Subiecte similare
Căutare
Ultimele subiecte
Binele si Raul
Pagina 1 din 1
Binele si Raul
Binele şi răul reprezintă noţiuni logice create de mintea umană. Ele sunt abstracte, bineînţeles, neexistând nimic în natură în mod absolut bun sau absolut rău. Sunt, de asemenea, relative la anumite situaţii : focul poate fi considerat ceva bun când îţi încălzeşti mîinile îngheţate, sau ceva rău, când îţi arde casa.
Binele şi răul, aşadar, nu există în mod obiectiv în natură, ci reprezintă doar constructe mentale, noţiuni abstracte cu care operează gândirea umană. Dualitatea bine-rău nu există în realitate, în mod obiectiv. Nu există în mod obiectiv un Dumnezeu bun, şi nici un Diavol rău, decât în mintea oamenilor. Confuzia şi suferinţa multor oameni îşi are originea în convingerea faptului că viaţa lor este dirijată de anumite entităţi, în mod subiectiv, după bunul lor plac. Legile divine ale naturii (fizice, chimice, biochimice, biofizice, etc.) acţionează implacabil, atât asupra celor care se cred buni, cât şi asupra celor ce se cred răi. Cine este favorizat sau defavorizat de ele, în mod subiectiv ? Lumea este condusă de legile trasate de Creator, care acţionează la fel, în mod echitabil, asupra tuturor. Inclusiv acţiunile celor din jur asupra ta, acţiunea entităţilor ierarhiei, şi karma, totul este guvernat de aceste legi.
Tradus altfel... fiecare se recompensează şi se pedepseşte singur...
Ce poate fi mai echitabil, mai corect, mai... bun...?
Binele şi răul, aşadar, nu există în mod obiectiv în natură, ci reprezintă doar constructe mentale, noţiuni abstracte cu care operează gândirea umană. Dualitatea bine-rău nu există în realitate, în mod obiectiv. Nu există în mod obiectiv un Dumnezeu bun, şi nici un Diavol rău, decât în mintea oamenilor. Confuzia şi suferinţa multor oameni îşi are originea în convingerea faptului că viaţa lor este dirijată de anumite entităţi, în mod subiectiv, după bunul lor plac. Legile divine ale naturii (fizice, chimice, biochimice, biofizice, etc.) acţionează implacabil, atât asupra celor care se cred buni, cât şi asupra celor ce se cred răi. Cine este favorizat sau defavorizat de ele, în mod subiectiv ? Lumea este condusă de legile trasate de Creator, care acţionează la fel, în mod echitabil, asupra tuturor. Inclusiv acţiunile celor din jur asupra ta, acţiunea entităţilor ierarhiei, şi karma, totul este guvernat de aceste legi.
Tradus altfel... fiecare se recompensează şi se pedepseşte singur...
Ce poate fi mai echitabil, mai corect, mai... bun...?
Pagina 1 din 1
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
» Materiale audio-video personale
» casa veche
» an overview on laughter yoga
» BLOGUL MEU
» Noua Medicină Germană (Germanică)
» Ho'oponopopo
» Huna
» Magnetoterapia