UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor

2 participanți

In jos

Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor Empty Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor

Mesaj  Admin Sam Sept 15, 2012 11:44 am

"Spiritualitatea înseamna trezire. Majoritatea oamenilor, chiar dacă nu o știu,
sunt adormiți. Ei s-au născut adormiți, trăiesc adormiți, se căsătoresc în somn,
nasc copii în somn, mor în somn- fără sa se trezească vreodată. Nu înțeleg niciodată
farmecul și frumusețea acestui lucru pe care noi îl numim existenta umana. Știți ca
toți misticii- catolici, creștini, necreștini, indiferent de religie- sunt unanimi într-un
singur lucru: ca totul e bine, totul e bine. Chiar dacă totul e o harababura, totul e
bine.[...]. Cei mai multi oameni iți spun ca vor sa treacă de la grădinița-dar sa nu-i
crezi. Nu-i crede.Tot ce vor de la tine este sa le repari jucăriile stricate."Da-mi înapoi
soția. Da-mi înapoi reputația mea, succesul meu". Asta este ce vor ei; ei vor alte
jucării în locul celor vechi. Atât. Chiar și cel mai bun psiholog iți va spune ca
oamenii nu vor cu adevărat sa fie vindecați . Ceea ce vor este alinare; vindecarea
este dureroasa..
Trezirea este neplăcuta, sa știi. Te simți bine și confortabil în pat. E enervant sa fii trezit. Acesta este motivul pentru care înțeleptul, guru, nu va încerca sa trezească oamenii. Sper ca voi fi înțelept aici si nu voi încerca vreodată sa va trezesc, dacă sunteți adormiți. In definitiv, asta nu este treaba mea,chiar dacă va spun câteodată:" Treziți-vă"
Datoria mea este sa-mi fac treaba, sa-mi fac numărul. Daca profitați de pe urma acestui lucru, bine; dacă nu, foarte rău. Cum spun arabii: "Natura ploii este aceeași, dar ea face sa crească și spini în mlaștina și flori în grădini." Anthony de Mello

Păi... de fapt, atunci... ce vrea Anton ? Nu vrea nici să ne trezească, dar nici nu vrea
să ne lase să dormim ? El vrea doar să ne prezinte nouă... numărul lui Smile Noapte bună Anton ! Smile Cum crede el că un om care doarme poate avea conştiinţa faptului că doarme, fără să fie trezit, deloc ? Înseamnă că nu cunoaşte legătura existentă între stările de conştiinţă şi conştienţa faptului de a fi treaz, somnoros, visător, somnambul, în transă, etc. Cred că şi el este confuz din cauza faptului că, încă, nu s-a ...trezit prea bine. Smile
Dacă ar fi avut vreodată vreun guru autentic care să îl ajute să se trezească, ar fi
înţeles că ăsta este rolul real al oricărui guru, şi că trezirea nu reprezintă un proces
dureros şi neplăcut, cum se teme el, dacă ai un instructor competent care să îţi
îndrume paşii pe calea care te conduce la trezire... În orice caz, el clar nu poate fi
un astfel de guru, căci a recunoscut-o singur...
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor Empty Re: Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor

Mesaj  thats_life Sam Sept 15, 2012 4:29 pm

Cred ca si el doarme inca ,dar viseaza ca s-a trezit. (cel putin la vremea la care a spus ce a spus)
Sa crezi ca te-ai trezit ...dar sa dormi inca ...

thats_life
Level 0
Level 0

Sex : masculin Mesaje : 2
Puncte : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 10/07/2012

Sus In jos

Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor Empty Re: Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor

Mesaj  Admin Dum Sept 16, 2012 6:42 am

Anton a afirmat : "Spiritualitatea înseamnă trezire." Majoritatea oamenilor, chiar dacă nu o știu, sunt adormiți. Ei s-au născut adormiți, trăiesc adormiți, se căsătoresc în somn, nasc copii în somn, mor în somn- fără să se trezească vreodată. Nu înțeleg
niciodată farmecul și frumusețea acestui lucru pe care noi îl numim existenţă umană."
Păi, dacă spiritualitatea înseamnă trezire, atunci rezultă în mod foarte clar faptul că activitatea educativă a oricărui guru care se erijează în instructor spiritual, va conduce inevitabil şi invariabil la... trezire ! Mello se contrazice deci în afirmaţiile pe care le face, delare a afirmat li că : "E enervant să fii trezit. Acesta este motivul pentru care înțeleptul, guru, nu va încerca să trezească oamenii. Sper că voi fi înțelept aici şi nu voi încerca vreodată să vă trezesc, dacă sunteți adormiți. În definitiv, asta nu este treaba mea, chiar dacă vă spun câteodată :" Treziți-vă"
Este de-a dreptul... amuzant Very Happy Guru nu vrea să trezească oamenii, deoarece este... enervant să fii trezit ! Very Happy Atunci, de fapt, ce ar putea să vrea guru-ul, în situaţia în care "spiritualitatea înseamnă trezire" ?
"Ei s-au născut adormiți, trăiesc adormiți, se căsătoresc în somn, nasc copii în somn, mor în somn- fără să se trezească vreodată." Anton nu le dă nici o şansă de a se trezi singuri, prin evoluţia lor spirituală naturală, progresivă, sau în mod accidental, dar spune că nici un guru, şi nici el personal (adoptă poziţia unui guru), nu vor să trezească pe nimeni...
Sincer, eu îmi doresc să mă trezesc, în mod total, şi nu prea rezonez cu ideea că majoritatea oamenilor trăiesc adormiţi, toată viaţa lor. Experienţa mea de viaţă şi studiul eexperienţelor şi cercetărilor altora îmi indicăfaptul că fiecare om are momente de trezie, în decursul vieţii sale, şi că toţi se află pe diverse trepte ale trezirii. Nu rezonez cu ideile celor ce se mândresc cu faptul că ei ar fi complet treji şi iluminaţi, şi marea majoritate a oamenilor dorm în întuneric. Un om complet treaz şi complet iluminat nu ar pune problema în acest mod, şi ar indica cel puţin o cale clară de evoluţie spirituală accelerată, prin care oricine poate dobândi trezirea şi iluminarea, în mod progresiv. Cel ce se laudă că el a ajuns sus, că are perspectiva panoramică asupra tuturor oamenilor, dar că nu vrea să îi ajute şi pe ceilalţi să ajungă acolo unde se află el, din anumite motive... umanitare, este, cel puţin, susceptibil în privinţa poziţiei şi intenţiilor sale...
Am comentat strict un pasaj al lui Anthony, şi afirmaţiile făcute de el în cadrul acestui text. Nu afirm că toată învăţătura sa este inutilă şi lipsită de valoare, deoarece majoritatea celor de genul lui prezintă şi idei preluate de la Maeştrii spirituali reali, însă imediat ce încep să îşi expună ideilor lor proprii, se depărtează de la această învăţătură, devin confuzi, şi se contrazic pe ei însăşi. Această evidenţiere a confuziei şi contradicţiilor, reprezintă scopul criticii efectuate în legătură cu textul comentat.
Ia ceea ce este bun drept bun, şi aplică în practică, dar fii foarte atent la ceea ce citeşti, pentru a putea discrimina oricând adevărul de fals, şi ceea ce este bun de ceea ce... nu este... indiferent de reputaţia autorului ! Nu te lăsa influenţat de nume, pentru a nu deveni subiectiv în aprecieri...
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor Empty Re: Anthony de Mello şi Trezirea adormiţilor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum