UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea

2 participanți

In jos

Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea Empty Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea

Mesaj  Admin Mar Sept 25, 2012 11:05 pm

A. C. : "Inteleg nevoia de a impartasi cu ceilalti, a existat o vreme in care aproape
ca trageam de ceilalti si ma frustram ca nu ma asculta si nu ma intelege
nimeni. Apoi l-am auzit pe un om de la care invat mereu spunand ca poti sa
stii ca ai avansat pe calea cunoasterii atunci cand nu mai simti nevoia sa
spui ceea ce stii. Recent am inteles si de ce, pentru ca partea aceea din tine
care simte nevoia sa spuna, o face pentru a-si intretine un sentiment de
responsabilitate fata de ceilalti, un sentiment de special, sentiment care vine
din separare."

Smile Deci Isus nu simţea nevoia de a împărtăşi celorlalţi ? Să fim... serioşi ! Smile Omul ăla a dat-o în bară de data asta Smile)) Un om care nu împărtăşeşte este în adevăr un om inutil şi lipsit de valoare pentru societate ! Împărtăşeşti de fapt tocmai din amplificarea sentimentului unităţii, nu din responsabilitate, ci din dragoste şi iubire, din bucuria de a împărtăşi care, înseamnă a fi părtaş, a lua parte împreună, în comuniune, în unitate !
Nu lua de bun tăt ce zice omu tău, că nici el nu-i perfect şi este normal să mai gafeze şi el, că-i doar un simplu om... Ai simţit bine ce ai simţit iniţial, şi acum acumulezi forţat refulări, din cauza lui, abţinându-te să împărtăşeşti, deoarece asta ar evidenţia faptul că nu ai evoluat ! Înţelegi capcana în care ai căzut cu naivitate şi lipsă de discernământ ? Wink
A împărtăşi cu cei din jur înseamnă a manifesta în mod fizic dragostea şi iubirea pe care o simţi pentru oameni ! Împărtăşeşte, căci altfel te vei îmbolnăvi din cauza nenumăratelor frustrări pe care le vei acumula înăbuşind tendinţa ta naturală de a comunica, de a da şi a primi, de a fi un participant la împărtăşirea globală, universală...
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea Empty Re: Împărtăşirea experienţei proprii şi legăturile ei cu unitatea, dragostea şi iubirea

Mesaj  thats_life Mier Sept 26, 2012 1:50 am

" Apoi l-am auzit pe un om de la care invat mereu spunand ca poti sa
stii ca ai avansat pe calea cunoasterii atunci cand nu mai simti nevoia sa
spui ceea ce stii.
"

Cred ca daca nu mai spui ceea ce stii ,asta in caz ca intr`adevar stii ceva ,esti de fapt cel mai mare egoist. Very Happy

Cel care inceteaza a mai spune ceea ce stie nu o face neaparat dintr`o intelepciune anume ,pot fi si alte motive ascunse in spatele carora nu sta deloc o intentie buna.


Poate ca se refera la cei care stiu ceva si tin in mortis sa bage pe gat si altora intr`un mod fortat .Ei simt nevoia de a arata tot timpul ceea ce stiu ,ceea ce cunosc ei ,cat de sus au ajuns. Cand ajungi la un anumit nivel aceasta atitudine se schimba si nu mai simti nevoia de a spune si arata si a invata pe altii cu aceeasi atitudine care ascundea un suflet trufas...mandru .

Sunt mai multe aspecte care trebuiesc luate in calcul .

thats_life
Level 0
Level 0

Sex : masculin Mesaje : 2
Puncte : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 10/07/2012

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum