UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
De ce există acest forum, în această formă ? EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
De ce există acest forum, în această formă ? EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
De ce există acest forum, în această formă ? EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
De ce există acest forum, în această formă ? EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
De ce există acest forum, în această formă ? EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
De ce există acest forum, în această formă ? EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
De ce există acest forum, în această formă ? EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
De ce există acest forum, în această formă ? EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
De ce există acest forum, în această formă ? EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


De ce există acest forum, în această formă ?

In jos

De ce există acest forum, în această formă ? Empty De ce există acest forum, în această formă ?

Mesaj  Admin Vin Noi 25, 2011 12:16 am

De mic copil am avut o mulţime de întrebări existenţiale fără răspuns, şi probleme la care nu găseam nici o soluţie. Am cumpărat multe cărţi şi am căutat să înţeleg din înţelepciunea şi experienţa altora. Am experimentat pe propria mea piele o mulţime de lucruri. Am făcut multe lucruri "pe dos", ca să studiez reacţii, efecte, consecinţe.M -am bucurat ca un copil, şi am suferit prosteşte, de multe, multe ori, cercetând şi experimentând tot felul de lucruri, mai mult sau mai puţin stupide şi banale. N-am găsit niciodată o carte care să prezinte în mod coerent învăţătura pe care o căutam.Şi atunci, la un moment dat, mi-am dat seama că de fapt eu trebuie să o scriu. Şi am reînceput să recitesc cărţile cumpărate şi citite demult, pentru a-mi reîmprospăta memoria. Recitind, am avut revelaţia. Înţelegeam lucruri care, pe vremuri, la prima citire, îmi păreau mari taine şi mistere de neînţeles şi greu de acceptat. Am realizat faptul că oamenii nu înţeleg răspunsurile altora, dacă nu pot să înţeleagă Modul în care au fost elaborate ! Adică, un copil nu poate înţelege de ce 2 X 2 = 4, până nu învaţă aritmetică, tabla înmulţirii. Una este să Accepte faptul că 2X 2= 4, să Creadă că aşa este pentru că aşa i-a spus tatăl lui, şi să se întrebe : "No' şi ce-i cu asta, la ce-i bun, că mie nu-mi serveşte la nimic ? !", şi cu totul altceva este ca, prin studiu, prin învăţarea aritmeticii şi matematicii să Înţeleagă de ce şi cum 2x2=4, şi să se convingă la ce serveşte o înmulţire, care este rolul, utilizarea şi utilitatea ei...
Din aceste motive am creat un... forum, şi scriu o carte. Am înţeles faptul că lumea nu are nevoie de Răspunsuri şi Soluţii, nici de la mine, nici de la alţii, căci ele nu pot fi înţelese şi asimilate, ci de Modalităţi adecvate de a le putea obţine, singuri, prin gândirea proprie, în mod cât mai rapid, mai eficient. Pentru a găsi un răspuns la o întrebare, o soluţie la o problemă (personală sau nu), trebuie să te poţi ridica la un nivel superior de cunoaştere, înţelegere, conştienţă, faţă de cel în care erai în situaţia care a generat întrebarea sau problema ta. Despre asta scriu eu mai mult, şi acest proces de elevare reprezintă centrul Universului Spiritual conceput de mine pentru tine. Nu mă agit să îţi prezint răspunsuri şi soluţii, pe care nu le-ai putea înţelege şi nici accepta, fiind de neînţeles pentru tine, cât timp vei rămâne în starea şi la nivelul care le-a generat. De aceea ideea de bază urmărită aici este elevarea spirituală, ridicarea nivelului de dezvoltare, schimbarea prin transformare a stării atitudinale, prin stimularea depunerii unui efort de gândire personal, propriu.
Dacă tu nu gândeşti, nu meditezi, nu analizezi ceea ce am scris, şi nu vei reciti materialele prezentate, de mai multe ori în timp, vei rămâne doar cu un plus de... cultură generală, şi doar atât. Vei afirma faptul că Cunoşti ceea ce ai citit, chiar dacă nu ai Înţeles nimic ! Dar de la cunoaştere (a lua cunoştinţă de ceva) la înţelegere... este o Cale lungă, pe care trebuie să o străbaţi singur, depunând un efort personal. Dacă dai curs invitaţiei de a te implica în analiza şi evaluarea textului, din punct de vedere logic, al valorii de adevăr şi fals, încercând să o faci prin judecăţi şi raţionamente emise de tine pe marginea celor prezentate, căutând argumente şi contraargumente, vei descoperi lucruri noi şi nebănuite, cu fiecare pas făcut înainte, pe fiecare treaptă a evoluţiei tale progresive.
A depune efortul de a descoperi frumuseţea magică a acestei lumi şi vieţi, sau a rămâne blocat în siguranţa aparentă şi anostă conferită de banalitatea cotidiană a credinţelor şi convingerilor tale de nezdruncinat, reprezintă o opţiune proprie. Tu decizi ceea ce crezi că este mai bine pentru tine să alegi, acum, în momentul actual al vieţii tale. Mîine, sau poimîine, poate îţi vei schimba decizia... Never say never... Fiecare lucru, la timpul său...
Cine se chinuie să ofere răspunsuri şi soluţii altora, îşi pierde timpul. În acel timp putea să înveţe ceva util şi valoros. Ca de exemplu, faptul că... cine se chinuie să ofere răspunsuri şi soluţii altora, îşi pierde timpul... Very Happy Nimeni nu poate accepta răspunsuri şi soluţii de neînţeles pentru el. Oamenii trebuie ajutaţi să înţeleagă ceea ce li se întâmplă, pentru a-şi putea formula singuri răspunsuri şi soluţii corecte. Aceasta este Calea evoluţiei sprituale corecte, restul sunt ... halucinaţii, iluzii şi amăgiri.
Adevărat este că "omul normal", care reprezintă majoritatea populaţiei mondiale, nu se prea poate transpune în situaţiile de viaţă ale altora, pentru a putea învăţa din greşelile altora, şi de aceea este obligat să gândească singur, să se descurce singur, şi să înveţe din experienţele şi greşelile proprii. Cât timp învaţă... totu-i OK ! Very Happy study
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum