UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
Libertatea şi dependenţa în relaţia de cuplu EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
Libertatea şi dependenţa în relaţia de cuplu EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
Libertatea şi dependenţa în relaţia de cuplu EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
Libertatea şi dependenţa în relaţia de cuplu EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
Libertatea şi dependenţa în relaţia de cuplu EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
Libertatea şi dependenţa în relaţia de cuplu EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
Libertatea şi dependenţa în relaţia de cuplu EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
Libertatea şi dependenţa în relaţia de cuplu EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
Libertatea şi dependenţa în relaţia de cuplu EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


Libertatea şi dependenţa în relaţia de cuplu

In jos

Libertatea şi dependenţa în relaţia de cuplu Empty Libertatea şi dependenţa în relaţia de cuplu

Mesaj  Admin Sam Sept 29, 2012 10:05 am

Monica Bellucci, la 48 de ani, şi-a păstrat senzualitatea şi, în ciuda zvonurilor, se declară fericită în dragoste, după 13 ani de convieţuire. Secretul ? „Niciunul dintre noi nu are nevoie de celălalt, în sens practic, iar acest lucru ne ajută să fim împreună. Cred că două persoane rămân un cuplu atunci când nu este vorba despre obligaţie. Vincent şi cu mine suntem complet independenţi. Probabil fără să discutăm despre asta, ne alegem în fiecare zi unul pe celălalt. M-a cucerit cu acelaşi lucru care ne ţine şi acum uniţi, independenţa. Ştiu că Vincent îşi poate avea viaţa lui fără mine şi cred că şi eu fără el. Dar nu se întâmplă asta. Nu poţi să programezi o idilă: nu funcţionează. Să stăm împreună este un gest instinctiv. Nimeni nu poate explica de fapt ce te determină să rămâi lângă un om. Este ceva mai presus de noi”, a declarat
Monica Bellucci.
"Niciunul dintre noi nu are nevoie de celălalt, în sens practic, iar acest lucru ne ajută să fim împreună." Este un punct de vedere interesant...
Este o problemă de percepţie. Poate reprezintă doar percepţia ei asupra relaţiei.
Percepţia fiecăruia despre lume şi viaţă trebuie acceptată, aşa cum este ea, dpdv al celui celui care o emite, dar ea nu trebuie neapărat şi aprobată, dacă ea contravine percepţiei proprii, personale. Este singura modalitate prin care ne putem accepta unul pe altul, aşa cum suntem noi, fiecare, şi să ne putem îndrăgi unul pe altul.
Dacă cineva greşeşte, inevitabil va sosi şi pentru el momentul adevărului, în
care va realiza eroarea. Problema este că mulţi oameni greşesc în mod repetat, neputând să înţeleagă unde au greşit. Aceşti oameni sânt cei care au convingeri profund înrădăcinate, la care le este foarte greu să renunţe, chiar când intuiesc că ele nu sânt conforme cu realitatea. Ei le consideră a fi "experienţa lor", "achiziţia lor", "învăţătura lor", ceva propriu şi personal, la care le este greu să renunţe, de care le este greu să se despartă. Aceşti oameni trebuie trataţi cu "duhul blândeţii", căci au dezvoltat o fobie în privinţa faptului că "toată lumea este împotriva lor", deoarece mulţi încearcă să le schimbe în mod forţat modul de gândire şi comportament.
Majoritatea oamenilor încearcă să îşi dezvolte strategii de succes, care să îi ajute să îşi atingă scopurile. Unele sânt de-a dreptul... ciudate, dar pot să funcţioneze pe termen scurt, mediu, sau chiar lung, în cazuri deosebite, care pot părea... ciudate.
Există cupluri ciudate care pot să îşi păstreze coeziunea prin tehnici şi metode ciudate, mai neobişnuite. Excepţiile întăresc regulile. Unele cupluri neobişnuite reprezintă astfel de excepţii. Dar cei care cred că pot copia şi aplica în viaţa lor aceste metode şi tehnici de excepţie, vor avea, bineînţeles, tot felul de... surprize. Smile
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum