UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament

In jos

Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament Empty Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament

Mesaj  Admin Lun Noi 15, 2010 10:20 pm

Unii spun că Biblia este cartea care a fost cea mai citită, în istoria lumii, până acum. Eu cred că a fost cea mai editată, dar cred că este greu de ştiut câţi oameni au citit-o integral, câţi au "frunzărit-o", şi câţi, dintre cei care o au în casă, au citit măcar o pagină. Biblia nu este o carte "uşoară", uşor de lecturat. Acesta este motivul pentru care mă îndoiesc în mod serios de faptul că a fost citită integral de jumătate din deţinătorii ei. Eu aş aprecia undeva la 15 %. În mediile prin care am trecut în cursul vieţii mele, nu am găsit un procent mai mare de 2 persoane din 10 care să fi citit în întregime această carte de 1.200 de pagini. Sincer spun că nici eu nu cred că am citit-o integral, datorită faptului că există pasaje cu care nu rezonez nicicum, în sensul că-mi conferă o dizarmonie sufletească insuportabilă. Părerea mea sinceră este că nu toate textele sunt efectul unor revelaţii divine. Din această cauză există contradicţii şi confuzii în privinţa unor termeni şi idei majore. Dar, să păstrăm şi să evidenţiem ce-i bun şi valoros, şi să încercăm să punem în lumină utilitatea, prin prisma beneficiilor. Iată câteva lucruri demne de evidenţiat : 1. Biblia este o carte unitară, iar elementele care îi atestă unitatea sunt : 1.1. În toate textele este întâlnit acelaşi Dumnezeu unic, creator al cerurilor şi pământului, atotputernic, atotînţelept, care conduce istoria lumii înspre împlinirea planurilor Sale desăvârşite. 1.2. Biblia este revelaţia unui plan unic, planul lucrărilor lui Dumnezeu cu omenirea. 1.3. Cărţile Bibliei se succed într-un mod armonios, completându-se şi lamurindu-se unele pe altele. Profeţiile anunţate în unele sunt reluate în altele,care le consemnează împlinirea. 1.4. Biblia este o revelaţie progresivă a adevărului, Dumnezeu alegând să ne transmită ceea ce trebuie să ştim despre lume şi viaţă, într-un mod treptat, care culminează cu învăţăturile lui Isus Hristos. 1.5. Biblia prezintă un singur plan de mântuire, toată istoria biblică având ca punct de apogeu răstignirea lui Isus. 1.6. Învăţătura Bibliei este unitară în toate cărţile ei, deşi au existat 44 de autori , de-a lungul a peste 16 secole. 2. Biblia este o carte compusă din alţe cărţi. "Bibliorum" este denumirea originală, un substantiv cu formă de plural, "Cartea Cărţilor" fiind o bibliotecă de cărţi adunate de-a lungul secolelor. Fiecare carte trebuie studiată în lumina propriei ei teme, constituind un întreg de sine stătător, şi trebuie înţeleasă ca atare, înainte de a fi aşezată în contextul Scripturii. 3. Biblia este o culegere de cărţi aşezate în grupe distincte, într-o anumită ordine, planul Bibliei putând fi comparat cu un mozaic. Fiecare capitol din fiecare carte formează o unitate distinctă,dar incompletă în el însuşi, numai toate la un loc dezvăluindu-şi armonia şi mesajul.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Biblia- Sfânta Scriptură a Vechiului şi Noului Testament Empty Cărţi şi Site-uri pe teme religioase

Mesaj  Admin Vin Sept 07, 2012 9:57 am

Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum