UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
Etica şi Morala EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
Etica şi Morala EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
Etica şi Morala EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
Etica şi Morala EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
Etica şi Morala EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
Etica şi Morala EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
Etica şi Morala EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
Etica şi Morala EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
Etica şi Morala EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


Etica şi Morala

In jos

Etica şi Morala Empty Etica şi Morala

Mesaj  Admin Mier Iul 14, 2010 11:22 pm

Fiecare religie şi fiecare sistem spiritual au la bază un fundament etic, compus din norme morale. Chiar dacă nu constituie un capitol cu totul aparte, în cadrul teoretic specific fiecăreia, aceste norme şi principii călăuzitoare de găndire şi comportament, însoţesc în permanenţă călătorul pe toată calea iniţierii sale. În creştinism, acestea nu se rezumă la cele 10 porunci, deşi cele 10 principii constituie un fumdament serios şi trainic. Situaţie asemănătoare şi pentru principiile morale Yama şi Nyama, în sistemul Yoga. Care este rolul şi scopul principiilor etice şi morale, prezente în cadrul fiecărei căi iniţiatice ? Fiecare cale spirituală are drept ultim scop relegarea la planul divin (religio), reântoarcerea la Divinitate, reintegrarea în Spiritul Suprem, în Conştiinţa Supremă, din care toate câte există s-au "individualizat". În plan spiritual nu există "cădere" sau "înălţare" spirituală, căci nefiind un plan material, nu există "sus, jos, stânga, dreapta, mijloc, deasupra, dedesubt", etc. Nu există involuţie spirituală, ci doar stagnare prin ceea ce concepem ca "odihnă", "relaxare", "fericire", "stare paradisiacă", căci legile divine sunt astfel concepute încât să asigure de la sine şi în mod automat, o evoluţie spirituală sigură şi continuă. Datorită faptulul că Divinitatea prezintă atribuţiile perfecţiunii, dpdv etic şi moral putem spune că planul divin este de o moralitate perfectă şi absolută. Greu de conceput şi imaginat astfel de concepte, ca dealtfel orice termen însoţit de atributul "absolut", însă gândirea ce încearcă să pătrundă un astfel de "mister" se "încarcă" în mod spontan cu o anumită "trăire spirituală", ce are rolul de a eleva sufletul, prin efortul acestuia de a pătrunde planurile tot mai spiritualizate ale creaţiei. A accede la planul divin presupune, în esenţă, a te conforma tot mai mult normelor şi principiilor etice şi morale divine, pentru a realiza Marea Rezonanţă cu Divinitatea. Această rezonanţă devine posibilă doar prin dezvoltarea şi evoluţia morală, căci toate planurile, lumile, nivelurile,reprezintă Echivalenţa şi Manifestarea unor ...Stări de Conştienţă ...Morală !


Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun Apr 09, 2012 8:23 pm, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Etica şi Morala Empty Re: Etica şi Morala

Mesaj  Admin Mar Sept 06, 2011 1:38 am

"Prin preocupările şi gândurile voastre obişnuite, atrageţi în jurul vostru spiritele pe care le merită personalitatea voastră morală."
"Noi reânviem la fiecare oră, şi atunci când voi ne chemaţi alături de voi, ne îndreptăm spre voi cu iubire şi atenţia mărită." - "Scrisori de la Pierre" vol ll, Paris, Ed. Fischdacher, 1929 ( din mesajul "de dincolo"din 15 februarie 1920)

"În numele tradiţiei, în numele Cărţilor sfinte, "Doctorii credinţei" vor blasfemia contra manifestărilor spirituale. Acest fapt să nu vă tulbure deloc ! Ascultaţi cu atenţie atacurile adversarilor voştri, repetând ca şi Stăpânul vostru : "Dacă am vorbit de rău, vedeţi numai ceeace am vorbit de rău."
"De ce inventează bisrica reguli, dificultăţi care descurajează şi scandalizează prozeliţii, care le retrage orice şansă de progres şi evoluţie, şi care ţintuieşte picioarele la baza muntelui sfânt ? Eu aduc acest reproş tuturor ramurilor bisericii creştine, toate îl merită. Dogmatica îngustă face mai mult rău sufletelor doritoare de lumină, decât scepticismul brutal, iar noi vedem ancorând la malurile celeste spirite derutate, tulburate şi nefericite, care, neînţelegând legislaţia teologică a bisericilor, şi-au pierdut încrederea în mistica crucii .Prin excluderea şi duritatea sa, biserica este responsabilă de o astfel de disperare... Dumnezeu, când a coborât în mijlocul oamenilor, sub modesta si glorioasa înfatisare a lui Iisus din Nazaret, Dumnezeu a anulat toate ordonanţele iudaice, care expunea umanitatea morţii. El a pus în locul lor plăcutele exigenţe ale iubirii : dăruirea de sine, iertarea, şi promisiunea vieţii eterne... Dacă în aceasta constau dogmele, ele sunt la îndemâna tuturor celor care se repetă şi care cred." - din mesajul unui spirit necunoscut
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum