionate prin receptorii analizatorului auditiv, prin vibraţiile timpanului, determinate de vibraţiile aerului în interiorul pavilionului urechii. Nu. În general, nu.
Şi, ca să înţelegi mai bine, răspunde-ţi, ţie, la următoarele întrebări :
1. Când citeşti un text oarecare, o carte, sau orice altceva, "auzi" o voce internă, care pare că rosteşte în mintea ta fiecare cuvânt citit, în momentul citirii lui ? Citeşte aceste rânduri cu atenţie, fiind atent la depistarea şi observarea caracteristicilor acelei voci interne, mentale.
2. Ai încercat veodată să strigi în gând, în mintea ta ? Încearcă acum. Un cuvânt.
3. Ai înjurat vreodată pe cineva în gând ? Te-ai rugat vreodată în gând, nu cu voce tare ? Trage acum o înjurătură, şi spune o scurtă rugăciune, în gând, fiind foarte atent la vocea care o rosteşte, de fapt, în mintea ta.
4. Orice om se trezeşte câte-odată fredând melodii în gând. Acest fenomen este deja un pic mai complex, căci nu auzi numai vocea solistului, ci poţi auzi toate instrumentele, o întreagă orchestră, sau doar anumite instrumente din orchestra care a cântat în realitate acea melodie, simfonie, arie de operă, etc. Poţi reproduce din memorie un cântec, dar oricât te-ai strofoca, nu va fi exact ca originalul. Este doar o copie, o reproducere, mai mult sau mai puţin reuşită, deformată.
5. Te-ai autosugestionat, vreodată, prin afirmaţii pozitive, în faţa oglinzii, sau fără ajutorul unei oglinzi ? Rosteşte acum următoarea formulă de autosugestie, încercând să o rosteşti mental cu o voce foarte liniştită, fără grabă, calmă, caldă, dar fermă : "Sânt un om excepţional, foarte capabil, şi inteligent !"
Ai reuşit ? Dacă ai reuşit, înseamnă că ai putut să controlezi ritmul, timbrul şi tonalitatea vocii. Şi, nu puteai face acest lucru, fără să... auzi vocea...
Uauuu... Felicitări ! Eşti un om normal, capabil să conştientizeze faptul că poate auzi voci interne, mentale, în gând !
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Joi Ian 10, 2013 12:02 am

Sub numele Cristian B., am găsit postate aceste rânduri :
"Mă consider un tip norocos. Am o familie frumoasă, o soţie minunată şi împreună creştem cel mai important lucru din viaţa noastră: copilul Robert, care s-a născut în urmă cu trei ani.
Ceea ce vreau să vă povestesc este ceva ce eu trăiesc cam de la 15 ani, deci un fenomen care mă însoţeşte în viaţă de vreo 20 de ani. În general ezit să povestesc despre asta, pentru că cineva a făcut odată mişto de mine, şi, în general, dacă spui că auzi voci eşti luat de nebun.
Ei bine, eu aud voci. Nu se întâmplă ca în filme, nu se ceartă mai multe spirite în capul meu şi nu mă transformă în nebun care aleargă disperat pe stradă.
E vorba despre o entitate care pare că e permanent lângă mine şi-mi arată calea. Vreau să înţelegeţi că nu sunt un tip religios, n-am fost la biserică mai des de nunta mea şi botezul lui Robert, deci cred în general în liberul arbitru. Mi se pare că soarta şi-o face cel mai bine omul, muncind, studiind şi alegând inspirat cele mai bune căi de a reuşi în viaţă. E, la această inspiraţie mă opresc, pentru că eu consider că tot ce am realizat până acum în viaţă se datorează acelei voci care a fost în conştiinţa mea şi m-a îndrumat în momentele cheie.
Închipuiţi-vă că sunteţi într-o dilemă. Toţi avem parte de aşa ceva în viaţă, nu ştim ce să alegem, gândindu-ne dacă alegerea pe care o facem ne va duce la ceva bun sau dimpotrivă. Şi ştim că de multe ori nu există cale de întoarcere. Nu poţi să dai „undo” ca la computer, când ai greşit şi s-o iei de la capăt, nu ? Cam aşa a fost prima mea experienţă cu vocea. Eram în faţa unei decizii aparent banale. Oscilam între alegerea unui curs de programare IT şi unul de automobilism, de carting de fapt. Mă atrăgeau la fel de mult, şi ambele se desfăşurau la Palatul Copiilor din Bucureşti. Dar părinţii mei nu-şi permiteau să mi le plătească pe amândouă, aşa că trebuia să aleg. La înscriere încă mai oscilam, cu banii în mână, la ce să spun că vreau. La un moment dat am auzit foarte limpede o voce spunându-mi: „mai bine alegi cursul de computere, s-ar putea să te definească. Şofer poate fi oricine, iar raliurile nu sunt de tine”. Am crezut atunci că îmi face cineva o farsă. M–am uitat spre doamna de la înscrieri, îşi vedea de treaba ei, nu părea că auzise ce am auzit şi eu. Ca şi când ar fi decis altcineva pentru mine, uşurat, m-am înscris la cursul de IT. Asta avea să mă ajute maitârziu, să mă definească, pentru că am devenit programator de
computere.
Vocea a fost cu mine şi în momente mai importante. E ca un prieten imaginar care-mi dă cele mai bune sfaturi. Mi-a spus de exemplu la ce facultate să mă înscriu, la ce examen să nu mă duc atunci când nu eram suficient pregătit şi m-a salvat chiar de la moarte, într-un moment dramatic din viaţa mea, când câţiva colegi de-ai mei de
facultate au plecat pe munte într-o expediţie şi nu s-au mai întors. Trebuia să mă număr printre ei, dar vocea mi-a spus că va fi mai important pentru mine dacă voi rămâne acasă. N-am înţeles de ce şi credeam că se datora faptului că mama a făcut atunci, în zilele acelea, un accident, a căzut pe gheaţă şi şi-a rupt o mână. A fost bine că eram în Bucureşti şi am putut s-o ajut. Ulterior am aflat şi că pe munte colegii mei fuseseră daţi dispăruţi.
E curios că vocea nu-mi spune explicit ce va urma. Dacă aş fi auzit că se va întâmpla ceva grav cu colegii mei i-aş fi avertizat. Îmi spune doar că e mai bine să fac cutare lucru. De exemplu, ştiu, o să vă gândiţi că aş putea s-o exploatez să-mi spună numerele câştigătoare la loto. Nu.
Vocea îmi sugerează, destul de ferm, şi în timp şi-a câştigat credibilitatea. Practic am ajuns să nu pun la îndoială ce-mi spune, pentru că ştiu că dacă o urmez îmi va fi bine.
Când am cunoscut-o pe Daniela, soţia mea, de exemplu, mă aşteptam ca să aud ceva gen „asta e fata cu care te vei însura”. N-a fost aşa. Vocea mi-a spus doar când Daniela a primit o ofertă de job în străinătate că „poate ar fi bine s-o opreşti cumva. N-ai vrea să fie soţia ta ?”. Şi am oprit-o. Cred că niciunuia dintre noi nu ne pare rău de asta.
Tot ce mi s-a întâmplat bun în viaţă până acum, trebuie să-i mulţumesc vocii. Acum o fac şi celebră, povestindu-vă vouă. Nu ştiu dacă e un fenomen paranormal, dar cu siguranţă e o binceuvântare pentru mine."
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Vin Ian 11, 2013 6:28 am

„Eram la cãmin. Educatoarea ne-a condus pe noi, copiii, la culcare. Mie nu-mi plăcea să dorm ziua. Si am rămas la marginea pătuţului, în picioare. Mă uitam la ceilalţi copii cum dormeau. La un moment dat, a apărut în faţa mea, în aer, o formă luminoasă. Aceasta s-a deplasat lin lângă mine. Forma şi-a desenat o mască, un chip, eu mă uitam amuzată la ea. Îmi zâmbea. Nu am simţit frică, dar mi-am dat seama,
deşi eram un copil, că ce vedem era ceva deosebit.
Fără să-mi vorbească, mi-a transmis - auzeam în mintea mea - că trebuie să mă culc. Imediat m-am întins în pătuţ şi am adormit parcă hipnotizată într-o secundă".
Aceeaşi formă, acelaşi chip, aceeaşi mască surâzătoare nu a dispărut din viaţa Rodicăi. Pe ea o frecventează aceeaşi imagine care se materializează ectoplasmatic ori de câte ori trebuie să primească un mesaj, o informaţie, acestea putând fi de interes familial sau despre evenimente exterioare.
„După amiază am fost duşi în sala de mese. Toţi copiii au rămas uimiţi când au zărit pe o măsuţă două jucării, un răţoi mare şi un câine alb. După ce ne-a aşezat la mese, educatoarea ne-a spus că acele jucării sunt ale unuia dintre copii, dar încă nu se ştie ale cui anume, şi vom afla numai după ce vom isprăvi de mâncat. Eu m-am uitat în jur. Fiecare copil îşi dorea să intre în posesia acelor jucării. Mi-a apărut însă imediat forma albă care a căpătat chipul deja cunoscut din experienţa anterioară. M-am
uitat la chip fără să-i cer ceva, pur şi simplu pentru că îmi apăruse în faţa ochilor, şi nu-l puteam evita. Şi, am auzit chipul vorbind clar, privindu-mă: „Stai liniştită, jucăriile sunt ale tale !" Copiii se grăbeau să termine de mâncat, cu gândul, fiecare, că obţine jucăriile. Eram convinsă că numai eu auzisem vocea. La sfârşitul mesei, nu ştiu de ce şi cum, am văzut-o pe educatoare îndreptându-se spre masa la care stăteam eu. M-a luat de mână, m-a ridicat din scaun şi, adresându-se tuturor copiilor, a spus: „Rodica primeşte jucăriile!" Dar bucuria nu am simţit-o. Tot timpul mă gândeam cu mintea mea de copil la chipul şi la vocea care îmi spusese că eu voi fi stăpâna jucăriilor".
O altă întâmplare, la aceeaşi vârstă : „M-am dus cu mama la o vecină şi prietenă a ei. Când am ajuns la blocul unde locuia, am dat cu ochii de ascensor. Ne-am apropiat de usa metalică şi atunci am auzit vocea chipului de lumină: „Nu urcaţi pentru că liftul se blochează". I-am spus mamei cã eu nu vreau să urc pentru c rămânem blocate în lift. Dar am urcat. Liftul s-a blocat la etajul trei. Cu greu am fost scoase de-acolo. Dar mama nu ştia ce mi se întâmplă mie, şi mi-a atras atenţia că dacă vorbesc despre ce se va întâmpla, „o să-mi dea o palmă peste gură"!.
De atunci lucrurile s-au complicat, doamna Rodica este azi, o vizionară, pe care se poate conta. Forma, chipul de lumină, sânt permanent prezente în viaţa ei.
sursa: Revista Magazin
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Vin Ian 11, 2013 9:16 am

Mărturie anonim : "Acum ceva timp am avut un consum de etnobotanice. Cam 2 luni
consumam o data la 2-3 zile si aveam tripuri horror, chinuitoare, dureroase, dar tot odata foarte placute.
Am decis sa renunt la ele. Dupa 5 zile de la ultimul consum m-a luat cu frica, atacuri de panica, auzeam voci dar am zis ca totul se datoreaza sevrajului si o sa imi revin in maxim o luna... asa ca am ignorat aceste halucinatii si am refuzat sa merg la medic.
Au trecut 10 luni de la ultimul consum iar acum sunt afectat psihic destul de serios.
Seara inainte sa adorm aud soapte in amandoua urechile... de obocei daca stau toata ziua cu 3 prieteni de ai mei, ii aud vorbind in soapta cu toate ca sunt singur in camera. Vocile nu sunt intotdeauna clare. Aud cateodata fraze clare (in jur de 20 de secunde incontinuu) care au inteles, apoi intervine alta voce care vorbeste peste cealalta si ma enerveaza rau de tot.
Mi se mai intampla cateodata cand ma gandesc la ceva ma trezesc spunand cu voce tare ceea ce gandesc.
Halucinatii vizuale nu am, dar cele auditive ma chinuie.
Aceste probleme nu cred ca se datoreaza doar consumului de droguri, ci cred ca se datoreaza stresului care l-am trait acum ceva timp de cand am fost dat afara de la munca si ma chinui sa aduc ceva de mancare la copil.
Imi sugerati ceva? Ce sa iau ca sa nu mai aud vocile astea? Nu as vrea sa ajung la psihiatri deoarece familia mea nu stie ce e cu mine.. doar nevasta m-a vazut odata vorbind singur in bucatarie si stiu ca ma sustine cu toate ca nu stie exact despre ce e vorba... Plus ca daca ajung la psihiatri o sa imi puna un diagnostic, care o sa-mi distruga de tot viitorul si chiar am planuri pe viitor deoarece nu am nici macar 25 de ani."

Altă mărturie anonim : "Totul a inceput la o sedinta la servici unde era vorba de licente software. Cand mi-am zis in gandul meu ca aceste liceente sunt o porcarie pentru ca si daca ti-ar diavolului sufletul tot ai fi de acord cu liceenta pentru ca toata lumea este de acord si nimeni nu citeste liceentele. Tot in gandul meu am auzit dupa aceea o voce care m-a intrebat "do you agree?", iar eu din prostie si automatism am zis "I agree" dupa care am auzit "next, next, install" si asa s-au instalat "vocile" in capul meu.Dupa aceea am tot auzit niste voci care imi ziceau ca a izbucnit un razboi nuclear si au cazut doua bombe in Alabama si Wisconsisn. In momentul acela am ramas imobilizat la pat si tot comunicam cu "vocile".Colegul meu de apartament
s-a speriat si l-a chemat pe tatal sau si mi-au chemat o salvare.
De la urgente, unde mi-au facut niste ijectii dureroase, am fost trimis la psihiatrie de unde nu imi mai amintesc mare lucru. De la psihiatrie am ajuns apoi la boli infectioase si am fost tratat de encefalita(probabila). In tot acest timp eu comunicam cu vocile si imi ziceau despre cum decurge razboiul dar a intervenit si o voce divina care tot imi zicea "numai unul este Dumnezeu". Apoi , in timp ce era mama mea in salon, aceste voci au pus stapanire pe mine si fara sa vreau am lovit-o pe mama mea in barbie, la fel si pe o asistenta care a venit ulterior.
Dupa aceasta a venit politia si am fost dus din nou la psihiatrie in Cluj.Vocile continuau sa imi spuna de razboi si m-au convins sa fac un dus cu apa rece ca sa-mi provoc un atac de cord si sa ma sinucid.Eu am facut dusul dar nu am murit si am primit niste medicamente si am adormit.Dupa un timp am fost transferat in alt salon deoarece ma deranja un pacient satanist.In celalat salon am zacut un timp si eram
deranjat de alti pacienti astfel nu puteam dormi si tot pierdeam in greutate, dar intr-o zi am luat fara sa vreau o carte de rugaciuni si am rostit de vreo 10 ori Psalmul 50, repet fara sa vreau. In tot acest timp mama mea se ruga lui Dumnezeu si ma vizita des.
Dupa o alta perioada de timp am fost transferat de la psihiatrie Cluj la psihiatrie Mures unde am ajuns cu o greutate corporala de 37 kg.Aici in mures eu tot vorbeam cu vocea divina care imi zicea sa zic rugaciuni si am inceput sa zic rugaciuni ca sa ies din spital.In doua luni cat am comunicat cu aceasta voce am luat in greutate 18 kg si acum am 55 de kg.
Dar raul nu a trecut , fiind inca necajit de aceste voci de diavoli avand o stare de sanatate mai subreda, pierzandu-mi iar pofta de mancare. De auzit tot aud voci cu toate ca am fost tratat cu medicamente de halucinatii si imi dau tot felul de indemnuri cum ar fi sa-mi ucid parintii si sa ma sinucid.Acum ma tot lupt cu aceste voci si ma rog lui Dumnezeu sa scap de ele."
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Vin Ian 11, 2013 10:04 am

"Sunt o mama disperata a unei fetite de 10 ani care spune ca aude voci care o critica. Are cosmaruri si se trezeste noaptea tremurand de frica. Nu stiu de ce ii este frica clar. Imi spune ca ii este frica sa nu fie acuzata pe nedrept de ceva ce nu a facut. In timpul atacurilor de panica din somn imi zice ca nuvrea sa fie cea mai proastsa din clasa, ca sa nu fie altii mai destepti ca ea.
Sunt ingrozita, nu stiu incotro s-o iau cu ea. Ziua daca sta singura spune ca aude vocile acelea, nu distinge ce spun, dar e ceva care o critica si ea incearca sa se apere."

"Am iesit din spitalul Obregia acum 1 an si 4 luni cu acest diagnostic, despre care nici nu prea stiu ce inseamna. Eu nu i-am povestit psihiatrului gandurile mele din perioada respectiva asa ca nu stiu cum a ajuns la acest diagnostic, probabil din ceea ce i-a povestit familia, care nu prea stia nimic din ce se intampla in capul meu, pentru ca eu eram foarte ascunsa. La Obregia am ajuns din cauza tentativei de suicid (inghitisem 70 de pastile de extraveral si incercasem sa-mi tai venele. Tatal meu m-a
gasit dimineata si a sunat la 112, salvandu-mi viata). Inainte de toate acestea cu un an incepusem sa aud voci si incepusem sa cred ca citesc gandurile oamenilor (chiar i-am spus asta unei prietene). Aveam impresia in ultima luna-ultimele luni ca ma urmaresc nu stiu ce servicii secrete (CIA-ul sau Mossadul) care aveau aparatura speciala pentru citit gandurile si ca comunicau cu mine, in final ajungand sa cred ca vor sa ma tortureze si sa ma omoare. Agentul de legatura, care culmea tinea cu
mine in toata povestea asta, era un fost sef de-al meu (ajunsesem sa ma si indragostesc de el, deci va spun, eram dusa cu pluta rau...). In noaptea in care am crezut ca intra peste mine in casa ca sa ma ia sa ma tortureze am incercat sa ma sinucid ca sa scap. Precizez ca nu mai aveam serviciu de doi ani si cred ca si din cauza izolarii, caci stateam toata ziua numai in casa, precum si pe fondul unei tulburari de personalitate (schizoida sau schizotipa, nu-mi dau seama exact) am inceput sa am psihoza. Inainte de episodul cu serviciile secrete aveam impresia ca fostul meu prieten (prima mea relatie serioasa, dar scurta, care se pare ca oricum a fost prea
stresanta pentru mine) comploteaza cu sora mea impotriva mea (ca se combinasera si ca se filmau in timp ce faceau sex si ca se puneau pe internet, unde ii vedea toata lumea, de asemenea credeam ca imi pusesera si mie camere ascunse prin casa si-n baie si ca si pe mine ma puneau pe internet, si ca toata lumea comenta impreuna cu ei, bineinteles batandu-si joc de mine). Ajunsesem sa vreau sa ii omor pe sora mea si pe tatal meu deoarece credeam ca complotau impotriva mea.
Despre problema cu camerele si cu impresia ca esti vazut tot timpul am inteles ca se numeste Sindromul Truman Show, ca-n filmul cu acelasi nume cu Jim Carrey. La un moment dat chiar am plecat de acasa pentru ca credeam ca sora mea vroia sa ma interneze la spitalul de nebuni (unde am ajuns si singura mai tarziu) si am stat 4 luni la rudele mele de la tara. Toata aceasta perioada de episod psihotic a durat cam un an (daca imi aduc bine aminte), timp in care am auzit voci si mintea mea debita
incontinuu aceste prostii, pana cand am incercat sa ma sinucid. Nu spuneam mai nimic rudelor doar pe prieteni i-am injurat de cateva ori deoarece credeam ca sunt de partea fostului meu prieten si a surorii mele. La Obregia am stat 35 de zile si in tot acest timp nu mai auzeam voci si incepusera sa se indeparteze de mine toate acestea. Dupa ce am iesit din apital m-am intalnit intr-o zi cu cea mai buna prietena a mea si
din ce spunea mi-am dat seama brusc ca nu are idee de toate evenimentele despre care credeam eu ca se intamplasera, ca nimeni nu facuse public nimic si ca asta inseamna ca toate s-au petrecut doar in mintea mea. Desi avusesem emotii puternice in tot decursul acestei perioade, am realizat totusi ca nimic nu a fost real. Nu contest, m-or fi ajutat si medicamentatia prescrisa de doamna doctor de la Obregia, si anume Rispen 3 mg si Depakine Chrono 300 (si Diazepam, dar pe acesta
nu-l mai iau de mult). De atunci nu am mai auzit voci niciodata si nu mi s-a mai parut nimic."
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Vin Ian 11, 2013 10:44 am

Clasificarea Internaţională a Bolilor include "influenţa spiritelor".
Concluziile medicului brazilian Sérgio Felipe de Oliveira despre tulburările provocate de spirite asupra pacienţilor :
A auzi voci şi a vedea spirite nu este un motiv să iei medicamente agresive pentru creier. "Posesiunea spirituală" ca boală a sufletului, este deja recunoscută de Medicină. Începând cu anul 1998, Organizaţia Mondială a Sănătăţii (O.M.S.) a admis
bunăstarea spirituală ca una din calităţile sănătăţii, pe lângă aspectul fizic, mental şi social. Înainte de acea dată, exista o viziune reducţionistă asupra naturii umane, care excludea componenta sa spirituală.
Influenţa psihosomatică provocată de spirite este menţionată:distinct în Codificarea Internaţională a Bolilor, care permite astfel medicilor să o diagnosticheze. C.I.B.versiunea 10 (ICD-10) , la itemul F.44.3 defineşte starea de transă şi posesiune ca " pierderea tranzitorie a identităţii personale, dar cu păstrarea integrală a conştiinţei
asupra mediului ambiant ". Este important că această tulburare este diferenţiată atât de posedările "acceptabile din punct de vedere religios sau cultural", cât şi de alte patologii (tulburări psihotice acute sau tranzitorii, tulburarea organică de personalitate, sindromul posttraumatic, intoxicaţia cu substanţe psihoactive,
schizofrenia). Prin urmare, faptul că, de exemplu, o persoană intră în transă şi încorporează spirite pe timpul ritualurilor religioase sau sesiunilor mediumnice nu este considerat o maladie. Din aceeaşi perspectivă, halucinaţia este un simptom care poate apărea atât în tulburările psihiatrice – în acest caz ar fi o boală, o tulburare
disociativă psihotică, numită popular "nebunie" -, cât şi sub influenţa unei fiinţe dezîncarnate - posedarea spirituală. În psihiatrie se face deja distincţie între starea de "transă normală" şi cea a psihoticilor, adică cei bolnavi.
Manualul clasificării tulburărilor mentale a Asociaţiei Americane de Psihiatrie – DSM IV – avertizează medicii să aibă grijă pentru a nu pune eronat diagnosticul de "halucinaţie sau psihoză" persoanelor din anumite comunităţi religioase care spun că văd sau aud spirite ale persoanelor moarte, fiindcă în cazul lor s-ar putea să nu fie o
halucinaţie sau nebunie. Itemul din DSM-IV este codificat V62.89: Problemă religioasă sau spirituală . La itemul V62.89 sunt incluse următoarele probleme ale pacienţilor, care trebuie abordate diferit faţă de maladiile psihice :
-probleme religioase (cauzate de: aderarea la un cult religios, schimbarea religiei, intensificarea practicii religioase, pierderea credinţei ş.a.)
-probleme spirituale (cauzate de: experienţe în preajma morţii, experienţe mistice neasimilate, trezirea intempestivă a energiei kundalini, crize de iniţiere shamanică, deschideri telepatice necontrolate, retrăirea unor episoade traumatice din vieţile anterioare, posedare de spirite, efecte secundare ale unor tehnici meditative, despărţirea de un maestru spiritual ş.a.)
-probleme religioase/spirituale complexe (existente în bolile grave sau cele terminale)
-probleme religioase/spirituale suprapuse cu tulburări psihice (cum ar fi cele produse de abuzuri de substanţe psihoactive, tulburări psihotice, disociative sau obsesiv-compulsive)
Deşi Clasificarea Internaţională a Bolilor este cunoscută în toată lumea medicală, în mod lamentabil, persoanele care spun că aud voci sau văd spirite, încă mai sunt etichetate drept psihotice, şi le sunt prescrise medicamente agresive pentru creier toată viaţa.
În practica clinică a doctorului Sérgio Felipe de Oliveira, marea majoritate a pacienţilor etichetaţi de alţi psihiatri drept "psihotici" fiindcă aud voci (claraudiţie) sau văd spirite (clarvedere), sunt în realitate mediumi, fără a conştientiza acest fapt până cum. Ei prezintă doar un dezechilibru energetic specific mediumilor, şi nicidecum o boală psihiatrică. Mulţi dintre aceşti pacienţi s-ar putea vindeca, dacă am avea o medicină care să ia în consideraţie Fiinţa în integralitatea ei. De aceea, posesiunea spirituală pe fondul unei mediumnităţi neconştientizate, ca boală a sufletului, merită a fi studiată serios şi profund de către lucrătorii din domeniul sănătăţii mintale, pentru a putea ameliora calitatea vieţii bolnavilor.
Într-un interviu acordat revistei "Spiritism & Ştiinţă", dr. Oliveira menţionează alte câteva idei interesante :
- Unele experimente ale dr. M. Persinger, din Canada, au arătat că persoanele supuse unui câmp magnetic intens orientat asupra lobilor temporali au declarat că au avut "viziuni" şi au simţit prezenţe ale spiritelor. Dar aceasta nu înseamnă că fenomenele spirituale au fost create de energia electromagnetică. Ci că influenţa spirituală se
produce prin intermediul undelor electromagnetice. Nu este nicio contradicţie, ci o complementaritate. Energia spirituală acţionează asupra creierului prin câmpul electromagnetic.
- Ştiinţa nu infirmă viaţa de apoi, după cum nici nu o confirmă.
Ştiinţa nu neagă mediumnitatea şi existenţa spiritelor. Dimpotrivă, se poate cerceta spiritualitatea prin metode ştiinţifice, ceea ce oferă credit spiritismului. Cei care afirmă că ştiinţa este "materialistă" ne propun propria lor opinie, care nu este punctul de vedere al ştiinţei.
- Poate fi vorba de o interferenţă spirituală când, de pildă, pacientul are o criză convulsivă puternică, dar electroencefalograma sau alţi parametri biofizici nu indică o variaţie majoră. Deci când reacţia nu este proporţională cu cauza. În schimb, mediumnitatea poate acţiona asupra sistemului nervos periferic, provocând descărcare de andrenalină, accelerarea ritmului cardiac, creşterea presiunii arteriale.
- Diferenţa dintre boala psihică şi mediumnitatea involuntară este că mediumul raţionează şi poate anunţa că "încorporează o entitate", pe când bolnavul zice să el este o altă persoană fictivă, cum ar fi Napoleon Bonaparte. Pe de altă parte, nu înseamnă că nu poate exista un psihotic dotat şi cu mediumnitate, fapt care îi poate
agrava maladia.
- Cercetările ne-au arătat că, atunci când glanda pineală conţine mai multe cristale de apatită, omul poate capta mai uşor câmpul electromagnetic, ceea ce duce la o predispoziţie crescută de a absorbi câmpul informaţional al altor fiinţe (fie prin telepatie, fie prin încorporare de entităţi). Aceste cristale sunt clar vizualizate prin
tomografie. Din contră, persoanele care se dedublează cu uşurinţă (fenomen denumit şi extracorporalitate, proiecţie astrală, ieşire din corp) nu prezintă astfel de cristale de apatită.
Sérgio Felipe de Oliveira este un psihiatru brazilian, doctor în neuroştiinţe, profesor la
Institutul de Biomedicină din cadrul Universităţii Sao Paulo, coordonator al cursurilor
postuniversitare de psihologie transpersonală, distins savant în domeniul psihobiofizicii.
Cercetările sale înglobează psihologia, fizica, biologia şi spiritismul.
Domnia sa desfăşoară studii despre glanda pineală (epifiză), căutând relaţia dintre activităţile psihice şi recepţia semnalelor din lumea spirituală, prin intermediul undelor electromagnetice.
Este preşedinte al Asociaţiei Medicilor Spiritişti din Sao Paulo ( AMESP - dedicată studiului relaţiei dintre medicină şi spiritualitate) şi director la clinica "Pineal Mind", unde dă consultaţii şi aplică rezultatele cercetărilor sale (în cazuri de psihoze, sindroame cerbrovasculare, anxietate, depresii, psihoze infantile, dependenţe de alcool şi droguri, dar şi studii asupra transei, mediumnităţii, creierului).
Sérgio Felipe de Oliveira a ţinut conferinţe pe această temă la multe universităţi din Brazilia şi în exterior, inclusiv la Universitatea din Londra.
Unul din stimulii de a studia glanda pineală i-a venit într-o viziune spirituală, în care i-a apărut decedatul profesor Zerbini, renumit medic cardiolog şi pionier al transplantului în Brazilia, care i-a sugerat insistent să studieze glanda pineală, după cum mărturiseşte însuşi cercetătorul.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Sam Ian 12, 2013 4:17 am

2. DE CÂTE FELURI SÂNT VOCILE ? De un singur fel, sau mai multe ? Să studiem tipologia lor, diversitatea, încercănd o clasificare. Să începem, privind din punctul de vedere al psihiatriei şi psihologiei, trecând apoi prin spiritualitate.

Semiologia reprezintă studiul simptomelor şi a tulburărilor psihice. Stabileşte condiţiile, succesiunea, interdependenţa şi dinamica tulburărilor mentale.
Face diferenţiere între semne şi simptome:
1. semnele sunt obiective şi reprezintă ceea ce vedem la pacienţi;
2. simptomele sunt subiective şi reprezintă ceea ce declară pacienţii că simt.
În funcţie de intensitatea simptomelor, tulburările psihice se clasifică în:
· tulburări nevrotice
· tulburări psihotice
· tulburări datorate nedezvoltării
· demenţe.
Mai frecvente sunt primele două tipuri; tulburările datorate nedezvoltării şi demenţele implică pierderea bagajului noţional.
Procesele psihice studiate de semiologie sânt :
1. de cunoaştere: senzaţiile, percepţia, atenţia, memoria, gândirea, limbajul, imaginaţia;
2. afective şi trebuinţe : stabilesc raportul subiectiv între individ şi realitatea obiectivă;
3. voinţa şi activitatea: prin ele se realizează acţiunile, în conformitate cu scopurile stabilite în mod conştient.

Pe noi, acum, ne interesează în special, punctul 1, Semiologia proceselor de cunoaştere, legate de senzaţii şi percepţii :
Senzaţia : reprezintă· un act psihic elementar, monomodal.
- realizează imaginea singulară a unei însuşiri a obiectelor şi fenomenelor lumii înconjurătoare.
- se datorează acţiunii obiectelor şi fenomenelor asupra organelor de simţ.
- evidenţiază proprietăţile elementare ale materiei (formă, mărime, greutate, culoare, miros, gust)
- reprezintă izvorul iniţial al tuturor informaţiilor
- sunt imagini subiective ale lumii obiective
- imaginea reflectată devine element de conştiinţă al subiectului, de ordin ideal
Particularităţile senzaţiilor :
- instrumente de reflectare nemijlocită a lumii materiale prin sistemul analizatorilor, asupra cărora acţionează direct
- reprezintă reflectarea, pe plan ideal, a proprietăţilor separate ale obiectelor şi fenomenelor concrete
Percepţiile : sunt procese senzoriale elementare
- se disting prin sintetism, unitate, integritate
- redau realitatea obiectivă în imagini de ansamblu
- multimodale: reflectarea în condiţii de simultaneitate, succesiune, însuşiri multiple ale obiectelor lumii externe
Percepţia presupune raporturi între calităţile obiectelor şi condiţiile subiective (interne) ale individului (trebuinţe, interese, experienţă)
- percepţia include însuşirile generale şi esenţiale ale lucrurilor
- constituirea percepţiei se face după vârsta de 3 luni
- percepţia auditivă apare în primul an de viaţă.
Psihopatologia senzorialităţii :
Tulburări cantitative:
- SCĂDEREA PRAGULUI SENZORIAL DETERMINĂ O SUPRASENSIBILITATE LA STIMULI (SUBLIMINALI) REZULTÂND HIPERESTEZIA SENZORIALĂ
- apare în surmenaj, suprasolicitare fizică şi psihică
- în afecţiuni nevrotice: distimie, tulburarea depresivă, tulburarea anxioasă
Cenestopatiile : · termen introdus de Dupré · formă aparte de hiperestezie
· tulburare conştientă a senzaţiilor şi percepţiei interoceptive şi proprioceptive
· senzaţii penibile, difuze, cu sediu variabil
· apar fără nici o modificare organică evidenţiabilă
· apar în anumite tulburări nevrotice
· cenestopatii frecvente: amorţeala mâinilor, cefaleea „migratoare“, senzaţia de nod în gât şi sufocare
· ridicarea pragului senzorial determină hipoestezia: scăderea receptivităţii la diverşi stimuli
· apare în: stări reactive acute (post-traumatice)
· inducţie hipnotică
· stări conversive
· schizofrenie (unde apare, la extrem, anestezia psihică)

Tulburări calitative.
Iluziile = percepţia deformată a unor obiecte sau fenomene existente în realitate
· H. Ey: iluzia este, în general, o eroare cognitivă sau perceptivă
· apar la normal, datorită distanţei, luminozităţii sau a stărilor afective speciale
· iluziile fiziologice, optico-geometrice
· persoanele corectează uşor eroarea
Iluziile vizuale : sânt cele mai frecvente.

Iluziile auditive :
· impresia că anumite sunete sunt mai apropiate, mai puternice, mai distincte sau dimpotrivă – discrete, estompate, îndepărtate
· sunete reale (bătăile ceasului, picuratul apei de la robinet) sunt percepute drept CUVINTE INJURIOASE (Voci).

HALUCINAŢIILE : percepţie fără obiect de perceput (H. Ey)
-H. Ey observă că definiţia explică halucinaţia prin eroarea fundamentală de percepţie pe care o creează
-halucinaţiile se însoţesc de grad de convingere mare – pacientul este convins de veridicitatea, de autenticitatea lor şi de faptul că trebuie să le dea curs (asemeni ideilor delirante)
-constituie o urgenţă psihiatrică majoră !
Halucinaţiile funcţionale (stadiu intermediar): -excitanţi obiectivi determină apariţia unor percepţii false : zgomotul de roţi este perceput în două moduri concomitent: zgomot de roţi şi CUVINTE injurioase, ameninţări.
-ele persistă atâta timp cât persistă şi excitantul real
-diferă de iluzii
-pot avea caracter pasager
Halucinoidele (stadiu intermediar) : fenomene halucinatorii situate între reprezentările vii şi halucinaţiile vagi
-nu izbutesc să convingă bolnavul asupra existenţei lor
-sunt forme prehalucinatorii
-apar în perioada de dezvoltare a halucinaţiilor şi, mai rar, în cea de ştergere
Imaginile eidetice :
-reproiectări în exterior ale imaginilor unor obiecte sau fiinţe care au o forţă vie
-sunt strâns legate de trăiri afective intense şi apropiate de prezent ca desfăşurare în timp
-halucinaţii hipnagogice (în tranziţia de la veghe la somn)
-halucinaţii hipnapompice (în tranziţia de la somn la veghe)
-pot să apară la normal
Halucinozele : -halucinaţii a căror semnificaţie patologică poate fi recunoscută de pacient (VOCI care discută despre el etc.)
-adoptă faţă de ele o atitudine critică
-caută să le verifice autenticitatea
-apar la persoane cu defecte de analizator
-apar în stări toxice şi infecţioase; secundar consumului de alcool
-apar în psihozele delirant halucinatorii
-se pot croniciza
Halucinaţiile propriu-zise psihosenzoriale : tulburări de percepţie ce corespund integral definiţiei.
-Caracteristici :
-proiecţie spaţială situată în spaţiul campin sau extracampin (ex: „violul de la distanţă“)
-convingerea pacientului asupra „realităţii“ lor
-percepute prin modalităţile senzoriale obişnuite (exteroceptive, interoceptive, proprioceptive) şi pe căile senzoriale normale
-grad de intensitate variabil (discret sau intens anxiogene)
-claritate diferită (VOCI „şoptite“ sau „puternice“)
-complexitate variabilă (de la simple zgomote la adevărate discursuri)
-durată variabilă (de la câteva secunde sau minute la ore în şir), intermitente sau continue
-rezonanţă afectivă (dacă vocea „comentează“ acţiunile bolnavului): iniţial anxiogene, apoi fără participare afectivă
-natura senzorială: exteroceptive (auditive, vizuale, olfactive, gustative, tactile); interoceptive (viscerale), proprioceptive (motorii, kinestezice)

Halucinaţiile exteroceptive :
Halucinaţile auditive :
-pe primul loc ca frecvenţă la adult
-situate cel mai des în câmpul auditiv perceptibil
-intensitate variabilă
-complexitate variabilă: elementare (foneme – fâşâituri, pocnituri), comune (sunete, paşi), verbale (complexe)
-continuitatea: episodice sau continue
-ecoul afectiv: favorabile (comentative), defavorabile (comentative sau imperative)
-urgenţă psihiatrică
-pot fi concordante (în tulburarea afectivă) sau neconcordante (în schizofrenie) cu starea afectivă
-apar în schizofrenie, în tulburările afective

Pseudohalucinaţiile (halucinaţiile psihice) :
-autoreprezentări aperceptive (nu au caracter psihosenzorial – „vede cu ochii minţii“)
Caracterizate prin:
-incoercibilitate (adevăr imposibil de combătut, căruia nu trebuie să i se demonstreze veridicitatea)
-automatism
-exogenitate – sunt impuse din afară
-se vorbeşte despre „voci“ sau „vedenii“ stranii, speciale
-nu se proiectează în afară, ci se petrec în minte
-sunt percepute de analizatori speciali
-sunt „făcute“, „provocate“ din afară – caracter impus
-respectă aceleaşi modalităţi senzoriale
Pseudohalucinaţiile auditive:
-voci interioare „ecou“
-sonorizarea gândirii
-tranzitivism: alţii pot descoperi, auzi sau ghici gândurile bolnavului
-sunt auzite cu „urechile minţii“
-i se pot impune gândurile prin telepatie, sugestie, unde

IMPORTANT : -toate tulburările de percepţie se asociază între ele, determinând halucinaţii plurisenzoriale.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Admin Dum Ian 13, 2013 3:41 am

Conform observaţiilor efectuate până acum, şi a informaţiilor deţinute, voi clasifica vocile astfel (urmând a mai efectua îmbunătăţiri şi corecţii, în timp ) :
1. În funcţie de locaţie şi distanţa faţă de subiectul receptor :
1.1 - din mediul înconjurător în care te afli, din apropierea ta - caracter campin
1.2.- dintr-un mediu situat la depărtare, altă localitate, ţară, planetă, galaxie -
caracter extracampin

2. În funcţie de modul de percepţie auditiv :
2.1. - percepute la / prin una din urechi, doar (stânga / dreapta)
2.2. - percepute la / prin ambele urechi

3. În funcţie de caracterul natural /artificial al vocilor, şi mediul de manifestare :
3.1. - sonorizarea gândirii proprii
3.1. - voci percepute ca fiind interne, în minte, în plan mental, interioare, similar sonorizării gândurilor proprii - numite şi pseudohalucinaţii
3.2. - voci percepute similar percepţiei prin simţul senzorial auditiv, ca fiind voci externe, manifestate în mediul extern înconjurător

4. În funcţie de familiaritatea / experienţa anterioară :
4.1. - voci cunoscute, familiare
4.2. - necunoscute, străine

5. În funcţie de intenţionalitatea manifestată de voci, faţă de subiectul receptor :
5.1. - de bine, bine intenţionate, prietenoase,
5.2. - de rău, rău intenţionate, duşmănoase, imperative, persecutorii
5.3. - indiferente, nu manifestă nici o intenţie perceptibilă faţă de subiect

6. În funcţie de natura (originea,provenienţa) declarată şi subiectele abordate :
6.1. - caracter mitic-religios : Dumnezeu, Isus, apostoli, sfinţi, diavoli, draci, etc.
6.2. - caracter spiritual, mistic, esoteric : învăţători spirituali, spirite ale unor oameni decedaţi, ghizi spirituali, spirite inferioare batjocoritoare
6.3. - caracter extraterestru, ştiinţific
6.4. - caracter ştiinţifico-fantastic

7. În funcţie de claritatea vocilor :
7.1. - voci neclare, suprapuse, de neînţeles, neinteligibile
7.2. - voci clare, distincte, inteligibile

8. În funcţie de limba vorbită :
8.1. - voci care se exprimă doar în limba nativă (naţională) a subiectului receptor
8.2. - voci care se exprimă doar într-o limbă necunoscută subiectului
8.3. - voci poliglote, care se exprimă în mai multe limbi

9. În funcţie de numărul de voci percepute :
9.1. - o singură voce
9.2. - mai multe voci : 9.2.1. - se exprimă pe rând
9.2.2. - se exprimă amestecat, de-a valma, în cor

10. Voci care însoţesc manifestările halucinatorii care apar la individul normal :
10.1. - voci ale halucinaţiei de adormire/ trezire = halucinaţii hipnagogice

11. Voci provenite din iluzii auditive, ca deformări ale altor sunete naturale, prezente
în mediul ambiental :
11.1. - deformări ale unor sunete continue : curgerea apei la robinet, sunetul radioului, televizorului, etc., care se transformă în cuvinte sau fraze repetate,discursuri...

Halucinaţia = percepţie fără obiect de perceput.
Halucinaţiile auditive sânt cele mai frecvente, atât la adult cât şi la copil.
Dacă se desfăşoară în plan mental, sânt numite pseudohalucinaţii, deoarece
halucinaţia este percepută în plan psiho-senzorial.
În mediul ştiinţific se consideră că halucinaţia reprezintă un mecanism de apărare al individului faţă de unele conflicte, individul putând auzi voci care îl invinuiesc sau care îi corectează gândurile şi activităţile, comportamentul.
Am clasificat doar tipologia vocilor, dar clasificarea aceasta trebuie integrată în cadrul global al iluziilor şi halucinaţiilor auditive, în care sânt incluse zgomote şi sunete de o mare diversitate.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND) Empty Re: FORUM DE DEZBATERI PENTRU PERSOANELE CU CAPACITĂŢI MEDIUMICE (CEI CE AUD VOCI MENTALE, ÎN GÂND)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum