UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     


    Rechercher Cautare avansata

    Ultimele subiecte
    » FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
    Evaluarea nivelului de dezvoltare propriu şi al celorlalţi EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

    » Materiale audio-video personale
    Evaluarea nivelului de dezvoltare propriu şi al celorlalţi EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

    » casa veche
    Evaluarea nivelului de dezvoltare propriu şi al celorlalţi EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

    » an overview on laughter yoga
    Evaluarea nivelului de dezvoltare propriu şi al celorlalţi EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

    » BLOGUL MEU
    Evaluarea nivelului de dezvoltare propriu şi al celorlalţi EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

    » Noua Medicină Germană (Germanică)
    Evaluarea nivelului de dezvoltare propriu şi al celorlalţi EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

    » Ho'oponopopo
    Evaluarea nivelului de dezvoltare propriu şi al celorlalţi EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

    » Huna
    Evaluarea nivelului de dezvoltare propriu şi al celorlalţi EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

    » Magnetoterapia
    Evaluarea nivelului de dezvoltare propriu şi al celorlalţi EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Parteneri
    forum gratuit


    Evaluarea nivelului de dezvoltare propriu şi al celorlalţi

    In jos

    Evaluarea nivelului de dezvoltare propriu şi al celorlalţi Empty Evaluarea nivelului de dezvoltare propriu şi al celorlalţi

    Mesaj  Admin Sam Aug 25, 2012 11:38 am

    A fii conştient cu adevărat, înseamnă a conştientiza în mod corect asemănările şi
    deosebirile dintre oameni, obiecte, fenomene, evenimente, etc. Deosebirile dintre
    oameni sunt date şi de nivelul lor diferit de experienţă, de cantitatea şi calitatea
    învăţăturii asimilate din lecţiile de viaţă personale şi ale altora. Există diferite moduri de a clasifica aceste asemănări şi diferenţe, unul dintre ele fiind acordarea unui
    punctaj care să cuantifice calitatea şi cantitatea asimilării, în scopul de a se putea
    evidenţia un clasament comparativ. Astfel, cei cu un punctaj mai mare beneficiază
    de o consideraţie mai mare, fiind consideraţi "mai buni" decât cei cu un punctaj mai
    mic.
    În domeniul spiritual scorurile pot fi acordate în funcţie de :
    1. nivelul cunoştinţelor asimilate
    2. capacitatea de a găsi în timp cât mai scurt soluţii şi răspunsuri la probleme şi
    întrebări din domeniul spiritual
    3. rezultatele obiective (evidenţiabile) dobândite în domeniul spiritual
    Şi ar mai putea fi găsite şi alte criterii care să fie cuantificate, vizând nivelul de
    dezvoltare moral şi intelectual...
    Din păcate, nu prea există studii ştiinţifice efectuate în acest sens, sau cel puţin eu nu am dat de ele, dar este foarte clar faptul că, un Instructor de Yoga, de exemplu, are instrumentele necesare pentru a ţine o evidenţă foarte clară a progreselor înregistrate de fiecare cursant, putând stabili oricând un clasament comparativ, conform anumitor indici şi factori de comparaţie, specifici acestui sistem de dezvoltare personală.
    Însă... prostul vrea egalitate cu deşteptul, leneşul cu harnicul, subalternul cu şeful,
    începătorul cu profesionistul, etc...
    Nu este nimic rău în încercarea de a te raporta prin comparaţii la ceilalţi, de a evalua, cuantifica, clasifica. Aceste exerciţii de gândire te ajută să devii mai... conştient.

    "Ai o problema mare ! Judeci oamenii !" - afirma cineva faţă de altcineva.
    Este o problemă cu caracter personal, a fiecăruia dintre noi, adică o problemă
    personală, cât timp nu este efectuată cu reavoinţă, în scopul de a denigra, defăima,
    de a prezenta informaţii în mod fals sau tendenţios, răutăcios, etc. Este chiar util să
    te laşi judecat de oricare altul, pentru a putea studia modul în care ceilalţi te percep
    pe tine. Este foarte util şi să te autoevaluezi, în mod periodic, evidenţiindu-ţi lipsurile,
    plusurile, calităţile, defectele, etc. Aceste exerciţii de gândire nu pot fi dăunătoare
    nimănui, deoarece ajută pe fiecare să îşi conştientizeze mai bine poziţia sa în raport
    cu ceilalţi oameni, pe diferite planuri.

    "Te crezi într-adevăr mai bun decat alţii ? Eu n-am pretenţia asta"
    Chiar nu este nimic rău în a te crede mai bun decât unii, şi mai rău decât alţii. Nu
    este o pretenţie, cât timp ...nu pretinzi nimic de la nimeni. Dacă ai pretinde, însă, ca
    alţii să îţi recunoască o anumită superioritate faţă de ei, atunci... da, vei avea
    anumite ...probleme Smile
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin

    Sex : masculin Mesaje : 1362
    Puncte : 2934
    Reputatie : 40
    Data de inscriere : 21/05/2010
    Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
    Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

    http://loveblog4all.blogspot.ro/

    Sus In jos

    Sus

    - Subiecte similare

     
    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum