UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori

In jos

 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori Empty Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori

Mesaj  Admin Lun Oct 15, 2012 4:41 pm

Învăţător: in sanskrita  "Guru". În vechiul brahmanism termenul desemnează preceptorul spiritual sau fondatorul unei tradiţii spirituale. Elevul trebuie să-i acorde supunere totala în timpul noviciatului şi un respect total în restul vieţii.
În hinduism şi în sectele religioase tardive importanta învăţătorului spiritual creste fiind considerat ca o divinitate încarnată si, ca atare, obiect al unei adoraţii cu caracter religios

Sri Vasudeva- Puterea prezentei unui Invatator

Calatoria auto-descoperirii, a auto-dezvoltarii in sens holistic, devine mai usoara cand aveti un invatator care a fost acolo, a trait acolo, care traieste receptand aceasta energie si cunoastere. Daca aveti un invatator, ceea ce e miraculous despre trairea umana, este chiar prezenta acelui invatator, prezenta care poate stimula trezirea acelor centri din voi. Si doar spun, si cred ca trebuie sa spun, ca si atunci cand oamenii sunt prinsi in centre inferioare, in limitare si manifesta multa energie, ei va pot trage in acel fel de traire, daca sunteti vulnerabili. Astfel, daca ei manifesta chakre inferioare puternice, iar voi v-ati trezit chakrele inferioare, dar care sunt inca slabe, acei care au chakrele inferioare puternice va pot influenta-dar prin energie inferioara. Asa puteti ajunge sa fiti captati in jocuri de putere, in jocuri de placere care sunt marginite.
 Este important sa mentineti compania si sa va asociati cu cei care au acesti centri treziti si dezvoltati, dar treziti si dezvoltati in moduri positive puternice. Cu acei care au centri puternici si care ii folosesc in mod pozitiv, cu acei care sunt centrati in bine. Daca pastrati compania unor asemenea oameni, daca va ghideaza asemenea oameni, veti simti calatoria mai usoara si, este ceva dincolo de cuvinte, este vorba despre o energie care va sustine si va ghideaza. Doar compania invatatorului, doar sa stiti ca invatatorul va mentine in atentia lui, sau in constienta lui, doar urmarind exemplul invatatorului, poate fi un mare, mare ajutor in calatorie.
 Desigur, va spun ca propria mea viata a fost profund influentata de alaturarea mea de un invatator, de un ghid. I-am simtit sprijinul prin prezenta sa si m-am simtit condus in calatoria mea interioara, in lumea mea interioara, prin sprijinul acestui invatator. Iar cand vorbesc de sprijin, nu inteleg doar ajutorul uman, caci am simtit un ajutor de dincolo de conditia umana a invatatorului.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin Iul 05, 2013 9:24 pm, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori Empty Re: Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori

Mesaj  Admin Lun Oct 15, 2012 4:41 pm

Asociati-va cu grupuri positive care au o viziunie nobila
Oricine ar trebui sa caute sa se asocieze cu acei care au acesti centri dezvoltati si stabiliti in bunatate- acesta este un sprijin puternic in calatorie, o inspiratie puternica. As spune ca este cel mai mare ajutor. Desigur, daca puteti avea compania unor grupuri de oameni si daca puteti sa va petreceti timpul in acel camp de energie, incet veti constata ca se produc schimbari in voi. Deci nu doar avand un ghid, ci asociindu-va cu grupuri care au inclinatii positive, grupuri cu viziune si scop nobil care cauta sa se dezvolte atat pe ele insele cat si comunitatea. Cand mergeti in asemenea grupuri, puteti simti de fapt, pe baza prezentei colective a bunatatii, ca acolo este un fel de schimbare invizibila ce are loc in voi. Eu am reusit prin aceasta. Imi place sa fiu in compania grupurilor si a oamenilor care imbratiseaza valorile si calitatile nobile. Ma simt inaltat doar fiind acolo.
Si desigur, as spune ca initial, inainte chiar sa intalnesc acest invatator in India, as spune ca a fost un mediu, un mediu foarte puternic, pozitiv si energizat, care m-a inaltat. Am intalnit mediul inainte de a intalni invatatorul. Am intalnit un grup de oameni devotati unei viziuni nobile, care a fost inspirat de invatator, inainte ca eu sa intalnesc invatatorul. Astfel eu va pot spune cat de puternica poate fi influenta unui grup.

Auto-disciplina
Am trait experienta cu un invatator, cu un grup, iar in final am avut nevoie de auto-disciplina. Cand am capatat inspiratia, am capatat uneltele, apoi a trebuit sa fiu disciplinat. Nimeni nu poate fi disciplinat in locul meu. Eu trebuie sa fiu disciplinat. Iar acest lucru m-a mentinut in fiecare zi in spatiul de energie in care doream sa fiu. Noi, fiintele umane, avem nevoie de disciplina, altfel cadem inapoi in schemele obisnuite de comportare, care ne tin la nivele inferioare. Daca nu suntem atenti, stagnam. Noi trebuie sa aspiram mereu sa ne protejam prin auto-disciplina.

Ajutorul nostru in calatorie
Astfel, va spun ca daca vreti sa va dezvoltati mai mult acesti centri, ceea ce desigur, cred ca vreti, avem nevoie de un ghid care este intr-un spatiu mai puternic decat cel in care suntem noi. Trebuie sa ne asociem cu acei oameni care sunt stabiliti in bunatate si scop, care au un scop nobil. Si mai trebuie sa avem auto-disciplina. Asadar, va las cu acestea azi. Sunt lucruri extrem de importante in calatorie. Vom mai vorbi in zilele urmatoare despre acest camp, acest minunat camp de energie din trairea umana, sau din dezvoltarea umana.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori Empty Re: Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori

Mesaj  Admin Lun Oct 15, 2012 6:53 pm

Sri Vasudeva-Fii deschis sa primesti de la Maestrii

In calatoria noastra trebuie sa fim deschisi la energiile maestrilor spirituali dincolo de timp si spatiu. Prin „dincolo de timp” vreau sa spun ca desi au plecat din dimensiunea fizica, energiile lor sunt inca aici pentru noi; le putem atinge. Cand citim cuvintele Maestrilor spirituali si ne simtim energizati de ele, noi de fapt primim puterea de la energia maestrilor oriunde s-ar afla ei. Ii atragem spre noi. Le atragem calauzirea, si asa cum am mai spus-o, ei si-au luat angajamentul sa serveasca, deci campul lor energetic este deschis.
De asemenea este important sa observam ca atunci cand avem nevoie si nu e nici un maestru fizic langa noi, putem fi hraniti de cuvintele acestor Maestri care pot fi departe de noi. Le putem atrage energia spre noi citindu-le cuvintele, contemplandu-le ideile sau chiar mentinandu-le imaginea inainte noastra. V-am spus inainte despre secretul imaginii.

Secretul Imaginii
Cand pastrati imaginea unei fiinte care va energizeaza prin cuvintele sale, atunci tineti aceasta imagine in fata voastra si incepeti sa va ganditi la aceasta prezenta. Daca sunteti hraniti de cuvinte lui, cuvintele vor purta un anumit tip de energie. Veti simti personalitatea si energia persoanei prin intermediul acelor cuvinte; veti percepe acea persoana prin intermediul cuvintelor sale. Si daca asociati aceasta perceptie cu imaginea, faceti de fapt posibila comunicarea energetica, iar voi sunteti hraniti de energia Maestrului. Este important sa intelegeti asta.

Cum sa atragem Puterea Maestrilor
Asta ne da de asemenea ideea ca noi putem atrage energia Maestrilor indiferent unde se afla ei, prin concentrarea asupra lor si asupra ideilor si calitatile lor. Si asta nu are nimic de a face cu faptul de a ne ceda propria putere, ci cu atragerea puterii in interiorul nostru pentru trezirea noastra spirituala. Tineti minte, nici un moment nu ar trebui sa pierdeti din vedere ideea ca propria voastra putere se trezeste, ca nu vi se da putere de catre altcineva sau ca puterea pe care o simtiti este puterea lor. Puterea voastra este trezita de catre energia altcuiva. Deci puteti atrage puterea Maestrilor spre voi, gandindu-va la ei, ascultandu-le cuvintele, contemplandu-le ideile si calitatile. Voi atrageti energia Maestrului spre voi chiar fara ca maestrul fizic sa va cunoasca.

Povestea lui Eclavya -Puterea Devotiunii
Exista o povestire foarte frumoasa intr-una din epopeele Indiei- Mahabharat. In aceasta povestire este vorba despre un baiat dintr-un trib, pe nume Eklavya. El a fost asa de impresionat de iscusinta unui Maestru arcas incat a vrut sa invete aceasta arta. Dar Maestrul arcas preda numai la cei din familia regala sau celor din anumite caste, asa ca baiatul nu a putut fi invatat de catre el, conform personalitatii si traditiei Maestrului. Dar baiatul din trib il iubea asa de mult pe Maestru, ca nu a putut sa accepte ca raspunsul sa fie negativ. Ce a facut? A creat din lut o imagine a Maestrului. A meditat asupra chipului de lut pana cand acesta a prins viata pentru el si pur si simplu a atras energia Maestrului. El a invatat toate secretele Maestrului doar prin simpla sa devotiune si prin atragerea energiei Maestrului. Intr-o zi el a fost in stare sa execute o fapta vitejeasca pe care numai Maestrul o putea face si acesta a fost furios cand a auzit despre ea. Cine altcineva poate face asta? a exclamat el.(ca sa aflati mai multe trebuie sa cititi restul povestirii)

Puterea este in mainile voastre
Cel mai important lucru este ca baiatul a fost in stare sa atraga puterea de la maestru. Nu este uimitor faptul ca putem sa nu cunoastem un maestru in carne si oase, dar putem sa-i atragem puterea? Si chiar daca cunoastem un Maestru in carne si oase, care se afla departe, dar pe care l-am cunoscut, putem sa-i atragem puterea. Asta este important de stiut.
Asta ne spune ca putem face calatoria si ca puterea se afla in mainile noastre, si ca avem puterea: sa atragem putere de la alcineva, sa fim treziti inauntru si sa ne acceleram trezirea. Cand intalnim un maestru chiar si in plan fizic, cum am mai spus, este necesar sa stim cum sa folosim aceasta comunicare energetica pentru a merge mai profund pentru a accesa propria noastra putere, folosind puterea maestrului.

Prezenta si Puterea unei Fotografii
In cazul meu, stiti ca atunci cand am parasit India dupa prima mea vizita, am simtit atat de mult aceasta putere, care a fost trezita nu de prezenta fizica a maestrului, ci de campul energetic din ashramul sau centrul spiritual al maestrului. Am putut simti prezenta maestrului doar privind la o fotografie. A fost uimitor! Pentru mine nu era doar o fotografie. Era vie, prinsese viata. Nu am putut sa-mi cred ochilor. Cand am privit fotografia am simtit pur si simplu ca Maestrul se uita la mine. Uluitor! Fotografia devenise vie pentru mine.

Activarea energiei grabeste procesul
Este uimitor ca atunci cand corpurile noastre energetice sunt trezite si avem o relatie cu un Maestru, acesta poate prinde viata pentru noi - doar prin cuvintele lui, ori prin vocea lui, ori prin poza lui. Si aceasta activeaza energia inauntrul nostru si ne propulseaza in calatoria catre eliberarea spirituala. Si maestrul este in exterior.

Transcendeti fizicul
Cu doi ani inainte de intalnirea mea fizica cu maestrul am putut simti efectiv aceasta comunicare si activare interioara. Am putut vedea ca propria mea energie interioara este aceea care facea acest lucru, in relatia cu Maestrul. Este uimitor cum nici un moment nu pierdem puterea in aceasta relatie, ca efectiv putem incepe sa vedem aceasta miscare interioara bazata pe contemplarea Maestrului si a acelei relatii energetice. Este important ca in relatia noastra cu Maestrii fizici sa transcedem fizicul si sa intram in energie. Acesta este motivul pentru care uneori este mai bine sa facem aceasta sadhana sau disciplina spirituala departe de Maestrul fizic care uneori poate constitui un factor care sa ne distraga, deoarece noi dorim sa atingem Maestrul din launtru.

Relatia Perfecta cu un Maestru
Cand suntem intr-adevar in stare sa intram in contact cu Maestrul si sa-l simtim in interior, vom incepe sa ne bucuram de prezenta lui fizica din afara, chiar mai mult decat inainte, pentru ca vedem mai mult in prezenta lui exterioara. Si chiar atunci cand suntem cu Maestrul simtim acel setiment de detasare si in plus avem acel sentiment de comunicare interioara cu El. Acest lucru face ca relatia sa fie perfecta - sa te bucuri de compania fizica si de asemenea sa te bucuri si atunci cand esti departe fizic deoarece putem comunica cu Maestrul din interiorul nostru.

Nici un moment nu m-am simtit deconectat de Maestrul meu si de nici unul dintre Maestrii care erau in contact cu mine. Aceasta este puterea pe care o simt si m-am regasit pe mine insumi. In aceste 40 de zile de care am vorbit m-am regasit pe mine insumi, dar simtindu-ma sprijinit, in comunicare si in unitate cu Maestrii spirituali. Asa ca nu ne pierdem pe noi. „Eu-l” nostru se expandeaza. Deci aceasta este calatoria.

Maestrii sunt darurile Sursei
Azi, oricum, am vrut doar sa va spun ca Maestrii spirituali sunt in jurul nostru si ca ii putem atrage spre noi in functie de dorintele si intensitatea cautarii noastre. Putem atrage energia Maestrilor spre noi. Ei sunt foarte multumiti, foarte fericiti sa-si extinda energiile spre noi, si putem folosi aceasta energie pentru cresterea noastra spirituala.

Fiti deschisi spre Maestrii. Exista atat de multi Maestrii pe planeta si in Universul nostru. Fiti deschisi spre Ei si atrageti-le energiile. Sa aveti o calatorie binecuvantata.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori Empty Re: Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori

Mesaj  Admin Lun Oct 15, 2012 7:48 pm

Sri Vasudeva-RELATIA DINTRE GURUL INTERIOR – GURUL EXTERIOR – SECRETUL
Am vorbit despre Guru ca Principiu si despre darul Gratiei care ne este dat de catre Univers. Am vorbit despre extinderea viziunii noastre asupra vietii, despre faptul ca putem vedea o putere mareata in actiune, actionand prin indivizi si este important sa nu credem ca fiecare individ functioneaza ca fiind de sine statator, ci ca actioneaza in acord cu o putere mai mare, in acord cu o lege mareata si un camp maret. Este bine cand puteti sa va extindeti viziunea pentru ca puteti vedea Guru-ul intr-un mod diferit, nu ca o fiinta umana, ci mult mai mult decat atat, ca o putere in viata pe care am numit-o puterea gratiei.
Acum vreau sa ma concentrez pe secretul relatiei Guru interior - Guru exterior. Cum putem noi intelege aceasta relatie in asa fel incat sa o folosim in cel mai bun mod posibil. Care este secretul relatiei dintre Gurul interior si Gurul exterior?

Guru exterior - o manifestare a Gurului interior
In timpul calatoriei, la anumite nivele, avem nevoie de diferiti Guru exteriori, iar in cele din urma nu vom mai avea nevoie de ei pentru ca vom deveni stabili in propriul nostru Guru interior. Scopul Guru-lui exterior, pe parcursul calatoriei, este sa ne calauzeasca pana in acel moment cand Gurul interior preia comanda. Adevarul este ca Gurul exterior este o manifestare a Guru-lui interior. Calitatile pe care le vedem la Gurul exterior si pe care le admiram sunt aceleasi calitati care exista in noi insine. Si astfel calitatile Gurului exterior stimuleaza Gurul dinauntrul nostru. Acesta este motivul pentru care le admiram si vrem sa le manifestam, pentru ca ele exista si in noi. Este extrem de important sa folosim Gurul exterior ca sa trezim Gurul interior. Este necesar sa recunoastem aceasta relatie, ca Gurul exterior este necesar pentru a-l trezi pe cel interior, nu pentru a fi dependenti de el tot restul vietii noastre. Relatia pe care o avem cu Gurul exterior trebuie sa se concentreze pe aceasta, ca la un anumit nivel este necesar ca noi sa preluam comanda.

Noi ne selectam invatatorii de pe nivelul la care suntem
In societatea noastra umana simtim nevoia de calauze, antrenori, mentori si invatatori. Avem nevoie de ei in calatorie. Avem nevoie de ajutorul celor care sunt stapani pe calea, sau stapani pe cunoastere pana cand incepem si noi sa le stapanim. Este important sa intelegem ca noi il vedem pe Invatator din locul in care ne aflam. Alegem invatatorii din locul in care ne aflam. Daca suntem pe nivel fizic cautam profesori pentru nivelul fizic, caracteristicile lor fizice devin importante.Vedeti acest lucru in domeniul fitnessului. Noi ii alegem pe aceia care ne sunt foarte potriviti si vrem ca ei sa ne devina Guru, atunci cand fitness-ul este scopul nostru. La fel in domeniul artei si muzicii, ne uitam la talentul acelora care stapanesc arta si pe ei ii alegem sa ne fie profesori. Cand suntem pe calea fizica, cand ne identificam cu fizicul, acest lucru il vedem in profesor. Cand devenim mai constienti de corpul nostru energetic incepem sa observam acest lucru si la invatatori si il selectam pe acel invatator cu care ne simtim compatibili din punct de vedere energetic

Tranzitia de la Guru exterior la Guru interior
Cand ajungem la ultimul nivel al calatoriei, despre care am vorbit, rudra granthi - centrul dintre sprancene - aici este locul unde facem tranzitia de la necesitatea unui Guru exterior la gasirea celui interior. Aici facem tranzitia. De aceea este asa de important sa avem trezit centrul dintre sprancene, intrucat el aduce liderul interior, Ghidul interior. In centrii inferiori avem nevoie de suport deoarece nu avem inca trezit Ghidul interior. Puterea de conducere vine de la aceasta chakra.

Alegerea unui Guru
In alegerea Gurului exterior avem nevoie sa selectam un ghid aflat pe cale. E nevoie sa fim siguri ca persoana aceea e compatibila cu noi din punctul de vedere a personalitatii si din punct de vedere energetic. Noi vrem sa gasim persoana de care sa ne simtim inspirati. Acest lucru este important deoarece maestrii au diferite personalitati. Desi ei pot fi treziti si stabiliti in starile mai inalte, ei au personalitati umane prin intermediul carora actioneaza. Maestrii pot folosi forta sau pot sa arate manie, totul fiind controlat, dar acesta este felul lor de a fi. Unii sunt mai blanzi, mai prietenosi sau mai iubitori , totusi, toti maestrii au modul lor de lucru si cu totii sunt credinciosi artei lor. De aceea e necesar sa alegem maestrul cu care ne simtim confortabil si nu sa fim prinsi de personalitatea unor maestrii. Respectati-i pe toti pentru ca aceea e calea lor. Nu-i dispretuiti si nu ganditi ca, daca personalitatea lor e acolo, ei nu sunt acolo. Acest lucru e important.

Guru inspira prin Shaktipat
In acea relatie, cand noi am ales o calauza, este necesar sa pastram in minte ideea ca aceasta este doar o relatie fizica temporara si ca la un moment dat e necesar sa ne comutam pe relatia interioara.Tot timpul trebuie sa tinem minte: “Aceasta nu are cum sa fie o relatie de dependenta. Am nevoie sa invat de la acest maestru cum sa-mi gasesc maestrul meu interior." Tot timpul trebuie sa aveti acest gand. Apoi incepem sa ne uitam la ceea ce maestrul face pentru noi. Cum ne inspira el? Si inspiratia este ceea ce se numeste shaktipat. Este un transfer de energie de la nivelul energetic puternic al maestrului la nivelul nostru energetic, care necesita sa fie ridicat. Cand incepem sa simtim acest transfer si devenim inspirati, e necesar sa devenim constienti de faptul ca aceasta energie ne apartine, sa nu credem ca e propietatea maestrului si de aceea este nevoie sa fim mereu in preajma lui. E necesar sa fim in preajma maestrului doar pana ce incepem sa simtim energiile miscandu-se inauntrul nostru si atunci e necesar sa ne identificam cu Gurul interior. Asta este momentul cand intra Guru interior sau Ghidul interior.

Identificati-va cu propriile energii launtrice
Fiind in preajma maestrului simtim aceasta energie in actiune. Dar e necesar sa identificam faptul ca aceasta energie este a noastra, nu a Maestrului, deoarece cand simtim ceva frematand si miscandu-se in sus inauntrul nostru, este propria noastra energie. Maestru doar aprinde flacara in noi, dar focul ne apartine. E necesar sa revendicam acest foc, e necesar sa-l urmam cand se misca in noi. Bineinteles, valoarea maestrului consta in faptul ca acesta este stabil, deci maestrul nu va fluctua, asa cum facem noi.

Vedeti Maestrul ca pe modelul vostru
Prin urmare e necesar sa il vedem pe Maestru ca pe un model, in special pe Maestrul pe care noi l-am ales, pe care il admiram si cu care suntem compatibili. E necesar sa vedem Maestrul ca pe un model care ne arata unde vrem sa ajungem si sa incepem sa privim la ceea ce se intampla in noi, sa incepem sa urmarim calatoria care are loc in interiorul nostru. E necesar sa ne asumam responsabilitateta pentru ceea ce se intampla in interiorul nostru.

Ghidat de energia interioara
In propria mea viata, acest fapt devenise foarte evident. Timp de doi ani eu nu l-am intalnit pe Maestrul fizic. Guru interior s-a activat in ashramul Guru-lui exterior. El nu era acolo, dar energia locului a avut un impact puternic asupra mea. Am putut sa il simti pe Gurul interior trezindu-se si m-am simtit ghidat de aceasta energie dinauntrul meu. Desigur l-am admirat si respectat pe Gurul exterior pentru ca am stiut ca intr-un fel energia lui a fost responsabila de activarea Gurului interior.
Cand l-am intalnit pe Guru, doi ani dupa aceea, a fost dificil sa ma acomodez cu o fiinta fizica. Nu am stiut cum sa o fac pentru ca, timp de doi ani am fost atat de mult implicat in relatia cu Gurul interior. La inceput m-am luptat. ”Acesta este un barbat”. Vedeam un barbat. Desigur viziunea mea era amestecata. Simteam energia, dar in acelasi timp eram inca ancorat in lumea fizica.

Asumandu-mi responsabilitatea
Apoi intr-o zi am decis ca asta e de ajuns. Nu mai am de gand sa privesc in afara. Am inchis ochii si m-am centrat in interior, in propria-mi energie si in energia Maestrului si deodata am simtit o schimbare in constiinta. Dar vocea Maestrului nu era o voce obisnuita. Venea dintr-un asemenea spatiu care imi stimula fiinta interioara si am cautat un fel de adancime in vocea lui si nu am putut gasi niciuna. Venea dintr-un spatiu atat de profound. Si mi-am zis: ”Acolo e locul unde vreau sa fiu. Vreau sa fiu in acel spatiu.” El a devenit un model pentru mine. Nu am avut nevoie sa-i pun nici o intrebare. Am fost pur si simplu fericit sa stau in preajma lui si sa simt ce se intampla in interiorul meu si am inceput sa revendic asta.
Era foarte usor sa practic, deoarece urmaream calatoria din interiorul meu. Priveam Gurul interior si in cele din urma, chakra dintre sprancene s-a deschis intr-o asemenea masura incat am putut simti: ”Pot sa fac asta!”. Mi-am asumat raspunderea, desigur fiind sprijinit din interior de Sinele Suprem. In cele din urma, cu ajutorul invataturilor si inspiratiei de la Gurul exterior, cu influenta si suportul Guru-lui interior, mi-am sustinut calatoria si am gasit acel spatiu de libertate din interior.

Intelegerea vine din interior
Numai atunci l-am putut intelege intr-adevar pe Gurul exterior. Numai atunci am vazut perfectiunea. Inainte de aceasta nu am putut-o vedea. In timpul calatoriei la fiecare etapa noi il vedem Gurul exterior asa cum suntem noi si doar de la nivelul de unde suntem. Daca in fiinta noastra exterioara exista imperfectiuni, incepem sa le vedem la fel si in Gurul exterior. Si pe masura ce crestem in perfectiunea interioara, incepem sa vedem din ce in ce mai mult aceasta perfectiune si in Gurul exterior. Deci, singurul mod in care il putem intelege pe Gurul exterior este sa-l intelegem pe cel interior. Si e necesar sa avem acea coordonare perfecta intre Gurul interior si cel exterior.
Cand v-ati decis cine va fi Maestrul vostru, nu fiti critici la adresa lui, deoarece voi nu il intelegeti pe Maestru. Este mult mai important sa folositi discutia si dialogul pentru a putea intelege de ce Maestrul actioneaza asa cum actioneaza. Daca va angajati intr-un dialog adecvat si aveti Maestrul potrivit, acesta va fi foarte bucuros sa va lumineze mintea.

Recunoasteti adevaratul Maestru
Adevaratii Maestrii nu vor nimic altceva de la noi decat cresterea noastra. Orice Maestru care vrea bani pentru serviciile lui, orice Maestru care va promite un fel de pachet sa va elibereze de karma, orice Maestru care va tine in robie, care va da o multime de responsabilitati si incearca sa va intemniteze viata acela nu este maestrul adevarat. Ei pot avea un fel de maiestrie, dar nu sunt maestrii adevarati. Cei mai buni maestrii sunt aceia care sunt altruisti, care nu ne cer nimic si care doar vor sa ne ofere.
Aceasta este calatoria. Este minunat cand puteti sa folositi Gurul exterior ca sa–l atingeti pe cel interior si sa creati o relatie minunata intre cel exterior si cel interior. Acest lucru ne tine departe de robie si dependenta si ne permite sa ne recuperam propria putere si sa ne faurim propriul drum, propria cale spre libertate.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori Empty Re: Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori

Mesaj  Admin Vin Iul 05, 2013 9:25 pm

DESPRE CONŞTIENŢĂ, ÎNVĂŢĂTURĂ ŞI ÎNVĂŢĂTORI
Cum poate deveni cineva pe deplin conştient, Iluminat deplin ?
Există cineva pe deplin conştient şi Iluminat ? Este această condiţie, una umană, sau supraumană, supraomenească ? Unii învăţaţi afirmă că Spirite Superioare "coboară" la nivel omenesc, pentru îndeplini anumite misiuni, în scopul sprijinirii evoluţiei omenirii. Dacă există astfel de oameni, este logic şi normal ca rolul şi misiunea lor să constea în sprijinirea celorlalţi să evolueze, necondiţionat, sau altfel privind, condiţionat de natura statutului, poziţiei şi misiunii lor în cadrul acestui joc al vieţii terestre.
Prin prisma acestui raţionament, un deplin conştient îşi continuă misiunea toată viaţa sa, netulburat de nimeni şi nimic, în ciuda greutăţilor şi piedicilor inerente. O astfel de misiune însă, nu are doar cel se situează în vârful piramidei, ci şi mulţi alţii aflaţi la un nivel de conştienţă inferior lui dar superior majorităţii populaţiei, căci evoluţia reprezintă în fapt rezultatul unei reţele complexe de interacţiuni interumane, în cadrul unui sistem evoluţionist ierarhic. Relaţiile (interacţiunile) se desfăşoară atât pe orizontală cât şi pe verticală...
Concluzie : nu trebuie să fii neapărat Cel Mai Evoluat Om de pe Terra, ca să fii un Îndrumător sau Învăţător pentru unii, după cum nu este nevoie ca educatoarele şi învăţătoarele copiilor preşcolari şi şcolari din învăţământul primar să aibă studii şi titluri universitare de cel mai înalt nivel, pentru a putea educa copii de o anumită vârstă. Ca atare, cine vrea şi poate să ajute pe unii, de la nivelul său pentru nivelul lor, în mod adecvat, o face, în mod natural, şi cine nu, nu. Dar a învinovăţi pe cineva care depune eforturi în acest sens că o face, deşi nu este Cel Mai Mare Deştept Iluminat de pe Terra, este ilogic şi incorect, la fel cum nu poţi acuza o educatoare că educă nişte copii, fără a deţine tot felul de titluri universitare. Copii preşcolari, cât şi şcolarii, nu au nevoie de profesori universitari...
Nu-i aşa ?
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

 Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori Empty Re: Maestrii, Invatatori Spirituali, Guru, Mentori

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum