UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni

In jos

STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni Empty STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni

Mesaj  Admin Sam Aug 28, 2010 4:09 am

STAREA SUFLETELOR DUPĂ MOARTE la Egipteni
- se crede că în perioada timpurie egiptenii nu aveau o concepţie clară despre starea sufletului după moarte.
- mormântul reprezenta locul de existenţă eternă a sufletului.
- ulterior, a apărut credinţa că sufletele celor morţi călătoreau spre apus în barca lui Ra, pe oceanul cerului.
- interesant rămâne procesul eshatologic de osirificare, mai precis de identificare a sufletului cu Osiris.
- un text de pe pereţii sarcofagelor spune în acest sens:
- „Eu trăiesc, eu mor, eu sunt Osiris,
Trăiesc, mor, eu sunt orzul;
Eu nu dispar”.
- prin urmare, omul preia ritmul vegetal, osirian, fără a se vorbi despre un pancosmism.
- după moarte, sufletul se îndrepta spre ÎMPĂRĂŢIA LUI OSIRIS, CÂMPIILE LUI YARU sau AMENTI, unde sufletele duc o viaţă fericită, slujindu-l pe Osiris, aşa cum în viaţa lor l-au slujit pe faraon.
- fertilitatea câmpiilor lui Yaru este mult mai mare decât câmpia Nilului, deoarece grâul creştea aici mai înalt decât omul şi pământul dădea mai multe recolte pe an.
- textele piramidelor şi Cartea Morţilor ne oferă amănunte cu privire la această stare.
- în concluzie, RAIUL EGIPTEAN este comparat cu o VALE A NILULUI LA MODUL ABSOLUT, foarte fertilă, în care nu trebuia neapărat să lucrezi, ci puteai să îi pui pe alţii să lucreze în locul tău.
- de aceea, în sarcofage şi în morminte sau piramide se depuneau o mulţime de statui numite „USHABTIS”, care trebuiau să lucreze pământul în locul celui decedat.
- cel mort trecea în lumea lui Osiris, la fel ca la greci, cu ajutorul unei bărci peste un râu, înfruntând multe pericole.
- în capitolul 125 din Cartea Morţilor este prezentat tribunalul de judecată al lui Osiris, format din 42 de judecători, după numele celor 42 de nome ale Egiptului.
- cel mort era dus în sala de judecată de către zeul Horus, unde îl aştepta Osiris cu cei 42 de judecători, precum şi zeul scrib, Anubis.
- pe balanţa judecăţii se punea inima mortului, iar pe celălalt taler se punea o pană, simbol al zeiţei adevărului Maat.
- de o parte un monstru, jumătate crocodil, jumătate hipopotam, numit OMS, aştepta sentinţa judecăţii, care dacă era negativă, monstrul îl devora pe cel mort.
- tot acum se făcea „mărturisirea negativă” în care decedatul îi spunea lui Osiris şi judecătorilor că este curat, că nu are nici un păcat, care să îl condamne la devorare
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum