UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
Altarul- religia evreilor EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
Altarul- religia evreilor EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
Altarul- religia evreilor EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
Altarul- religia evreilor EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
Altarul- religia evreilor EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
Altarul- religia evreilor EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
Altarul- religia evreilor EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
Altarul- religia evreilor EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
Altarul- religia evreilor EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


Altarul- religia evreilor

2 participanți

In jos

Altarul- religia evreilor Empty Altarul- religia evreilor

Mesaj  Admin Mar Noi 16, 2010 12:29 am

Termenul "altar" provine dintr-un derivat al cuvântului latin "altus", care înseamnă "înalt". Altarul desemnează un loc sau o construcţie situată deasupra nivelului înconjurător, destinată să găzduiască aducerea de jertfe sau de tămâie, închinate unei anumite zeităţi. Forma şi dimensiunile altarelor au variat mult de la un popor la altul, şi de la o religie la alta. La evrei altarele au fost simple şi fără trepte. "Să-mi ridici un altar de pământ, pe care să-ţi aduci arderile-de-tot şi jertfele de mulţumire, oile şi boii. În orice loc în care Îmi voi aduce aminte de Numele Meu, voi veni la tine, şi te voi binecuvânta." "Dacă-mi vei ridica un altar de piatră, să nu-l zideşti din pietre cioplite, căci cum îţi vei pune dalta pe în piatră, o vei pângări. Să nu te sui la altarul Meu pe trepte, ca să nu ţi se descopere goliciunea înaintea lui." Exod 20:24-26. După alungarea din Eden, prima referinţă despre căutarea omului de a relua contactul cu Dumnezeu este menţionată în Geneză,4:26 : "Atunci au început oamenii să cheme Numele Domnului." Altarele au constituit o parte indispensabilă din închinăciunea către Dumnezeu. Noe a zidit un altar imediat după ce a părăsit corabia în care supravieţuise potopului. Avraam a zidit altare în Sihem, la Betel, şi pe muntele Moria Isaac a zidit un altar la Beer- Şeba. Iacov a înălţat un altar la Betel. Moise a zidit un altar la Refidim, şi unul la Horeb. Facerea Cortului şi construirea Templului nu a însemnat renunţarea la închinarea personală prin zidirea altarelor. Iosua a înălţat un altar pe muntele Ebal, Ghedeon la Ofra, Samuel la Rama, Saul la Micmaş, Ornan, iar profetul Ilie a dres altarul de pe muntele Carmel. Noul Testament aminteşte de 21 de ori despre altar. În învăţătura creştină închinăciunea nu se mai face în forme ceremoniale, ci "în Duh şi în adevăr" Ioan 4:19-24.
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Altarul- religia evreilor Empty Re: Altarul- religia evreilor

Mesaj  georgiana_coryna Mar Noi 16, 2010 7:41 am

Altarele erau locuri de sacrificiu, de data asta doar pentru oi si boi spre deosebire de antichitate cand se sacrificau si fiinte umane. O adevarata evolutie! Smile

georgiana_coryna
Level 2
Level 2

Sex : feminin Leu Zodiac chinezesc : Tigru
Mesaje : 163
Puncte : 174
Reputatie : 3
Data de inscriere : 29/05/2010
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum