UNIVERSUL SPIRITUAL


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

UNIVERSUL SPIRITUAL
UNIVERSUL SPIRITUAL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FRICA, TEAMA, PANICA, GROAZA
Cimatica EmptySam Feb 07, 2015 1:19 am Scris de Admin

» Materiale audio-video personale
Cimatica EmptySam Mai 03, 2014 7:58 pm Scris de Admin

» casa veche
Cimatica EmptyLun Dec 16, 2013 12:44 am Scris de Admin

» an overview on laughter yoga
Cimatica EmptyLun Dec 09, 2013 12:02 pm Scris de stephanieanna

» BLOGUL MEU
Cimatica EmptyJoi Sept 19, 2013 9:56 pm Scris de Admin

» Noua Medicină Germană (Germanică)
Cimatica EmptyJoi Aug 15, 2013 5:42 pm Scris de Admin

» Ho'oponopopo
Cimatica EmptyMier Aug 14, 2013 11:32 pm Scris de Admin

» Huna
Cimatica EmptyMier Aug 14, 2013 11:29 pm Scris de Admin

» Magnetoterapia
Cimatica EmptySam Iul 20, 2013 7:13 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit


Cimatica

In jos

Crezi că pasajul biblic din Geneză "La început a fost Cuvântul..." exprimă o relaţie cauzală Câmp-Materie, exprimată metaforic, privind Creaţia ?

1. Da
 
2. Nu
 
3. Nu ştiu, nu îmi dau seama
 
 
 
Vezi rezultatele

Cimatica Empty Cimatica

Mesaj  Admin Sam Feb 05, 2011 8:08 am

Există o ştiinţă care studiază relaţia dintre câmpuri, vibraţii, unde şi materie, numită cimatica.
Există un dispozitiv alcătuit dintr-un disc de metal acoperit cu un strat fin de nisip, numit tonoscop , care transformă gama de vibraţii sonore într-o gamă de forme geometrice, imprimate unui mediu solid granulat, obţinându-se imagini ale unor tipare formale geometrice. Daca cineva rosteste cuvântul "AUM" (considerat în Yoga a fi sunetul vibratoriu primordial, de bază, al Divinităţii), imaginea redată de tonoscop este aceea a unui cerc cu multiple piramide în interiorul lui. Imaginea obţinută este asemănătoare cu cea a centrului unei Yantra hinduse antice numită "Sri Yantra". Această Yantra era şi este folosită în anumite forme de meditaţie, şi se spune ca prin meditaţie asupra ei, poate fi vizualizat Soarele Central, invizibil, în jurul căruia sistemul nostru solar călătoreşte în decursul Marelui An Cosmic, care are durata de 25.920 de ani tereştri.
Un savant a reuşit să demonstreze, matematic, de curând, faptul că Forma este o Funcţie de Frecvenţă ! Cu alte cuvinte, toată materia, tot ceea ce este creat în Natură, întregul Univers, reprezintă forme ale unor conţinuturi create prin acţiunea câmpurilor energetice cosmice, de diverse tipuri, locale şi universale.

Dacă vrei să vezi imagini video în care vibraţiile sonore, sunetele, creează forme, în diferite medii materiale, diferite substanţe, dă un click pe denumirile documentariilor de mai jos, şi urmăreşte video-urile legate de subiectul Cimatica, extrem de interesante :
David Icke-Cimatica
Sri Yantra
forme din metal "lichid"
Admin
Admin
Admin
Admin

Sex : masculin Mesaje : 1362
Puncte : 2934
Reputatie : 40
Data de inscriere : 21/05/2010
Localizare : al noualea cer, la ultimul etaj
Stare de spirit Stare de spirit : nirvana

http://loveblog4all.blogspot.ro/

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum